ارتودنسی نامرئی (اینویزلاین ) چیست؟

ارتودنسی نامرئی یا پلاک های شفاف ارتودنسی نوع خاص از درمان ارتودنسی هستند که در درمان بیماران ارتودنسی استفاده میشود. در این روش پلاک هایی شفاف که به صورت دوره ای توسز بیمار استفاده میشود باعث صاف کردن دندان ها میشود.

تکنولوژی ساختن این پلاک ها بسیار پیشرفته است و این پلاک ها با پلاک هایی که توسط لابراتوارها در ایران درست میشوند بسیار متفاوت هستند . مزیت عمده این پلاکها در دیده نشدن پلاک ها در دهان و درآوردن آنها در موقع غذا خوردن و مسواک زدن است . در ضمن در موقعیت های خاص اجتماعی هم میتوان این پلاک را خارج کرد.

ارتودنسی نامرئی برای چه افرادی مناسب است ؟

درمان ارتودنسی با پلاک های نامرئی ( شفاف ) میتواند طیف وسیعی از ناهنجاری ها را درمان کند . کمپانی اصلی سازنده این نوع پلاک ها که اینویزلاین Invisaliyn نام دارد با سابقه ای حدود 20 سال توانسته است حدود 5 میلیون بیمار ارتودنسی را درمان کند . این حجم درمان از بیماران توانست است در پیشرفت تکنولوژی ساخت این پلاک ها بسیار موثر باشد به طوریکه هر ساله این شرکت توانسته است حرکت های ارتودنسی که به سختی با این پلاک ها انجام میشود را با غیر در پلاک ها درمان کند .

حتی درمان های ارتودنسی که نیاز به کشیدن دندان دارند توسط نسل جدید این پلاک ها قابل درمان هستند . لازم به ذکر است اگرچه کمپانی های مختلفی در زمینه ساخت این پلاک ها یا اصلاحا الانیز ها فعالیت میکنند ولی هیچکدام نتوانسته به اندازه Invisaliyn در درمان بیماران موثر باشند .

از آنجایی که این پلاک ها قابل دید نیستند میتواند در درمان بیماران بزرگسال که نیاز به درمان ارتودنسی دارند مورد استفاده قرار گیرد . از آنجایی که تعداد بیماران ارتودنسی که در سن بزرگسالی جهت درمان مراجعه میکنند به شدت در حال افزایش است . انتخاب این نوع پلاکهای شفاف میتواند گزینه بسیار مناسب در بیماران بزرگسال باشد . البته این پلاک ها در تمام سنین مورد استفاده میباشد حتی کودکان هم میتوانند با این پلاک ها درمان شوند نسل جدید این نوع پلاک ها در درمان ناهنجاری کلاس 12 * ( عقب قرار گرفتن فک پایین ) مورد استفاده قرار میگیرد و میتواند مشکلات فکی و دندانی را به طور همزمان درمان کند . پس میتوان گفت تمام گروههای سنی میتوانند با این روش درمان شوند .

مشکلات و ناهنجاری های شدید قابل درمان با این روش نیستند این نوع مشکلات حدودا 25 % مشکلات را شامل میشود . پس میتوان گفت حدودا 75 % مشکلات دندانی با این روش درمان میشوند.

عملکرد پلاک ارتودنسی نامرئی به چه شکل است ؟

اساس درمان با پلاک های شفاف همانند براکت های ارتودنسی اعمال نیرو به دندان ها میباشد هرکدام از پلاک های متحرک قابلیت حرکت جزئی دارند ( 2/0 میلیمتر تا 3/0 میلیمتر ) و بیمار با استفاده از هرکدام از پلاک ها به مدت 1 هفته باعث حرکت حدودا 25/0 میلیمتری در دندان های خود میشود . در بعضی موارد برای آنکه پلاک ها روی دندان بهتر قرار گیرند نیاز به چسباندن تکه هایی از کامپوزیت ( چسب مخصوص که در ارتودنسی استفاده میشود ) روی دندان های خاصی میباشد . البته رنگ این کامپوزیت ها هم همرنگ دندان میباشد و لذا در دیده شدن تاثیر نمیگذارند.

