درد ارتودنسی؛ علت و روش های کاهش درد آن

dardortho

یکی از سؤالات معمول که ما در مورد بریس‌ها سیم‌کشی‌های دندانی داریم این است که آیا ارتودنسی درد و ناراحتی دارد؟ پاسخ این سؤال منفی است و ارتودنسی درد ندارد بنابراین دلیلی برای اضطراب وجود ندارد. ممکن است وقتی که در ابتدا براکت‌ها روی دندان قرار داده می‌شود با درد و ناراحتی جزئی همراه باشند که پس از چند روز تا یک هفته برطرف می‌شود. بیشتر بیماران در چهار روز اول تا یک هفته پس از نصب براکت‌ها، اکسپندرها و سیم‌ها و پس از جلسات تنظیم مجدد آنها کمی احساس ناراحتی می‌کنند.

تجهیزات جدید ارتودنسی و سیم‌کشی دندان فشار بسیار کمی به دندان‌ها وارد کرد که درد همراه با ارتودنسی را کاهش می‌دهد. به هر حال، هنوز ممکن است ناراحتی‌های جزئی وجود داشته باشد. بیماران به مرور به ناراحتی‌ها و دردهای ارتودنسی عادت می‌کنند. خبر خوش این که روش‌های بسیار ساده‌ای برای کاهش درد وجود دارد. در اینجا به چند روش که به کاهش درد ارتودنسی کمک می‌کند اشاره می‌کنیم.

در جلسات تنظیم بریس‌ها ممکن است بیماران کمی احساس تورم، خونریزی یا حساسیت دندانی داشته باشند. میزان این ناراحتی‌ها در هر فرد متفاوت بوده و ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه یابد. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی بهترین روش‌های را برای حل این مشکل به شما پیشنهاد خواهند داد.  برای دریافت مشاوره در خصوص درد ارتودنسی می‌توانید با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

علت درد ارتودنسی


با استفاده از بریس‌ها می‌توان دندان‌های نامرتب و لبخند را اصلاح کرده و سلامتی دندان‌ها را بهبود بخشید اما درد ممکن است باعث ناراحتی شما شود. علت اصلی درد ناشی از بریس‌ها هنوز مشخص نیست اما برخی از عوامل داخلی و خارجی در ایجاد این درد مؤثر هستند.

  • داخلی: برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که درد ناشی از وجود بریس‌ها ممکن است به دلیل تغییر در گردش جریان خون به دلیل فشار ناشی از بریس‌ها بر دندان باشد.
  • خارجی: سایش فیزیکی براکت‌ها و سیم‌ها ممکن است باعث ایجاد درد ارتودنسی در بافت درون دهان شود. معمولاً ً این نوع درد ارتودنسی با نزدیک شدن بافت‌ها به هم به مرور کاهش می‌یابد. در برخی موارد سیم‌ها به دلیل فشار وارد آوردن به پشت دهان ممکن است باعث ایجاد درد ارتودنسی شوند

کاهش درد ارتودنسی


استفاده از یخ

dardortho1

یخ برای کاهش درد ارتودنسی در دهان مانند کاهش درد ناشی از آسیب‌دیدگی در قسمت‌های دیگر بدن عمل می‌کند. اگر بریس‌هایی که به تازگی کار گذاشته‌اید باعث درد در دهان شما شده‌اند می‌توانید با قرار دادن یخ روی ناحیه دردناک از درد آن بکاهید. یخ تورم و التهاب را کاهش داده و از شدت درد می‌کاهد.

غذاها و نوشیدنی‌های سرد

dardortho2

همانند بسته یخ، بستنی و بستنی یخی علاوه بر این که خوشمزه هستند می‌تواند با بیحس کردن دهان و کاهش التهاب آن به کاهش درد کمک کنند. همیشه پس از خوردن مواد شیرین، دندان‌های خود را مسواک کنید تا از پوسیدگی آنها پیشگیری شود. شما همچنین می‌توانید قطعات یخ را مکیده یا آب سرد را به آرامی بنوشید تا از درد شما کاسته شود.

شستشو با آب نمک

dardortho3

در برخی موارد ممکن است قبل از عادت کردن به سیم‌های سفت شده روی دندان، درد در لثه‌ها و گونه‌ها نیز احساس شود. یک دقیقه آب نمک ولرم را در دهان خود قرقره کرده تا به کاهش احتمال عفونت کمک کرده و درد ناشی از تحریک بریس ها تا حدودی التیام یابد.

استفاده از موم یا واکس ارتودنسی

dardortho4

برخی بیماران که دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده‌اند در داخل گونه‌ها، لب‌ها و لثه خود احساس سوزش می‌کنند. برای پیشگیری و کاهش درد ارتودنسی ممکن است متخصص ارتودنسی واکس ارتودنسی نرمی را به شما بدهد که باید آن را روی بریس ها قرار دهید.

