ارتودنسی دندان چیست؟ مزایا، مراحل و هزینه

orthodensi

درمان ارتودنسی فراتر از تغییرات فیزیکی آشکاری است که برای بهبود ناهنجاری و ردیف کردن دندان‌ها انجام می‌شود. ارتودنسی یک روش عالی برای بهبود ظاهر کلی و تصویر ذهنی فرد از خود می‌باشد. هر چند داشتن دندان‌های مرتب و زیبا حائز اهمیت است، اما رفع هر گونه مشکلات بهداشتی احتمالی در ارتباط با دندان یا فک از اهمیت بیشتری برخوردار است.

با وجود تمام پیشرفت‌های اخیر در درمان ارتودنسی، استفاده از بریس  بسیار آسان‌تر شده است. در حال حاضر درمان‌های پیشرفته و تجهیزات ارتودنسی، از ارتودنسی فلزی گرفته تا براکت‌های شفاف و همرنگ دندان وجود دارد. حتی برخی از بیماران ممکن است متقاضی مناسبی برای درمان ارتودنسی نامرئی باشند. این نوع ارتودنسی یک روش نوین برای ردیف کردن دندان‌ها با استفاده از نگهدارنده‌های شفاف و بدون نیاز به بریس و یا سیم کشی دندان‌هاست.

بسیاری از مشکلات ارتودنسی می‌تواند ظاهر کلی و زیبایی لبخند را مخدوش سازد. بعلاوه، عدم درمان مشکلات ارتودنسی می‌تواند منجر به مشکلات جویدن و هضم غذا، اختلالات گفتاری و فرسایش غیر طبیعی سطوح دندان گردد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی قادرند با ارائه بهترین درمان‌های ارتودنسی، تغییرات عمده‌ای در ظاهر دندان‌های شما و کودکانتان ایجاد کرده و اعتماد به نفس و زیبایی لبخند شما را بهبود ببخشند. همکاران ما در این کلینیک آماده پاسخگویی به سؤالات شما و ارائه مشاوره یا رزرو نوبت هستند. برای دریافت این خدمات می‌توانید با شماره‌های۲۲۰۷۳۷۸۵ –  ۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

مشکلات شایع ارتودنسی


orthodensi3

 • آندربایت: در این وضعیت، جلوتر بودن فک پایین باعث می‌شود تا دندان‌های جلوی فک بالا در داخل دندان‌های جلوی فک پایین قرار بگیرد.
 • اوربایت: در این وضعیت، دندان‌های جلوی فک بالا جلوتر از دندان‌های جلوی فک پایین قرار گرفته است و گاهی اوقات دندان‌های جلوی فک پایین با سقف دهان برخورد می‌کند.
 • کراس بایت: به وضعیتی گفته می‌شود که دندان‌های بالا در داخل دندان‌های پایین‌ فرو رفته و در نتیجه دندان‌ها بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند. این ناهنجاری ممکن است موجب ناهماهنگی دندان‌ها و انحراف رشد فک و عدم انطباق آنها گردد.
 • اپن بایت: این ناهنجاری عمل جویدن را مختل می‌‌سازد. زیرا در این وضعیت، دندان‌های جلوی فک بالا و پایین با هم همپوشانی و انطباق ندارند. اپن بایت ممکن است منجر به حرکات ناخواسته‌ای مانند پیش‌ آمدگی زبان (بلع معکوس) گردد.
 • فاصله بین دندان‌ها: فضای خالی و فاصله بین دندان‌ها  ممکن است با از دست رفتن یک یا چند دندان ایجاد شود، یا اینکه صرفاً یک مشکل طبیعی باشد.
 • جلو آمدگی فک: مشخصه‌ این ناهنجاری، پیشروی بیش از حد دندان‌های بالایی به سمت جلو یا عقب بودن بیش از حد دندان‌های پایین‌ است. این ناهنجاری از زیبایی ظاهری کاسته و باعث اختلال عملکرد دندان‌ها می‌گردد.
 • شلوغی دندان‌ها: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها فضای کافی برای رویش و خروج از لثه ندارند. شلوغی و تراکم دندان‌ها را اغلب می‌توان با گسترش کام اصلاح کرد، به این ترتیب دیگر نیازی به کشیدن دندان‌ها‌ نخواهد بود.
 • ناهماهنگی خط وسط دندان: هنگامی ایجاد می‌شود که بایت عقبی در جای مناسب خود نبوده و انطباق کافی ندارد. این ناهنجاری ممکن است تأثیرات منفی بر وضعیت فک و عملکرد مناسب دندان‌ها بگذارد.

