کشیدن دندان در ارتودنسی

ort1

سیم‌کشی دندان نسبت به گذشته محبوب‌تر شده است. امروزه علاوه بر کودکان افراد بزرگسال با سنین مختلف نیز تحت درمان‌های ردیف کردن دندان‌های خود قرار می‌گیرند. هرچند گاهی اوقات طی دوره‌ی زمانی ارتودنسی جهت ردیف کردن دندان‌ها نیاز به کشیدن دندان خواهد بود.

کشیدن دندان یک راه حل متداول برای دندانی است که قابل حفظ کردن نمی‌باشد. اما کشیدن دندان در درمان ارتودنسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از اوقات هنگامی که بیمار نیاز به سیم‌کشی دندان‌های خود دارد، متخصص ارتودنسی مزایا و معایب کشیدن دندان را می‌سنجد. مانند هر روش درمانی دیگری، انتخاب‌ها و گزینه‌های متعددی وجود دارند که باید بین بیمار و متخصص ارتودنسی مورد بحث قرار بگیرند تا بهترین اقدام عملی مشخص شود. درک اینکه چرا برخی از دندان‌ها باید کشیده شوند و در نظر گرفتن روش‌های جایگزین که ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب موثر باشند، بسیار مهم است.

در برخی بیماران، به دلیل خصوصیات دندان‌ها یا صورت، ممکن است نیاز به کشیدن دندان‌ها باشد. در حال حاضر مطالعات علمی وجود ندارند که نشان دهند کشیدن دندان در بیمارانی که به درستی تشخیص داده شده‌اند برای طرح لبخند، نیمرخ صورت یا مفصل فک زیان‌آور باشد. در حقیقت کشیدن دندان می‌تواند موجب افزایش زیبایی لبخند در بیمارانی شود که به این کار نیاز دارند. متخصصین ارتودنسی در کلینیک دکتر قریشی در حین مشاوره وضعیت شما را بررسی کرده و سپس بهترین راه حل و نیاز یا عدم نیاز به کشیدن دندان را توصیه می‌کنند.

بخاطر داشته باشید که تصمیم‌گیری برای درمان ارتودنسی نه تنها موجب زیبایی لبخند شما می‌گردد بلکه اعتماد بنفس را نیز افزایش می‌دهد. همچنین بهداشت دهان و دندان افزایش یافته و از مشکلاتی مانند اختلالات مفصل گیجگاهی فکی که ناشی از نامرتب بودن دندان‌ها یا ساختار نامناسب فک هستند نیز جلوگیری می‌شود. برای دریافت مشاوره از متخصصین ما یا برای رزرو نوبت می‌توانید با همکاران ما با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل نمایید.

 علت


در صورتی که فردی درمان ارتودنسی را در نظر گرفته باشد و مشخص شده که کشیدن دندان بهترین روش برای انجام آن است، اغلب دلیل آن یکی از موارد زیر می‌باشد:

  • ایجاد فضا برای بریس‌ها
  • شلوغی بیش از حد دندان‌ها
  • موقعیت لب
  • موقعیت فک
  • دندان قابل مرتب شدن نمی‌باشد.
  • بدتر شدن پوسیدگی دندان

ایجاد فضا برای بریس‌ها

ort2

کشیدن دندان‌ها بطور بدیهی موجب ایجاد فضای بیشتر در دهان می‌شود و این امکان را به متخصص ارتودنسی می‌دهد تا دندان‌ها را بطور مناسب حرکت دهد. کشیدن دندان همچنین امکان اصلاح نقایص کلیدی را با استفاده از روش‌های دیگر که به دلیل وجود تمام دندان‌ها قابل انجام نمی‌باشند، فراهم می‌کند.

شلوغی بیش از حد دندان‌ها

ort4

در صورتی که دندان‌ها بیش از حد شلوغ باشند، می‌تواند منجر به بیرون زدگی دندان‌ها شود. کشیدن دندان اغلب همراه با سیم‌کشی دندان‌ها انجام می‌شود تا فضای بیشتری را برای بیرون آمدن دندان‌ها از لثه فراهم کند. متخصص ارتودنسی می‌تواند از وسیع کننده کام برای ایجاد فضای بیشتر استفاده کند، هرچند این تکنیک تنها در کودکان کمتر از ۱۶ سال پیش از آنکه استخوان فک بیش از حد سخت شده باشد، موثر است.

موقعیت لب

ort5

گاهی اوقات از کشیدن دندان برای بهبود ظاهر لب‌ها استفاده می‌شود.

موقعیت فک

ort6

شکل دقیق فک مشخص خواهد کرد که آیا بیمار در نهایت دچار آندربایت یا اوربایت خواهد شد یا خیر. در موارد شدیدتر در صورتی که فک بیمار به شدت مشکل داشته باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. در بسیاری از اوقات کشیدن دندان یک جایگزین محتمل برای جراحی می‌باشد.

