رفع اوربایت یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالا با ارتودنسی

overbite

یک مشکل ارتودنسی رایج مانند اوربایت زمانی اتفاق می‌افتد که ردیف بالایی دندان‌های شما به جای آن که کاملاً همردیف دندان‌های ردیف پایین قرار گیرد، به جلو آمده و روی دندان‌های پایین را می‌پوشاند. شدت اوربایت با درصد تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اوربایت ۱۰۰% به این معنی است که دندان‌های بالایی شما جلو آمده و به طور کامل دندان‌های پایین شما رامی‌پوشاند. اکثر افراد دارای درجه‌ای از اوربایت هستند، اما بسیاری از آنها نیازی به درمان‌های حرفه‌ای ندارند.

اگر شما دچار هرگونه مشکل مرتبط با اوربایت یا نامرتبی دندان‌ها هستید، درمان این موارد نه تنها موجب زیباتر شدن لبخند شما می‌شود، بلکه از مشکلات دندان در آینده نیز جلوگیری می‌کند! اگر احساس می‌کنید که دندان‌های شما نامرتب است و اگر از ظاهر کلی لبخند یا دهان خود راضی نیستید و اگر احساس می‌کنید که اوربایت موجب ایجاد مشکلات دندانی دیگری در شما شده است (مانند ضعیف شدن مینای دندان یا آسیب به دندان‌ها) می‌توانید با متخصصان ارتودنسی در کلینیک دکتر قریشی در مورد گزینه‌های درمانی و چگونگی اصلاح این مشکلات مشاوره نمایید. اگر هر چه سریع‌تر برای رفع مشکل دندانی خود به دندانپزشک مراجعه کنید، بهتر است. درمان اوربایت و ارتودنسی فک بالا در کودکان و نوجوانان آسان‌تر است، زیرا فک‌ها هنوز در حال رشد هستند. اما هیچ وقت برای اصلاح ناهنجاری دیر نیست، بزرگسالان نیز می‌توانند اوربایت خود را درمان کنند؛ تنها ممکن است زمان بیشتری برای حل این مشکل مورد نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های درمانی یا قرار ملاقات می‌توانید با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵– ۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس بگیرید.

انواع اوربایت


overbite1

در حقیقت دو نوع اوربایت وجود دارد. این اوربایت ها عبارتند از:

اوربایت اسکلتی

اوربایت اسکلتی مشکل اوربایتی است که به سادگی توسط موقعیت فک و اسکلت زیرین ایجاد می‌شود. در اوربایت اسکلتی فک بالایی که ماکزیلا نام دارد، دچار بیرون زدگی است.

اوربایت دندانی

  در اوربایت دندانی، ماهیت مشکل دندانی است، به این معنی که فک در موقعیت صحیح قرار گرفته است، اما دندان‌ها به گونه‌ای نامرتب قرار گرفته‌اند و بنابراین باعث ایجاد اوربایت می‌شوند. در برخی موارد مشکل اوربایت در نتیجه‌ی ترکیبی از هر دو اوربایت اسکلتی و اوربایت دندانی ایجاد می‌شود.

علل


اوربایت در اثر علل معدودی که اغلب این علت‌ها طبیعی هستند، به وجود می‌آید. به استثنای یکی از این علت‌ها، همه آن‌ها ممکن است اجتناب ناپذیر باشند. برخی از علل شایع اوربایت عبارتند از:

  • عادت: عادت تنها علتی است کهمی‌توان از آن پیشگیری کرد. اوربایت ممکن است ناشی از مکیدن انگشت شست در سنین پایین یا حتی استفاده از پستانک باشد. این نوع از اوربایت  به راحتی درمان می‌شود، برای درمان اوربایت ناشی از عادت نامناسب فقط دندان‌ها باید در مکان صحیح قرار گیرند.
  • ژنتیک: فک پایین شما ممکن است رشد نکند، که این مشکل از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ شما به ارثمی‌رسد.
  • موقعیت: هنگام جفت شدن فکدندان‌های بالایی شما از دندان‌های پایین‌ دورتر قرار می‌گیرند. این مشکل ناشی از موقعیت قرار گیری دندان‌ها است و می‌تواند به راحتی مانند اوربایت ناشی از عادت درمان شود.

چرا اصلاح اوربایت مهم است؟


overbite2

درمان اوربایت ممکن است به سادگی باعث بهبود ظاهر لبخند شما شود، اما نکته‌ی مهم این است که یک اوربایت درمان نشده ممکن است منجر به ایجاد طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی و دندانی شود. برخی از این موارد عبارتنداز:

آسیب رسیدن به لثه

در یک اوربایت شدید، دندان‌های جلویی پایین می‌توانند در قسمت پشتی دندان‌های بالایی با خط لثه‌ها تلاقی کنند، در حالی که دندان‌های جلویی بالایی ممکن است به خط لثه‌ی دندان‌های جلویی ردیف پایین ضربه بزنند و منجر به ریزش لثه شوند. لثه‌ی آسیب دیده می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌های لثه و از بین رفتن دندان شود.

