راهنمای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست)

هدف ما از تهیه این مطالب کمک به فهم این موضوع است که چه تفاوتی بین ارتودنسی انجام شده توسط یک متخصص ارتودنسی در برابر یک دندانپزشک عمومی وجود دارد. ما همچنین به شما می‌آموزیم که از یک متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) در مورد مراقبت‌های فامیلی چه سئوالاتی باید بپرسید.

متخصص ارتودنسی دارای تجربه زیادی بوده و بنابراین نسبت به تمام دندانپزشکان از صلاحیت بیشتری برای انجام درمان ارتودنسی با نتیجه‌ای عالی برخوردار است. اگر تمایل به سیم کشی دندان‌های خوددارد این بسیار مهم است که با یک متخصص ارتودنسی مشرت کنید تا بتوانید نتایج بهتری از عمل ارتودنسی بگیرید.

تفاوت بین یک متخصص ارتودنسی با یک دندانپزشک عمومی چیست؟

دندانپزشک عمومی مجاز به انجام تمام انواع دندانپزشکی می‌باشد اما غالباً یک دندانپزشک برای چک آپ کردن، درمان‌های عمومی مثل تاج دندان، پل دندان، پر کردن، تمیز کردن، ایمپلنت، تعمیر دندان‌های آسیب دیده و فاسد، معاینات لثه و کاشت دندان‌های از دست رفته با استفاده از آخرین فناوری‌ها عالی عمل می‌کند.

با اینکه دندانپزشکان آموزش‌های تخصصی برای بهبود سلامتی دندان‌ها دیده‌اند ولی برای ارتودنسی آموزش خاصی ندیده‌اند. یک متخصص ارتودنسی در ابتدا یک دندانپزشک است که در دوره‌های رزیدنسی برای گرفتن تخصص ارتودنسی شرکت کرده است.

اهمیت توجه به یک ارتودنتیست نسبت به یک دندانپزشک در چیست؟

برای مراقبت‌های ارتودنسی، ما پیشنهاد نمی‌کنیم که شما ریسک رفتن نزد کسی که در ارتودنسی تخصص ندارد را قبول کنید.

تعداد زیادی از دندانپزشکان این پیشنهاد را می‌دهند: آن چیزی که در ابتدا به نظر می رسد درمان ارزان، جایگزینی یک راه حل تک سایزی، درمان بدون استفاده از بریس یا پیشنهاد یک درمان سریع است؛ اما نکته مسئله در این است که:

تمام واحدهایی که دندانپزشکان عمومی برای ارتودنسی می‌گذارند محدود به یکی دو روز است.

بسیاری از راه حل‌های ارائه شده توسط دندانپزشکان عمومی با پشتوانه علم و مدارک علمی نیست؛ بنابراین نتیجه نهایی غیرقابل قبول و بسیار کم دوام و در نتیجه بسیار گران‌تر خواهد بود. این گونه درمان‌ها ممکن است هزینه‌های گزافی به شما تحمیل کرده و جیب شما را خالی کند.

ارتودنتیست‌ها افراد متخصصی هستند که به طور دقیق نظرات تخصصی خود را به شما ارائه کرده و بهترین گزینه‌های ارتودنسی را برای دندان‌های شما پیشنهاد می‌دهند. این متخصصین آمادگی مواجهه و حل هر مشکل غیر منتظره‌ای را در حین کار داشته و می‌توانند و به شما در رسیدن به لبخندی با ظاهر مطلوب و زیبا کمک می‌کند.

چگونه من مطمئن شوم دندانپزشکی که به او مراجعه کردم یک متخصص ارتودنسی است؟

این ساده است، مانند دفاتر دیگر لوگو، بیزینس کارت یا قید شفاف و واضح کلمه متخصص ارتودنسی کمک کننده است. شما می‌توانید از منشی یا حتی پزشک درخواست کنید که این موضوع را تأیید کنند. شما همچنین می‌توانید با مراجعه به سایت انجمن متخصصین ارتودنسی به آدرس اینترنتی http://www.iao.ir متوجه شوید که آیا دندانپزشکی را که انتخاب کرده‌اید عضو این انجمن هست یا نه؟

آیا ارتودنتیست شما در درمان‌های ارتودنسی در سنین پایین تبحر دارد؟

ما پیشنهاد می‌کنیم کودکان در سن هفت سالگی برای ارزیابی با مخصص ارتودنسی مراجعه کنند. اگر دندانپزشک یا پزشک اطفال به شما توصیه کرد که یک ارتودنتیست کودک را ویزیت کند حتماً مطمئن شوید که ارتودنتیست در مورد بیمارانی که هنوز دندان‌های دائمی آنها به طور کامل رشد نکرده است دارای تبحر و تجربه است.