در هر نوع مشکل ارتودنسی با توجه به شدت مشکل تعدادی از این پلاک ها مورد استفاده قرار میگیرند و تعداد مورد استفاده در بیماران مختلف بر اساس شدت ناهنجاری متفاوت بوده و هر چه مشکل بیمار شدیدتر باشد تعداد بیشتری از پلاک ها لازم خواهد بود . هر کدام از این پلاک ها یا الانیر ها در بسته بندی جدا بوده و شماره پلاک روی پلاک و جعبه آن درج گردیده است.

نحوه ساخت پلاک ارتودنسی نامرئی چطور است؟

پلاک های ارتودنسی نامرئی با تکنولوژی اسکن سه بعدی و چاپگر سه بعدی ساخته میشود. ابتدا متخصص ارتودنسی یک قالب یا اسکن از دندان های بیمار تهیه میکند و سپس قالب مورد نظر به دفتر این شرکت پست میشود . در مواردی که از اسکن برای تهیه مدل دندادی استفاده شود فایل اسکن شده به شرکت فرستاده میشود . بعد از تهیه وضعیت دندانی و آماده کردن مدل کامپیوتری طرح درمان متخصص ارتودنسی بر روی مدل کامپیوتری پیاده میشود . پس از تایید نهایی طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی و اعمال تغییرات لازمه مدل نهایی وضعیت دندانی تایید و مشخص میشود.

با توجه به اینکه هرکدام از پلاک ها میتوانند مقدار مختصری دندان را حرکت دهند تعداد الانیر ها مشخص میشود . هر مرحله از درمان توسط پرینتر سه بعدی چاپ میشود و سپس روی آن پلاک مورد نظر ساخته میشود . این پلاک ها با جنس بسیار خاصی ساخته میشوند و قابلیت انعطاف پذیری مناسبی دارند. در ضمن از سال 2017 به بعد با تغییر جنس این پلاک ها کمپانی سازنده زمان استفاده از پلاک ها را از 2 هفته به 1 هفته کاهش داده است که همین امر باعث کاهش طول درمان توسط این پلاک ها شده است.

پلاک ارتودنسی نامرئی چند ساعت باید استفاده شود؟

پلاک ها باید حدود 20 ساعت مورد استفاده قرار گیرند ولی میتوان آنها را برای غذا خوردن و مسواک زدن خارج نمود . در ضمن میتوان در روز حدود 3 – 4 ساعت از آنها استفاده نکرد . علیرغم تصور بعضی از افراد این پلاک ها به دلیل داشتن تطابق بالا و انعطاف پذیری خوب در صحبت کردن و فعالیت های روزانه تداخلی ایجاد نمیکنند.

هزینه ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

با توجه به اینکه این پلاک ها در خارج از ایران ساخته میشوند هزینه این نوع درمان ها از هزینه ارتودنسی معمولی بالاتر است . با توجه به اینکه هزینه این پلاک ها با ارزهای خارجی پرداخت میشود این نوع درمان ها هزینه ای حدود 15 تا 18 میلیون دارند.

نوع ناهنجاری ، درمان یک فک یا دو فک ، تعداد الانیرها همگی تعیین کننده هزینه درمان هستند. درمان های ساده ارتودنسی و درمان های تک فک با تعداد الانیرهای کم هزینه زیادی نخواهند داشت. در ضمن پرداخت هزینه این نوع درمان هم به صورت اقساط خواهد بود.

یکی از نکات مهم این روش ارتودنسی عدم نیاز به مراجعه بیمار به صورت ماهیانه است و بیمارات میتوانند هر 2 ماه یکبار مراجعه کنند.

مطب های تخصصی ارتودنسی دکتر سعید قریشی آماده ارائه خدمات ارتودنسی نامرئی به بیماران محترم میباشند.

دکتر سعید قریشی با داشتن مدرک گذراندن دوره Invisaliyn در کانادا آماده درمان بیماران با این روش درمانی و با همکاری بزرگترین کمپانی آمریکایی در زمینه پلاک های شفاف ( نامرئی) میباشد.

ارتودنسی نامرئی
4.7 امتیاز از 3 رای