ارتودنسی در بارداری

orthodontic

یک ظاهر جدید و بهبود یافته موجب افزایش اعتماد به‌نفس شده و باعث می‌شود که از ظاهر خود در حین بارداری رضایت داشته باشید. هیچ چیزی بیشتر از داشتن یک لبخند جذاب که در هنگام گفتگو با دیگران توجه آنها را به خود جذب می‌کند، موجب دلگرم شدن شما نمی‌گردد. گاهی اوقات نیاز به صاف شدن دندان‌های خود یا دیگر کارهای دندانی جهت اصلاح مشکلات مربوط به دندان‌ها دارید. هیچ دلیل پزشکی برای به تعویق انداختن درمان ارتودنسی به بعد از زایمان وجود ندارد. برای زنان مهم است که از اهمیت بهداشت دهان و دندان بخصوص در دوران بارداری اطلاع داشته باشند. اقدامات مراقبتی ساده و موثر در خانه و اقدامات پزشکی حرفه‌ای به زنان این امکان را می‌دهد تا از هرگونه مشکلات لثه‌ای و یا پریودنتال در طول درمان ارتودنسی پیشگیری کنند.

برنامه‌ریزی برای یک برنامه‌ی درمانی ساده و واقع‌بینانه برای بیماران باردار از اهمیت زیادی برخوردار است. ارتباط مناسب بین متخصص ارتودنسی و بیمار جهت دستیابی به نتایج موفقیت‌‌آمیز نقش کلیدی دارد. اگر در خصوص ارتودنسی در بارداری و مراقبت‌های آن نیاز به مشاوره دارید متخصصین ارتودنسی کلینیک دکتر قریشی آماده ارائه این خدمات هستند و با دریافت راهنمایی کامل در این باره می‌توانید با آرامش کامل این دوران را سپری کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵ –  ۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل نمایید.

پیش از درمان ارتودنسی


orthodontist

یکی از اولین چیزهایی که باید در هنگام در نظر گرفتن ارتودنسی در دوران بارداری انجام دهید یک مساله مهم است که به اندازه کافی شناخته شده نمی‌باشد و آن مشاوره با یک پزشک متخصص زایمان جهت تشخیص خطرات احتمالی انجام ارتودنسی در بارداری است. پس از آن، باید فهرستی از داروهای مصرفی خود را تهیه کرده و به متخصص ارتودنسی ارائه دهید. متخصص ارتودنسی با توجه به فهرست داروها مشخص می‌کند که آیا هیچ یک از داروهای مصرفی موجب مشکلات پیچیده دهان و دندان می‌شوند یا خیر. این متخصص سابقه‌ی داروها را بررسی می‌کند تا تعیین شود که آیا این داروها عوارض جانبی دارند که بر درمان ارتودنسی در بارداری تاثیر بگذارند یا بی‌خطر هستند. برای درمان ارتودنسی هیچ دارویی برای بیمار تجویز نمی‌شود. متخصص تعیین خواهد کرد که آیا ویتامین‌های مصرفی می‌توانند موجب کاهش حرکت دندان‌ها در طول روند درمان ارتودنسی شوند یا خیر.

محدودیت‌های ارتودنسی در بارداری


برای این درمان نیازی به جراحی یا بیهوشی نمی‌باشد. ممکن است مقداری درد در لثه‌ها و کام نرم احساس شود. این درد به دلیل سیم‌های فلزی رخ می‌دهد. متخصص برای کم کردن هرگونه درد تنها استفاده از پماد را توصیه می‌کند.

سلامت هورمونی در حین بارداری و ارتودنسی


در طول زمانی که برنامه‌ریزی‌های لازم برای درمان شما انجام می‌شوند، متخصص اطلاعاتی را در مورد سلامت هورمونی که پیش از شروع برنامه درمانی مفید هستند را بدست می‌آورد. تاکید اصلی بر روی اهمیت سلامت هورمونی شما می‌باشد. وضعیت سلامت هورمونی بر این تاکید دارد که لثه‌ها سالم و بدون ورم باشند. بارداری بطور غیر ارادی موجب تغییرات هورمونی می‌گردد. در کل دوره‌ی بارداری باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا از تجمع پلاک که می‌تواند موجب التهاب لثه‌ها شود جلوگیری شود. همچنین در صورت سیم‌کشی دندان‌ها و وجود التهاب لثه ممکن است دچار بیماری پریودنتال شوید زیرا پلاک‌ها بر روی بریس‌ها جمع می‌شوند. یک ارتباط مسلم بین التهاب لثه و هیپرپلازی لثه وجود دارد و هر دو مرتبط با تغییرات هورمونی هستند.