تعدیل رژیم غذایی

dardortho5

زمانی که شما از بریس استفاده می‌کنید، دندان‌ها و لثه شما حساس شده و ممکن است غذا خوردن برای شما دردناک شود. به همین دلیل بهتر است از خوردن غذاهای سفت و جویدنی مانند چیپس و سبزی‌های خام اجتناب کنید. به جای این غذاها می‌توانید غذاهای نرم و مایعاتی مانند پوره سیب‌زمینی، سوپ و ماست که نیازی به جویدن ندارند را انتخاب کنید. زمانی که دندان‌های شما تنظیم شده و درد از بین رفت قادر خواهید بود تا مطابق با رژیم غذایی گذشته خود غذا میل کنید.

مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک

dardortho6

دردی که با کمک روش‌های فوق کاهش نیابد را می‌توان به کمک داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن یا استامینوفن که به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند التیام بخشید. بیماران همیشه باید برای مصرف این داروها هم با پزشک خود مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل آنها را مصرف نمایند. بیحس کننده‌های دهانی مانند اوراژل نیز می‌توانند مستقیماً به وسیله یک گوش پاک‌کن یا به کمک انگشت روی دندان و لثه استعمال شوند تا درد احساس نشود. اوراژل به شکل ژل بوده و باعث بیحس شدن قسمتی از دهان می‌شود که به دلیل جابجایی دندان‌ها دچار درد شده است. این روش تسکین درد در زمان خواب و استراحت مناسب است.

گارد یا محافظ دهانی

dardortho7

محافظ دندانی زمانی که نیاز به محافظت از بافت نرم دهان باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که شما ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌دهید باید از این محافظ‌های دهانی استفاده کنید. این محافظ‌ها در صورتی که سیم‌ها و براکت ها باعث ایجاد درد یا ناراحتی روی گونه‌ها یا قسمت‌های دیگر دهان شده باشند مناسب هستند.

حلقه دندانی یخ‌زده

dardortho8

در حالی که ممکن است شما فکر کنید که حلقه‌های دندانی فقط مخصوص نوزادان و کودکان است اما در واقع زمانی که شما از درد ارتودنسی هم رنج می‌برید این حلقه‌ها کارایی پیدا می‌کنند. زمانی که شما حلقه‌های دندانی را فریز می‌کنید مؤثرتر عمل می‌کنند. زمانی که این حلقه‌ها یخ زدند، به سادگی آنها را در دهان قرار داده و به آرامی با دندان روی آنها فشار بیاورید. آنها را در قسمت‌های مختلف دردناک و ناراحت‌کننده حرکت دهید تا درد و ناراحتی از بین برود.

کیسه گرم

dardortho9

اگر شما در اطراف فک خود درد دارید می‌توانید با استفاده از یک کیسه گرم آن را کاهش دهید. اگر شما کیسه گرم ندارید می‌توانید از یک حوله یا لباس گرم شده استفاده کنید. اگر درد شما غیرقابل‌تحمل بوده و با استفاده از یخ از آن کاسته نمی‌شود می‌توانید از این روش استفاده کنید. ممکن است شما نیاز داشته باشید که چندین مرتبه در روز از کیسه گرم استفاده کرده تا درد ارتودنسی در دهان شما کاهش یابد.

ماساژ دادن لثه

dardortho10

همانند ماساژ عضلات در قسمت‌های دیگر بدن، ماساژ لثه با استفاده از انگشتان نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند. اگر لثه شما متورم شده است با ماساژ می‌توانید بافت آن را شل کرده و تحمل بریس‌های سفت شده را تا حدودی راحت‌تر کنید.

تنظیم دندان‌ها نیاز به زمان دارد

dardortho12

اخیراً به یاد آورید که درد ارتودنسی زمانی که دندان‌های شما به بریس ها عادت کرده‌اند بهبود یافته است. با این که خوشایند نیست اما ناراحتی ایجاد شده در هنگام انتقال دندان‌ها به سمت جلو عادی است. ممکن است شما چند روز درد خفیفی داشته باشید اما نتایج نهایی که داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های کاملاً مرتب است ارزش تحمل این درد را دارد. والدین باید کودکان خود را تشویق کنند که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و با این که ممکن است تمیز کردن لثه و دندان‌ها با وجود بریس ها و سیم‌ها ناراحت‌کننده باشد ولی این کار را ادامه دهند.

ارتودنسی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌ها است. با این که ارتودنسی ممکن است با درد همراه باشد اما درد آن غیرقابل‌تحمل نیست. برای کاهش درد ارتودنسی با متخصص ارتودنسی صحبت کنید. ناراحتی‌های جزئی در خلال درمان ارتودنسی عادی است اما با رعایت برخی نکات شما می‌توانید درد را مدیریت کنید.