مشکل در صحبت کردن و جویدن

 اوربایت می‌تواند صحبت کردن را دشوار سازد، در نتیجه موجب ایجاد اختلال در صحبت کردن یا نیاز به تلاش بیش از حد برای بیان کلمات خاص می‌گردد. همچنین اوربایت می‌تواند جویدن مناسب را سخت کند.

پوشش دندان‌ها و آسیب رسیدن به آن‌ها

هنگامی که فک دچار مشکل است و دندان‌ها مرتب نیستند، اغلب دندان‌ها در مکان‌های نامناسب قرار می‌گیرند و به یکدیگر ضربه می‌زنند، این حالت باعث سایش مینای دندان، پوسیدگی دندان و حتی از بین رفتن دندان می‌شود.

آپنه خواب

احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب (وقفه تنفسی) در افراد مبتلا به اورجت و دهان کوچک بیشتر است.

درد فک

نامرتبی دندان‌ها و مشکلات فک می‌توانند منجر به ایجاد درد مزمن فک و سردرد شوند، همچنین ممکن است در ایجاد اختلال مفصل تمپوروماندیبولارTMD) ) نقش داشته باشند.

درمان


overbite3

پس از انجام معاینه، متخصص ارتودنسی می‌تواند شدت ابتلا به اوربایت را تشخیص داده و بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد. برای اکثر مردم، درمان ارتودنسی بهترین راه است. درمان ارتودنسی نه تنها باعث اصلاح بایت شما می‌شود، بلکه دندان‌هایتان را هم مرتب کرده و لبخند شما را زیباترمی‌کند. در موارد نادری که ممکن است اوربایت ناشی از یک فک ناهنجار باشد، ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد. انواع مختلف بریس برای درمان اوربایت می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند:

بریس‌های معمول و هدگیر

overbite4

برای سالیان متمادی رایج‌ترین راه درمان مشکل اوربایت استفاده از بریس‌های فلزی برای کمک به اصلاح اورجت و مرتب کردن دندان‌ها بود. هدگیر نیز می‌تواند یکی از بهترین راه‌های اصلاح اوربایت های شدید باشد اما بیشتر در طول روز و تا ۱۸ ماه استفاده می‌شود.

بریس‌های فلزی

overbite5

براکتهای فلزی ضد زنگ و سیم‌ها برای قرار دادن تدریجی دندان‌ها در جای خود استفاده می‌شوند. بریس‌های فلزی رایج‌ترین نوع مورد استفاده در ارتودنسی هستند.

بریس‌های شفاف

overbite6

بریس‌های شفاف نیز از براکت ها و سیم‌ها تشکیل شده‌اند اما این نوع از بریسها شفاف بوده و نسبت به بریس‌های فلزی بسیار کمتر قابل مشاهده هستند. بریس‌های شفاف معمولاً برای بزرگسالان و افراد مسن استفاده می‌شوند.

بریس‌های نامرئی

overbite7

الاینرهای شفاف مانند بریس‌های نامرئی، می‌توانند یک جایگزین مؤثر برای بریس‌های فلزی باشند؛ البته در صورتی که شدت اورجت به اندازه‌ای نباشد که متخصص ارتودنسی استفاده از هدگیر را توصیه کند. بریس‌های نامرئی از سیستم صفحه‌های تراز کننده که مختص بیمار طراحی شده است، تشکیل شده‌اند. هر صفحه برای دو هفته استفاده می‌شود و سپس دندانپزشک یا متخصص ارتئدنسی صفحه‌ی بعدی را به بیمار می‌دهد. به تدریج در طول زمان بریس‌های نامرئی موجب می‌شوند تا  دندان‌ها مرتب شده و ناهنجاری‌ها اصلاح گردند.

اصلاح اوربایت بدون استفاده از بریس

overbite8

تجهیزات ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک برای درمان اورجت و ارتودنسی فک بالا مناسب هستند. می‌توان قبل و بعد از درمان با بریس از یک نگهدارنده برای تغییر مکان دندان‌ها یا ثابت نگه داشتن آن‌ها استفاده کرد. حتی تجهیزاتی مانند توئین بلاک وجود دارند که به جابجایی فک کمک می‌کنند. این تجهیزات ارتودنسی معمولاً در مرحله‌ی اول درمان ارتودنسی فک بالا استفاده می‌شوند.

کشیدن دندان به ندرت ضروری است و معمولاً تنها زمانی انجام می‌شود که فضای کافی در دهان وجود ندارد. درمان با بریس معمولاً ادامه می‌یابد اما در موارد اوربایت شدید به علت مسائل ناشی از اسکلت دندان، ممکن است انجام عمل جراحی برای اصلاح فک پایین و فک بالا لازم باشد. چنانچه اوربایت در زمان مناسب درمان شود دیگر نیازی به انجام عمل جراحی نیست.

 هزینه‌ ارتودنسی فک بالا


عوامل متعددی وجود دارند که هزینه‌ ارتودنسی فک بالا جهت اصلاح اورجت را تعیین می‌کنند. این که شدت اوربایت چه میزان است، دندانپزشک شما تا چه اندازه در کار خود مهارت دارد، چه نوع درمانی مورد نیاز است و مدت زمان درمان چقدر است، همگی از عوامل تعیین کننده‌ی هزینه‌های اصلاح اوربایت می‌باشند.