افزایش وزن و وسایل ارتودنسی


ممکن است در طول بارداری دچار اضافه وزن شوید که منجر به تغییر اندازه‌ی دهان می‌شود. ممکن است در مطب متخصص دندان یک قالب جدید از دهان و دندان‌ها گرفته شود. اصلاحاتی نیز باید بر روی اندازه بریس‌های نامرئی انجام شوند تا از کار کردن مناسب آنها اطمینان حاصل شود. به منظور تضمین تنظیم صحیح دستگاه‌های ارتودنسی در بارداری متناسب با تغییرات در وزن بدن، باید به تعداد دفعات بیشتری به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

پرهیز از درمان بر روی دندان در حین ارتودنسی


چندین روش درمانی بر روی دندان‌ها وجود دارند که باید از آنها در طول بارداری اجتناب کرد.

  • اشعه ایکس: با اینکه اشعه ایکس تنها میزان کمی از تابش را اعمال می‌کند، ‌اما در طول بارداری توصیه نمی‌شود.
  • کار دندانی گسترده: روش‌های ترمیمی و زیبایی بر روی دندان از جمله آنهایی که نیاز به نشستن بر روی صندلی دندانپزشکی برای مدت زمان طولانی دارند در طول بارداری توصیه نمی‌شوند. اگر به مدت طولانی روی صندلی بنشینید، فشار زیادی بر رگ‌های خونی اصلی که به اندام تحتانی خون می‌رسانند وارد شده که می‌تواند موجب غش کردن شود.

با دندانپزشک خود مشورت کنید تا روش‌هایی که برای شما و فرزندتان بی‌خطر تلقی می‌شوند را تعیین کند.

بریس‌ها به حفظ رژیم غذایی سالم کمک می‌کنند


Braces

یک نکته مثبت دیگر در استفاده از بریس‌ها در طول بارداری این است که موجب بهبود رژیم غذایی می‌گردند. دلیل آن این است که می‌توانید غذاها را بهتر بجوید و انواع گسترده‌تری از رژیم‌های سالم را مصرف کنید. بریس‌های ارتودنسی مصرف و هضم سبزیجات، پروتئین‌ها و میوه‌ها را آسان‌تر می‌کنند. در این حالت بهتر می‌توانید پروتئین‌های روزانه‌ی این غذاها را نسبت به قبل که نمی‌توانستید‌ بطور مناسب بجوید، مصرف کنید. ابزار ارتودنسی به شما کمک می‌کنند تا بطور مناسب غذا بخورید و مواد غذایی را به جنین خود انتقال دهید. همچنین به دلیل مصرف مقادیر متعادل غذاهای سرشار از پروتئین که همراه با میوه‌جات و سبزیجات تازه هستند، می‌توانید شیر بیشتری تولید کنید.

بریس‌های نامرئی


ممکن است بخواهید از ارتودنسی نامرئی در طول بارداری استفاده کنید. بیشتر زنان باردار دارای نامرتبی جزئی دندان‌ها هستند زیرا دندان‌های آنها بطور طبیعی روی هم قرار نمی‌گیرند. در صورتی که این شرایط را دارید باید از این نوع ارتودنسی استفاده کنید. با این حال نباید نگرانی درباره استفاده از آنها داشته باشید. این وسایل از مواد پلاستیکی نرم ساخته شده‌اند که موجب هیچ دردی نمی‌شوند. متوجه خواهید شد که حفظ این نوع ارتودنسی بطور روزانه آسان‌تر می باشد.

نتیجه‌گیری


برای اتمام موفقیت‌آمیز درمان ارتودنسی در بارداری، باید از ابتدا ارتباط مناسبی بین بیمار و متخصص برقرار باشد. ارائه دقیق سابقه پزشکی، معاینه دهان و دندان و ارزیابی سازگاری و توقعات بیمار به متخصص ارتودنسی این امکان را می‌دهد تا اهداف عملی را برای درمان موفق تعیین کند. اطلاع متخصص ارتودنسی از محدودیت‌هایی که ممکن است در این موارد وجود داشته باشند مهم است. علاوه بر افزایش بهداشت دهان و دندان، بیمار باید در فواصل منظم جهت تمیز کردن دندان‌های خود و معاینه به دندانپزشک مراجعه نماید. ارتباط خوب بین متخصصین مراقبت‌های بهداشتی موجب منفعت بیمار و بهبود کیفیت زندگی وی می‌گردد.