عدم مرتب شدن یک دندان

ort7

برخی دندان‌ها با وجود بهترین برنامه‌ی درمانی به طرف موقعیت مطلوب حرکت نخواهند کرد. بسیاری از متخصصین ارتودنسی سعی می‌کنند که به سرعت مشکل را تشخیص دهند و دندان مشکل‌دار را بکشند تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود. در درمان ارتودنسی یک دندان مشکل‌ساز می‌تواند در کل برنامه‌ی درمان اختلال ایجاد کند بنابراین در اسرع وقت باید اقدام مناسب را انجام داد. متخصصین می‌توانند بطور کامل وضعیت دندان را ارزیابی کنند تا مشخص شود که آیا در نهایت قابل اصلاح است یا باید آن را کشید.

بدتر شدن پوسیدگی

ort8

در طول دوره‌ی ارتودنسی، نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها می‌تواند دشوارتر شود. گاهی اوقات دندان‌ها بیشتر مستعد پوسیدگی خواهند بود یا ممکن است یک پوسیدگی عمیق بدتر شود. متخصصین ارتودنسی حرفه‌ای تلاش می‌کنند تا جای ممکن دندان پوسیده را حفظ کنند. اما اگر پوسیدگی بیش از حد عمیق باشد، ممکن است در صورت امکان تصمیم به کشیدن دندان گرفته شود تا دندان‌های باقیمانده حفظ شوند و نتیجه‌ی درمان ارتودنسی مطلوب باشد. متخصصین به دقت وضعیت پوسیدگی را بررسی می‌کنند تا مشخص گردد که آیا دندان باید کشیده شود یا با پر کردن درمان می‌شود.

کشیدن دندان عقل در حین ارتودنسی


ort9

با اینکه زیاد متداول نیست اما در واقع می‌توان در حین سیم‌کشی دندان‌ها، دندان‌های عقل را کشید. برنامه‌ریزی در مورد زمان کشیدن دندان عقب برای دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی بسیار مهم است. آنها می‌توانند با ارزیابی برنامه‌ی ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان‌های عقل را بررسی کنند.

دندان‌های عقل بطور کلی در صورتی که بصورت نامرتب یا نهفته باشند کشیده می‌شوند. دندان‌های عقل نامرتب می‌توانند باعث حرکت سایر دندان‌ها شده و منجر به بهم ریختگی فک شوند. دندان نهفته دندانی است که بطور کامل از لثه بیرون نیامده است. این گونه دندان‌ها به شدت مستعد عفونت هستند و در صورتی که بطور مناسب تحت درمان قرار نگیرند می‌توانند منجر به بیماری شوند.

برای بسیاری از بیماران، سیم‌کشی دندان‌ها در اواسط نوجوانی که دندان‌های عقل از لثه بیرون نیامده‌اند، انجام می‌شود. برای افرادی که دیرتر تحت این درمان قرار می‌گیرند، ممکن است متخصص ارتودنسی یا پزشک تصمیم بگیرد که باید پیش از شروع درمان دندان عقل کشیده شود.

آیا کشیدن دندان در ارتودنسی کودکان لازم است؟


کشیدن دندان در کودکان چندان قابل انجام نیست. کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی معمولاً در بزرگسالان انجام می‌شود. فرایند رشد در کودکان همچنان ادامه داشته و می‌توان به جای بیرون کشیدن دندان از گزینه‌های دیگری برای آنها استفاده کرد. فضای مورد نیاز را می‌توان با استفاده از هدگیر، وسیع کننده کام یا با روش رشد هدایت شده بدست آورد. در مال‌اکلوژن کلاس سه، که فک پایین در جلوی فک بالا است، ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

درمان جایگزین


در صورت وجود اوربایت شدید، در بسیاری از اوقات ممکن است آسان‌ترین درمان حرکت دندان‌های بالا به سمت عقب یا به جلو راندن فک باشد. در برخی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد. برخی افراد در واقع کشیدن دندان را به انجام جراحی دندان ترجیح می‌دهند.

یک روش احتمالی دیگر برای ایجاد فضای کافی برای دندان‌ها فرایندی است که لاغر کردن دندان نامیده می‌شود و شامل تراشیدن دو طرف دندان است تا نازک‌تر شوند. این فرایند در هر حال با گذر زمان بطور طبیعی رخ می‌دهد. همچنین متخصص ارتودنسی گاهی اوقات به جای کشیدن دندان‌ها از یک دستگاه انکوریج موقت برای ایجاد اهرم کافی در برابر دندان‌هایی استفاده می‌کند که نیاز به جابه‌جایی دارند.

در نهایت در هنگام انتخاب این روش‌ها باید توجه داشت که برخی افراد نسبت به دیگران کاندید مناسب‌تری برای یک روش خاص هستند. حتی در صورتی که انجام جراحی دندان ضروری باشد، ممکن است برخی بیماران همچنان برای مرتب شدن دندان‌های خود نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشند.