ارتودنسی به روش دیمون:مزایا و هزینه

daymon

بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان از وسایل ارتودنسی مانند بریس‌ها استفاده می‌کنند تا نامرتبی دندان‌های خود را اصلاح و صاف نمایند. اغلب کنار آمدن با این واقعیت که باید برای چند سال از بریس‌های فلزی استفاده شود، برای آن‌ها دشوار است. بخصوص آنکه آن‌ها قابل ‌مشاهده بوده و ممکن است استفاده از آن‌ها برایشان ناراحت‌کننده باشد. اگر شما به دنبال بریس‌های شفاف و راحت هستید، پس روش ارتودنسی دیمون (Damon) را در نظر بگیرید. استفاده از ارتودنسی دیمون یکی از جدیدترین روش‌های درمان ارتودنسی محسوب می‌شود که از محبوبیت بالایی در بین افراد برخوردار گشته است. آن‌ها به نحوی طراحی ‌شده‌اند که با اعمال فشار مناسب به جلو یا عقب بتوانند دندان‌ها را صاف کرده و آن‌ها در موقعیت صحیح خود قرار دهند. متأسفانه آن‌ها گران‌تر از درمان‌های مرسوم ارتودنسی مانند سیم‌های فلزی استاندارد و رایج هستند، اما در عوض دارای مزیت‌های زیادی هستند که بریس‌های متداول از آن بی‌بهره‌اند. به این دلیل، بسیاری از افراد معتقدند این روش ارزش پرداخت قیمت ارتودنسی دیمون را دارد. برخلاف بریس‌های معمول، براکت‌های دیمون قادرند به‌صورت خودکار باز و بسته شوند که در اصطلاح به آن سلف لیگیت می‌گویند. این به این معنی است که آن‌ها سیم ارتودنسی را بدون نیاز به کش و یا گره‌های فلزی در محل خود نگه می‌دارند.

به کمک ارتودنسی دیمون، ما نه‌ تنها دندان‌های شما را مرتب خواهیم کرد، بلکه لبخند شما را هم زیباتر خواهیم ساخت. متخصصین  ارتودنسی در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی، هنگام ارزیابی لبخند شما در اولین گام، عوامل متعددی را در نظر می‌گیرند. مشخصات فردی صورت و عوامل دیگر نقش مهمی در ظاهر افراد به‌خصوص در دهه‌های چهل و پنجاه‌سالگی و بیشتر آن‌ها دارد. ارتودنسی دیمون به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که نتایج آن تا پایان عمر افراد ادامه داشته باشد. بریس‌های خودکار دیمون، گزینه بسیار خوبی برای افراد نیازمند به بریس‌های ارتودنسی محسوب می‌شود. متخصص ارتودنسی به شما کمک می‌کند تا مناسب‌ترین بریس (بریسی که بیشترین تأثیر مثبت را بر لبخند و ظاهر شما داشته باشد) را انتخاب نمایید. شما می‌توانید برای دریافت نوبت و مشاوره ارتودنسی با شماره ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس بگیرید.

مزایای ارتودنسی دیمون


 • به‌صورت خودکار باز و بسته می‌شود. با تقبل قیمت ارتودنسی دیمون در این نوع از بریس‌ها از براکت و سیم استفاده می‌شود و دیگر نیازی به کش یا حلقه نیست. این بدان معناست که عوض کردن آن برای متخصص ارتودنسی آسان می‌شود و شما احساس فشاری را که معمولاً در بریس‌های فلزی معمول ایجاد می‌شود، دیگر حس نخواهید کرد.
 • استفاده از آن‌ها راحت است. استفاده از بریس در دهان شما به این معنا نیست که دیگر راحت نخواهید بود. بریس‌های دیمون از گره‌های لاستیکی که در بریس‌های فلزی بکار رفته می‌شود، استفاده نمی‌کنند، بنابراین اصطکاکی که در بریس‌های متداول فلزی وجود دارد، دیگر شما را اذیت نخواهد کرد.
 • شفاف است. این بریس‌ها نه ‌تنها در دهان شما راحت هستند، بلکه تقریباً نامرئی و شفاف هستند.  نوجوانان و بزرگسالان دیگر در خصوص لبخند خود نگرانی ندارند چرا که می‌دانند این بریس‌ها شفاف و نامرئی هستند.
 • می‌توانند به‌سرعت دندان‌ها را حرکت دهند. با استفاده از نیروی ملایم و مستمر، سیستم دیمون باعث می‌شود، نیرویی که در سیم شکل گرفته است به‌آسانی به براکت‌ها منتقل شود.  بسیاری از متخصصین ارتودنسی ترجیح می‌دهند از سیستم دیمون استفاده کنند، چرا که معتقدند این سیستم نوین با سرعت بیشتری دندان‌ها را در موقعیت مناسب دلخواه قرار می‌دهد.
 • افزایش بهداشت دهان و دندان: از آنجاکه در سیستم دیمون از کش استفاده نمی‌شود، در طول درمان بهداشت دهان افزایش می‌یابد. از این‌رو، هنگامی‌که بریس‌ها برداشته می‌شوند، شرایط دندان‌ها و لبخند شما سالم‌تر خواهد بود، این نکته مهم است، چرا که مشکلات آتی دندان‌های شما به‌طور قابل ‌توجهی کاهش خواهد یافت. همچنین حضور شما در مطب متخصص ارتودنسی نیز کاهش می‌یابد. سیستم دیمون به تنظیم دوره‌ای که در بریس‌های متداول وجود دارد، نیازی ندارد. علاوه بر آن مدت‌زمان درمان نیز در این روش کاهش خواهد یافت.

انواع ارتودنسی دیمون


براکت دیمون

daymon1

براکت‌های دیمون ۳ از فولاد ضدزنگ ساخته شده و دارای ثبات و شفافیت بیشتری هستند و در مواردی که درمان به جلب نظر کمتر و دقت بیشتری نیاز دارد، استفاده می‌گردند. شکل گرد این براکت‌، درحالی‌که عملکرد کلی خود را حفظ می‌کند، راحتی بیشتری را برای بیمار فراهم می‌کند.

بیمارانی که از براکت دیمون ۳MX استفاده می‌کنند، از قدرت و عملکرد این براکت تمام فلزی فوق‌العاده، بهره زیادی خواهند برد. براکت دیمون ۳MX جذاب، فوق‌العاده کارآمد بوده و استفاده از آن راحت است.

برخی از ویژگی‌های براکت دیمون ۳MX عبارت‌اند از:

 • اصطکاک کمتر سیم برای حرکت سریع‌تر دندان‌ها
 • استفاده از تکنولوژی پیشرفته ساخت (قالب‌گیری تزریقی فلزات) و جنس فولاد ضدزنگ در این سیستم باعث می‌شود براکت‌های آن بسیار محکم و بادوام گردند.

براکت دیمون Q

daymon2

براکت دیمون Q دارای قابلیت بسته و باز شدن خودکار است و راحتی بیماران را افزایش می‌دهد، همچنین طول دوره درمان را نیز کاهش خواهد. براکت‌های دیمون Q، جزء پیشرفته‌ترین براکت‌های موجود در سیستم دیمون می‌باشند که با بهره‌گیری از فولاد ضدزنگ از استحکام و طول عمر بالایی برخوردار است. گوشه‌های گرد این براکت‌ها درمان را برای بیماران راحت‌تر می‌کند. همچنین نسبت به براکت‌های متداول دیمون، براکت‌ها دیمون Q به‌واسطه طراحی منحصر به فرد خود کمتر در معرض دید افراد قرار می‌گیرند.

براکت شفاف یا نامرئی دیمون

daymon3

اگر شما می‌خواهید لبخند خود را زیبا کرده و نظر دیگران را نیز به ابزارهای ارتودنسی موجود در دهان خود جلب نکنید، براکت‌های نامرئی دیمون راه‌حل مشکل شما هستند.  این براکت‌ها از یک ماده شفاف و بادوام ساخته می‌شوند که در برابر لکه‌ها نیز مقاوم است. این بدان معنی است که شما همچنان می‌توانید از نوشیدن و خوردن مواد غذایی همچون: قهوه، خردل، ادویه کاری لذت ببرید. دیمون نامرئی بسیار راحت، شفاف و سریع بوده و بدون جلب نظر دیگران می‌تواند زیبایی را برای لبخند شما به ارمغان آورد. همچنین نسبت به براکت‌های متداول میزان اصطکاک آن نیز کمتر است.

