کاشت دندان و مینی ایمپلنت در ارتودنسی

kashtimplant]

در بیست سال اخیر با استفاده از ایمپلنت دندان، بهبود چشمگیری در درمان‌های دندانپزشکی و ارتودنسی ایجاد شده است.ایمپلنت که زمانی روشی تجربی و اثبات نشده به حساب می‌آمد، امروزه بر اساس تحقیقات گسترده و بلند مدت تأیید شده و در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود.

اکثریت تحقیقات ایمپلنت دندان حول استفاده از آن به صورت داخل استخوانی به عنوان جایگزین دندان از دست رفته، صورت گرفته است. اگر چه اخیراً کاربرد آن در زمینه‌های دیگر نیز گسترش یافته است. سابقاً استفاده از ایمپلنت دندان محدود به یکپارچگی استخوان در درمان جایگزینی دندان بود. در گذشته درمان ارتودنسی در برنامه‌های درمانی کاشت دندان به ایجاد فضا برای دندان یا صاف و ردیف کردن ریشه‌های دندان‌های مجاور برای سهولت جایگزینی دندان جدید محدود می‌شد. استفاده از ایمپلنت دندان به عنوان یکی از ضمائم درمان ارتودنسی اخیراً محبوبیت زیادی یافته است و گاهی نقش مهمی در افزایش موفقیت درمان ایفا می‌کند.

بیمارانی که دندان‌های آنها افتاده است و تمایل یا نیاز دارند که لبخند آنها زیباتر شده و دندان‌های آنها مرتب شود باید از سیم‌کشی دندان و ایمپلنت‌های دندانی استفاده کنند. در این موارد، نیازهای خاص هر بیمار مشخص شده تا روش درمانی مناسبان ارائه گردد. ما بسیار خرسند می‌شویم وقتی بزرگسالان می‌خواهند برای سلامت دهان و دندان خود به روش ارتودنسی سرمایه گذرای کنند و آمادگی انجام انواع مختلف روش‌های درمانی برای بهبود سلامت دهان و دندان شما را داریم. اگر شما در مورد بریس‌ها و ایمپلنت‌های دندانی سؤالات بیشتری دارید، متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی، بیماری شما را تشخیص داده و در مورد روش‌های درمانی مختلف با شما گفتگو خواهند کرد. ایمپلنت‌های دندانی و بریس‌ها روش‌هایی هستند که متخصص ارتودنسی در مورد آنها متناسب با نیازهای شخصی شما با شما صحبت می‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با شماره ۲۲۰۷۳۷۸۵– ۲۲۰۶۸۶۴۶  تماس حاصل فرمایید.

فواید استفاده از ایمپلنت در درمان ارتودنسی


استفاده از ایمپلنت دندان یا ابزارهای قابل کاشت دیگر در ارتودنسی فواید مهمی دارد:

  • به عنوان روشی برای افزایش تثبیت ابزار ارتودنسی
  • عدم شکایت بیمار از مشکلات مربوط به استفاده از برخی ابزارهای ناخوشایند ارتودنسی
  • کوتاه شدن زمان درمان
  • انجام برخی کارهای درمانی که سابقاً تصور می‌شد بدون جراحی امکان‌پذیر نیست.

ایمپلنت‌های دندانی قبل از بریس‌ها


kashtimplant]1

در برخی موارد بهتر است قبل از سیم‌کشی دندان‌ها، از ایمپلنت‌های دندانی برای ترمیم دندان‌های خود استفاده کنید. متخصص ارتودنسی متناسب با شرایط ویژه‌ای که دارید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهد.

اگر دندان‌هایی که قرار است مرتب شوند نزدیک به هم نیستند می‌توان ایمپلنت‌ها را قبل از سیم‌کشی دندان‌ها در دهان قرار داد. برای مثال، اگر شما فقط برای دندان‌های جلویی خود سیم‌کشی انجام می‌دهید اما دندان‌های آسیای شما افتاده است، می‌توان دندان مولار را به وسیله ایمپلنت جایگذاری کرده و سپس اقدامات ارتودنسی را انجام داد. در موارد دیگر، متخصص ارتودنسی از ایمپلنت به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی استفاده می‌کند. از آنجا که ایمپلنت‌ها ثابت هستند می‌توانند به عنوان لنگرگاه دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته تا نتایج مطلوب حاصل شود.

کاشت ایمپلنت‌های دندانی پس از سیم‌کشی دندان‌ها


kashtimplant]2

کاشت ایمپلنت‌ها پس از ارتودنسی نیز یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی است. این کار به چندین دلیل انجام می‌شود. اولین و مهم‌ترین دلیل این است که ایمپلنت‌های دندانی وقتی کاشته می‌شوند، در فک ثابت شده و با بافت لثه یکپارچه می‌شوند. بر خلاف دندان‌های طبیعی، این دندان‌ها در ارتودنسی ثابت می‌مانند و حرکت نمی‌کنند بنابراین باید دندان‌های اطراف ایمپلنت جابجا شوند و به همین دلیل بهتر است پس از مرتب شدن دندان‌های اطراف، ایمپلنت کاشته شود.

در برخی موارد، درمان‌های ارتودنسی باید انجام شوند تا فضا برای ایمپلنت‌ها ایجاد شود. در این موارد، قبل از این که ایمپلنت کاشته شود باید اقدامات ارتودنسی انجام شود. زمانی که بریس‌ها از روی دندان‌ها برداشته شد، فضای کافی برای کاشت ایمپلنت ایجاد شده و شما خواهید توانست از داشتن یک لبخند زیبا لذت ببرید.

مینی ایمپلنت دندانی چیست؟


kashtimplant]3

مینی ایمپلنت‌ها روش‌های درمانی مؤثری برای تکمیل درمان ارتودنسی هستند و برای افرادی که نمی‌خواهند دندان‌های خود را سیم‌کشی کنند مناسب است. بیمارانی که مشکلات آنها محدود به یک یا دو دندان بوده و نیازی به سیم‌کشی کامل دندان‌های بالایی و پایینی برای مرتب کردن این دندان‌ها ندارند می‌توانند از این روش استفاده کنند. مینی ایمپلنت‌ها روش‌های درمانی سریعی هستند که در این موارد مورد توجه قرار می‌گیرند.

در صورتی که دندان بیمار افتاده باشد، دندان‌های کناری تمایل پیدا می‌کنند که فاصله ایجاد شده را پر کنند در این مواقع و برای پیشگیری از این موضوع، دندانپزشک عمومی از ایمپلنت یا بریج دندان استفاده می‌کند. متخصص ارتودنسی می‌تواند با استفاده از چند براکت و مینی ایمپلنت از این عارضه پیشگیری کرده و از عصب‌کشی و روکش کردن یک دندان جلوگیری نماید.

استفاده از مینی ایمپلنت‌ها و تجهیزات دیگر باعث از بین رفتن عواملی که در ارتودنسی خلل ایجاد می‌کنند می‌شود (موفقیت درمان به هدگیرها و کش‌های الاستیکی بستگی ندارد)

 فرایند کاشت مینی ایمپلنت

kashtimplant]4

برای کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی باید یک عمل جراحی جزئی انجام شود. دندان مصنوعی که به تازگی ساخته شده و در دهان نصب شده است با ایمپلنت‌های کاشته شده سازگاری پیدا کرده و می‌تواند در بیشتر موارد بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد. این فرایند در ۱ تا ۲ ساعت انجام می‌شود.

مانند کاشت همه ایمپلنت‌ها، مینی ایمپلنت‌ها نیز از تیتانیوم با گرید پزشکی ساخته می‌شوند مشابه آنچه در همه ایمپلنت‌های ارتوپدی استفاده می‌شود. فرایند جایگذاری یک شکاف در استخوان فک ایجاد می‌شود. معمولاً ۴ عدد در فک پایین و ۶ عدد در فک بالا قرار داده می‌شوند. جایگذاری این مینی ایمپلنت‌های غیرتهاجمی‌ترین فرایند کاشت ایمپلنت است و پس از عمل ناراحتی‌های جزئی ایجاد می‌کند.

تفاوت بین ایمپلنت‌های معمولی و مینی ایمپلنت‌ها

بزرگ‌ترین تفاوت آنها در سایز است. ایمپلنت‌های معمولی بسیار بزرگ‌تر بوده و به فضای بیشتر و بافت استخوانی بیشتری در فک نیاز دارند. به هر حال، این ایمپلنت‌ها، تفاوت‌های دیگری نیز باهم دارند که عبارتند از:

  • طول دوره بهبودی کوتاه‌تر: پس از کاشت ایمپلنت‌های معمولی شما باید چند ماه صبر کنید تا محل درمان بهبود یافته و پس از آن روی دندان را روکش کرده یا از بریج دندان استفاده کنید اما پس از کاشت مینی ایمپلنت شما معمولاً باید چند هفته صبر کنید.
  • دوام کمتر: یکی از معایب مینی ایمپلنت‌ها دوام کمتر آنها نسبت به ایمپلنت‌های معمولی است. مینی ایمپلنت‌ها بیش از ۱۰ سال دوام دارند در حالی که ایمپلنت‌های معمولی بیش از ۲۰ سال در دهان باقی می‌مانند.
  • نیاز به استخوان کمتر: از آنجا که مینی ایمپلنت‌ها کوچک‌تر هستند می‌توانند بدون خطر و با موفقیت در جاهایی که نمی‌توان از ایمپلنت‌های معمولی استفاده کرد به کار برده شوند.
  • مقرون‌به‌صرفه بودن: مینی ایمپلنت‌ها نسبت به ایمپلنت‌های معمولی مقرون به‌صرفه‌تر هستند.

هزینه


هزینه‌ها به وضعیت بیمار و عوامل دیگر ارتودنسی که در جلسات مشاوره در مورد آن بحث می‌شود بستگی دارد. هزینه ایمپلنت دندان برای تمام بیماران یکسان نیست؛ از آنجایی که هیچ روشی به اندازه کاشت دندان برای جایگزینی دندان غائب مناسب نیست، ایمپلنت دندان سرمایه‌گذاری ارزشمندی به شمار می‌رود. در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان ها دائمی و عوارض کاشت دندان بسیار ناچیز خواهند بود