سن مناسب برای درمان ارتودنسی


سؤال اغلب افرادی که برای اولین بار قصد درمان ارتودنسی دارند این است که “چه سنی برای انجام ارتودنسی مناسب است؟” قبل از هر چیز ذکر این نکته مهم است که برای شروع ارتودنسی هرگز دیر نیست. شما می‌توانید درمان ارتودنسی را در هر سنی شروع کنید، اما نوع درمانی که دریافت می‌کنید، متفاوت خواهد بود. تغییرات و اصلاحاتی که در اوایل زندگی انجام می‌دهید، می‌تواند از بروز مشکلات بعدی در بزرگسالی پیشگیری کند.

 • معاینه کودک توسط متخصص ارتودنسی: توصیه می‌شود در همان دوران کودکی ( از هفت سالگی به بعد ) برای ارزیابی مشکلات دندان‌ و فک فرزندتان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در این دوران کودکان دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و بین سنین ۸-۱۴ سالگی دندان‌های دائمی جایگزین آنها می‌شود. این زمانی است که متخصص ارتودنسی می‌تواند با روش‌های کمتر تهاجمی، وضعیت دندان‌ها را اصلاح کرده و از بروز مشکلات بعدی برای دندان‌های دائمی پیشگیری کند.
 • نظارت بر مشکلات احتمالی: حتی اگر قصد به تأخیر انداختن درمان را دارید، باز هم باید مراقب نشانه‌هایی از وجود مشکلات احتمالی فک و دندان‌ها باشید. این نشانه‌ها شامل افتادن زودهنگام یا دیر هنگام دندان‌های شیری، انحراف و کجی دندان‌ها، مشکلات جویدن، عقب رفتن یا بیرون‌زدگی بیش از حد فک، تداوم عادت مکیدن پستانک و یا انگشت شست می‌باشد. ناهنجاری‌های فک و یا بایت، مشکلات پیچیده‌ای هستند و شما می‌توانید با مراجعه زودهنگام به ارتودنتیست و اقدام برای درمان ارتودنسی کودک خود، در مدت زمان لازم برای این درمان صرفه‌جویی کنید.
 • ارتودنسی بزرگسالان: درمان ارتودنسی در میان افراد بزرگسال بسیار شایع است. از هر ۴ بیمار ارتودنسی، یک نفر بالاتر از ۲۱ سال سن دارد. دلیل این امر به احتمال زیاد ارائه گزینه‌های جدید ارتودنسی مانند بریس‌های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال (زبانی) و ارتودنسی نامرئی است که کمتر از بریس‌های فلزی قابل مشاهده هستند.

بهر حال شما شایسته داشتن لبخندی زیبا هستید، صرف نظر از اینکه در چه زمان ارتودنسی را شروع کرده اید.

انواع بریس ارتودنسی


متخصص ارتودنسی شما ممکن است هر یک از انواع بریس یا تجهیزات ارتودنسی زیر را برای کمک به اصلاح مشکل خاص شما توصیه کند.

ارتودنسی فلزی

orthoden4

ارتودنسی فلزی شامل بریس‌های فلزی از جنس فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا و براکت‌های فلزی است که با استفاده از نوعی سیمان به هر دندان متصل می‌شود. براکت‌ها با یک سیم قوسی شکل و نازک به یکدیگر متصل می‌شوند و با اِعمال فشار بر روی دندان‌ها باعث می‌شوند به تدریج در موقعیت صحیح خود قرار گیرند.

ارتودنسی سرامیکی

orthodensi5

عملکرد ارتودنسی سرامیکی مشابه ارتودنسی معمول (بریس‌های فلزی) است، با این تفاوت که از بریس‌های سرامیکی شفاف و روشن استفاده می‌شود. بریس‌های سرامیکی کمتر قابل مشاهده هستند و به همین دلیل انتخاب محبوب برای بزرگسالانی است که نیاز به درمان ارتودنسی دارند.

ارتودنسی دیمون

orthodensi6

ارتودنسی دیمون از محبوبیت زیادی در میان متخصصین ارتودنسی برخوردار است، زیرا روش درمان ملایم‌تری بوده و نیازمند دفعات مراجعه کمتری است. بریس‌های دیمون خود تنظیم شونده هستند و از یک مکانیزم کشویی (به جای کش) برای اتصال سیم‌های قوسی استفاده می‌کنند.

ارتودنسی نامرئی و متحرک

orthoden7

ارتودنسی نامرئی شامل بریس‌های پلاستیکی شفافی است که می‌توانید به جای بریس فلزی و یا دیمون استفاده کنید. بریس‌های نامرئی شبیه به محافظ دهان هستند و به صورت سفارشی برای دندان‌های شما ساخته می‌شوند. این بریس‌ها متحرک بوده و هنگام غذا خوردن و تمیز کردن می‌توانید آنها را از دهان خود خارج کنید، همچنین هر دو هفته یکبار می‌توانید آن را تعویض کنید. با هر بار تعویض بریس جدید، دندان‌های شما یک مرحله بیشتر تنظیم می‌‌شود.