حدود 50% از متخصصین ارتودنس تا زمانی که دندان‌های دائمی کامل نشده ارتودنسی را شروع نمی‌کنند. اگر کودک شما دندان‌های متراکم، فک بالایی باریک، سختی تنفس دهانی، عادت به مکیدن شست یا انگشت یا جلوتر بودن دندان‌های بالا یا پایین داشته باشد باید این مشکلات در زمان رشد حل شود. از اینکه پزشک شما در درمان ارتودنسی در سنین پایین تبحر دارد مطمئن شوید.

آیا متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) شما از آخرین تکنولوژی‌ها در مطب خود استفاده می‌کند؟

مطب مدرن و بروز، مطبی است که پزشک برای پیشرو بودن آن به طور مستمر وقت و پول خرج می‌کند تا همیشه به روز باشد. تجهیز مطب و دفتر به دستگاه دیجیتالی عکس برداری با اشعه ایکس و بر پایه کامپیوتر و بدون استفاده از کاغذ به داشتن ارتباطات بهتر با دندانپزشکان و متخصصان دیگر کمک می‌کند و به بیمار این امکان را می‌دهد که به راحتی و با سرعت به اطلاعات دندانپزشکی خود با نام کاربری و رمز عبور دست پیدا کنند.

همچنین مطمئن شوید که متخصص ارتودنسی که به وی مراجعه کرده‌اید از آخرین تکنولوژی برای سیم کشی دندان استفاده می‌کند. تکنولوژی‌های جدید سیم کشی دندان باعث شده که این کار سریع‌تر و با نارحتی کمتر نسبت به روش‌های درمانی گذشته برای فرد انجام شود. دوره سیم کشی ریلی به پایان رسیده و امروزه از سیم کشی‌های فلزی و تمیز و سیم کشی‌های سرامیکی استفاده می‌شود. روش جدید سیم کشی منجر به نتایج درمانی بهتر شده و نیاز به حضور بیمار در مطب ارتودنسی را کاهش می‌دهد.

در صورتی که شما به دنبال ارتودنسی نامرئی دندان‌ها هستید، آیا ارتودنتیست که به وی مراجعه کرده‌اید در این مورد به اندازه کافی تجربه و تبحر دارد؟

بیشتر دکتر ارتودنسی مدعی هستند که ارتودنسی نامرئی انجام می‌دهند، اما تعداد کمی از آنها در هنگام مشاوره چنین پیشنهادی به بیمار می‌دهند. اغلب متخصصی ارتودنسی برای سیم کشی آموزش دیده‌اند و ساعت‌ها آموزشی که برای ارتودنسی نامرئی لازم است را نگذرانده‌اند.

موفقیت در نتیجه ارتودنسی نامرئی به توان و علم متخصص ارتودنسی در استفاده از نرم افزارهای مربوط به ارتودنسی نامرئی بستگی دارد.

آیا متخصص ارتودنسی قیمت جامعی که تمام مراحل از قبیل ویزیت‌ها، تجهیزات، عکس برداری به وسیله اشعه ایکس، عکس‌ها، نگهدارنده ها و حتی بررسی نگهدارنده ها پس از عمل به طور کامل در آن لحاظ شده است را به شما پیشنهاد می‌دهد؟

اغلب متخصصین ارتودنسی مبلغی کامل که تمام موارد بالا در آن دیده شده است را به عنوان اجرت پیشنهاد می‌دهند، اما قبل از قرارداد مطمئن شوید که هیچ مبلغ مخفی به عنوان نگهدارنده ها یا هزینه‌های اضافی برای ارتودنسی نامرئی باقی نمانده است. اگر در مطبی هزینه‌های نگهدارنده یا عکس برداری به وسیله اشعه ایکس از بقیه هزینه‌ها جدا شده بود باید بقیه هزینه‌ها که از اول در لیست وجود دارد با شفافیت مشخص شود.

آیا متخصص ارتودنسی طرح‌های پرداخت مقرون به صرفه یا اقساطی بدون بهره پیشنهاد می‌دهد؟

اغلب مطب‌های ارتودنسی چندین گزینه برای مباحث مالی و هزینه‌ها به شما پیشنهاد می‌دهند. اغلب متخصصین ارتودنسی بر اساس میزان بودجه‌ای که شما می‌توانید به صورت ماهیانه برای عمل ارتودنسی بپردازید و برای شما مقرون‌به‌صرفه است ،اقساط را طرح‌ریزی می‌کنند. ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری روی شما و آینده کودک شماست.

ما امیدواریم این راهنما، آموزش‌های لازم را در مورد دنیای ارتودنسی و مزایای ارتودنسی برای شما و خانواده شما ارائه کرده باشد. شما همچنین می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت آموزش‌های لازم قرار ملاقاتی با متخصصین ارتودنسی ما ترتیب دهید. برای تنظیم قرار ملاقات با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

متخصص ارتودنسی
4.7 امتیاز از 6 رای