متخصص ارتودنسی کیست؟

  • تخصص ارتودنسی اولین رشته ایجاد شده تخصصی در دندانپزشکی می باشد در کشورهای مختلف آموزش تمام وقت به مدت ۲ تا ۴ سال جهت اخذ مدرک ارتودنسی بعد از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی نیاز است.

ایران: در کشور ما تخصص ارتودنسی از سال ۱۹۷۸ پایه گذاری شده است. دندانپزشکی عمومی دوره تخصصی خود را بعد از گذراندن امتحانات ورودی تخصص (که سالی یکبار) انجام می شود آغاز می کنند البته برای قبول شدن در رشته ارتودنسی باید نمرات بسیار بالایی در این امتحان اخذ نمود. بعد از ۳ سال آموزش تمام وقت رزیدنت ها در امتحانات جامع بورد تخصصی که به صورت کشوری برگزار می شود شرکت می کنند در صورت موفقیت در این امتحان جامع و سراسری به عنوان متخصص ارتودنسی دارای بورد تخصصی شناخته خواهند شد. انجمن ارتودنسی های ایران (IAO) از سال ۱۹۷۸ تاسیس گردیده است.

کانادا: در کانادا تعدادی از دانشکده های دندانپزشکی رشته تخصصی ارتودنسی را به دندانپزشکان مایل به ادامه تحصیل در رشته ارتودنسی ارائه می کنند. رشته ارتودنسی در اکثریت این دانشگاه ها ۳ سال بوده و شامل دروس تئوری و عملی همراه با تجربه کلینیکی درمان بیماران می باشد. ورود به این رشته در دانشکده های دندانپزشکی نیازمند داشتن سابقه تحصیلی بسیار خوب و گذراندن مصاحبه های طولانی جهت انتخاب بهترین کاندیداها می باشد. برای احراز تخصص ارتودنسی در کانادا گذراندن امتحانات دو مرحله ای که توسط Royal College of Dentists Of Canada برگزار می شود الزامی است. این امتحانات در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می شوند (NDSE کتبی و شفاهی) در صورت موفق شدن در گذراندن هر دو امتحان ارتودنتیست می تواند عنوان FRCD(C) استفاده نماید. شایان ذکر است که در صورت عدم قبول شدن در هر دو امتحان کاندیدا قادر به فعالیت به عنوان متخصص ارتودنسی نمی باشد. و از این جهت این امتحان کاملاً با امتحان بورد تخصصی آمریکا و بورد ارتودنسی اروپا متفاوت می باشد چون بورد آمریکا و اروپا برای انجام فعالیت به معنای متخصص ارتودنسی ضروری نمی باشد.