دستگاه ارتودنسی  Forsus

orthoden8

برخی از کودکان نیاز به استفاده از دستگاه Forsus برای اصلاح مشکل اوربایت دارند و این روش تا حد زیادی جایگزین استفاده از هدگیر ارتودنسی شده است. دستگاه Forsus یک فنر است که در داخل گونه‌ها  به بریس متصل می‌شود تا فک فوقانی یا تحتانی در موقعیت خود تثبیت گردد.

گسترش دهنده کام

orthoden9

دستگاه گسترش دهنده کام در داخل کام نصب شده و با اِعمال فشار بر پشت دندان‌های آسیاب بالا به تدریج دندان‌ها را از هم دورتر می‌سازد. استفاده از این دستگاه موجب گسترش کام شده و زمینه را برای استفاده از انواع دیگر ارتودنسی جهت اصلاح موقعیت دندان‌ها فراهم می‌سازد.

مراحل ارتودنسی


برای شروع درمان ابتدا باید عکس‌برداری با اشعه ایکس از دندان و فک و مدل‌سازی دیجیتال انجام شود. متخصص ارتودنسی با استفاده از این پرونده تشخیصی قادر است برنامه درمانی مناسب را برای شما تنظیم کند. قبل از شروع درمان، متخصص ارتودنسی در خصوص تمام جوانب برنامه درمانی با شما بحث و گفتگو کرده و تمام ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی مورد استفاده برای درمان را به شما نشان خواهد داد. مهم‌تر از همه، ارتودنتیست برای اطمینان از رضایت آگاهانه شما، خطرات و محدودیت‌های درمان ارتودنسی را برای شما توضیح خواهد داد.

نصب بریس

orthoden10

در جلسه اول، بریس‌های ارتودنسی بر روی دندان‌های شما نصب می‌شود. این جلسه حدوداً یک ساعت به طول می‌انجامد و شما هیچ‌گونه درد و ناراحتی نخواهید داشت. در ابتدا ممکن است احساس کنید که بریس‌ها برای لب‌ و گونه شما بزرگ است، اما به زودی به آن عادت خواهید کرد. هر گونه ناراحتی ناشی از نصب بریس معمولاً در عرض ۱۲-۲۴ ساعت برطرف خواهد شد. علت این درد یا ناراحتی این است که دندان‌های شما هنوز به نیروی ملایمی که توسط بریس اعمال می‌شود، عادت ندارند و این امر ممکن است موجب حساسیت و درد دندان‌های شما شود. دوره درد یا ناراحتی فقط چند روز طول می‌کشد. شما می‌توانید برای تسکین درد و ناراحتی دندان‌های خود، داروهای مسکن و همچنین غذهای نرم مصرف کنید.

تنظیم بریس

بریس‌های ارتودنسی معمولاً هر ۶-۸ هفته در طول دوره درمان قابل تنظیم هستند. مراجعه منظم شما برای تنظیم بریس‌ها حائز اهمیت است، به این ترتیب متخصص ارتودنسی اطمینان حاصل می‌کند که روند درمان ارتودنسی شما به خوبی پیش می‌رود.

برداشتن بریس

هنگامی که فاز فعال درمان تکیمل شد، متخصص ارتودنسی، بریس‌ها را خارج کرده و نگهدارنده‌ها را نصب خواهد کرد. این جلسه حدوداً ۳۰ دقیقه طول کشیده و هیچ‌گونه دردی در این فرآیند وجود نخواهد داشت. متخصص ارتودنسی هر گونه چسب باقی مانده را از سطوح دندان‌های شما زدوده و نگهدارنده‌های مخصوصی را روی دندان‌هایتان نصب خواهد کرد.

برداشتن نگهدارنده‌ها‌


orthoden11

هنگامی که مرحله  فعال درمان تکمیل شد، متخصص ارتودنسی بریس‌ها را خارج کرده و نگهدارنده را نصب خواهد کرد. نگهدارنده‌ها شامل صفحات متحرک و سیم‌های ثابتی هستند که به منظور حفظ وضعیت اصلاح شده دندان‌ها در دهان شما نصب می‌شوند، تا زمانی که استخوان و بافت‌‌های نرم با موقعیت‌ جدید دندان‌های شما تطبیق یابند. در ابتدا باید این نگهدارنده‌ها را هر شب استفاده کنید. هنگامی که وضعیت دندان‌ها نسبتاً تثبیت شد، این نگهدارنده‌ها را باید حداقل تا یک سال دیگر ( یک شب در میان) استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی


هزینه‌های دقیق ارتودنسی زمانی مشخص خواهد شد که متخصص ارتودنسی طول مدت درمان را برای شما تعیین کند. با مراجعه به متخصصین ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر قریشی می‌توانید اطلاعات لازم در خصوص درمان ارتودنسی و هزینه‌های آن را بدست آورید.