تفاوت بین براکت‌های متداول و براکت‌های دیمون


daymon4

 تحقیقی برای مقایسه دو سیستم درمانی دیمون و براکت‌های معمولی سیستم straight wire انجام‌ گرفته که در آن زمان درمان، تعداد ویزیت‌ها، نتایج درمانی و راحتی بیماران مورد ارزیابی قرار گرفتند.
روش:
۱۳۲ بیمار ارتودنسی در این مطالعه موردبررسی قرار گرفتند، از بین این بیماران ۶۶ نفر با سیستم درمانی دیمون و ۶۶ بیمار دیگر با سیستم براکت‌های معمولی (Twin brackets) مورد درمان قرار گرفتند.
بیماران در هر مرحله  مورد ارزیابی قرار گرفتند و در مرحله پایان درمان هم بررسی شدند. در بررسی نحوه درمان تمام جنبه‌های درمان توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت این موارد شامل بررسی نامرتبی دندان‌ها، زیبایی صورت، زیبایی دندان‌ها و بررسی وضعیت معضل گیجگاهی  فکی و وضعیت لثه‌ها بود.

نتایج:

 • بیماران درمان شده با ارتودنسی دیمون به‌طور متوسط ۲/۷ ماه طول درمان کمتری داشتند.
 • بیماران درمان شده با ارتودنسی دیمون به‌طور متوسط %۸/۴۷ تعداد ملاقات‌های کمتری نسبت به سایر بیماران داشتند.
 • مدت‌زمان لازم برای مرتب کردن دندان‌ها با سیستم معمولی ۶ ماه در مقایسه با ۲/۳ ماه در سیستم براکتی دیمون بود که اختلاف بین آن‌ها ۷/۴۶% بود.
 • بیماران درمان شده با سیستم براکتی دیمون ۶۰% کمتر دارای مشکل نسبت به بیماران درمان شده با سیستم براکت‌های معمولی بودند.
 •  کیفیت درمان شده بیماران در سیستم براکتی دیمون بسیار بالاتر بود. (۶/۳ از ۴)
 • اقبال بیماران در مورد سیستم براکتی دیمون بسیار بهتر از درمان با سیستم براکتی معمولی بود.
 •  ترکیب فاصله زمانی بیشتر بین ویزیت‌ها و زمان درمان کمتر با سیستم براکتی دیمون باعث کاهش تعداد بیماران مراجعه کننده به مطب در روز می‌شود که خود می‌تواند به افزایش بهره‌وری در مطب به تخصص ارتودنسی کمک نماید.

نتیجه

در مقایسه با براکت‌های معمولی سیستم براکتی دیمون، سریع‌تر بوده و تعداد ویزیت‌های کمتری در مقایسه با سیستم معمول لازم دارد. علاوه بر آن این سیستم برای درمان بیماران راحتتر بوده و بیماران نیز با این سیستم براکتی راحتتر هستند.
افزایش فاصله زمانی بین دو ویزیت و کاهش تعداد ویزیت‌ها و معاینات دوره‌ای برای هر بیمار، باعث کاهش تعداد بیماران دیده شده در روز شد. این مساله باعث افزایش سوددهی می‌شود. علاوه بر آن این مطالعه نشان داد که کیفیت درمان با این روش بسیار بالاتر است.

هزینه


می‌دانیم که در خصوص استفاده از براکت‌ها هزینه ارتودنسی برای بیماران مهم است. حقیقت این است که تنها متخصص ارتودنسی شما می‌تواند بر اساس شرایط شما و نوع درمان، هزینه‌ها را تخمین بزند. هزینه درمان به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله؛ نوع درمان، مدت‌زمان درمان و حتی شهری که دران زندگی می‌کنید. معمولاً هزینه ارتودنسی دیمون، شبیه به هزینه براکت‌های فلزی است. بیشتر پزشکان برای پرداخت هزینه‌ها طرح‌های انعطاف‌پذیر پرداخت و مقرون‌به‌صرفه‌ای را در نظر می‌گیرند، در بسیاری از موارد هم نیاز به پرداخت پیش‌پرداخت یا هزینه اضافی نیست.