ارتودنسی بخش دوم

سیم ارتودنسی ثابت در طول زمان درمان متحول گردید.
بالاخره در اروپا درمان های ثابت جهت درمان بیماران رواج پیدا کردند.
در طول زمان سیم ها با آلیاژ های مختلف برای حرکت های دندانی ابداع شدند که می توانستند نیروهای متفاوتی به دندان ها اعمال کنند. بنابراین پیشرفت در علم متالوژی باعث ایجاد براکت هایی با ابعاد دقیق تر وسیم ها با نیروهای مناسب تری به دندان ها شد.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی

آلیاژ های نیکل تاتیانیوم و بتا تاتیانیوم جزو این آلیاژ ها هستند . با گذشت زمان تعداد بیماران بزرگسال که علاقه به درمان ارتودنسی داشتند افزایش پیدا کرد.

این عده به دو دلیل عمده ایجاد شدند.گروه اول :گروهی که به دلایل متعددی در دوران نوجوانی به دلیل کمبود امکانات یا هزینه موفق به درمان نشده بودند و حالا که در اجتماع قرار می گیرند نیازمند داشتن روابط بهتر دندانی هستند .گروه دوم به دلیل از دست دادن دندان ها در گذشته و نیاز به جایگزینی دندان ها در حال حاضر باید روابط دندانی تا حدودی اصلاح شود تا بتوانند دندان های خود را جایگزین کنند. (مانند بازکردن فضاها جهت جایگزینی یا ایمپلنت یا بهبود در روابط لثه بیمار).
با افزایش تعداد بیماران بزرگسال برای درمان ارتودنسی دو مشکل در زمینه درمان ارتودنسی از بیماران دیده شد. اول اینکه درمان های ارتودنسی طولانی هستند و درمان های طولانی برای بیماران راحت نیست و دوم آنکه این دستگاه ها قابل دید هستند و بیماران داشتن آنها را در موقعیت های اجتماعی دوست ندارند .برای رفع مشکل اول کارهای متفاوتی انجام شد به عنوان مثال براکت هایی با سرپوش فلزی ( مانند Damon) ابداع شدند که با سیم های خاص ادعا می کردند می توانند سرعت درمان ارتودنسی را افزایش دهند.

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی

روش دیگر استفاده از دستگاه هایی است که با ایجاد نوعی لرزش در دهان سرعت حرکت دندانی را تسریع می کنند.
استفاده از روش اولتراسونیک نیز به عنوان روش دیگری جهت افزایش سرعت حرکت دندان وکاهش زمان درمان مطرح گردید. اگرچه طیف وسیعی از روشها برای افزایش حرکت دندان مطرح گردیده است در حال حاضر اکثریت آنها نتوانسته اند به ادعای خود مبنی بر این که می توانند درمان ارتودنسی را به طور قابل ملاحظه ای کوتاه کنند، دستیابی پیدا کنند. اگرچه امروزه آخرین روش که تا حدودی توانسته در کاهش زمان درمان موثر باشد ایجاد سوراخهایی ریز درون استخوان فک با پیچ های بسیار ظریف عنوان شده (propel technique) است. این روش نیز تا حد کمی تهاجمی بوده ونیاز به تزریق بی حسی وجود دارد.
روش دوم برای این که بیماران بزرگسال درمان ارتودنسی را راحت تر انجام دهند استفاده از دستگاه هایی است که دید کمتر داشته باشند. به همین منظور براکت های شفاف ( سرامیکی) وارد بازار شدند. اگرچه این براکت ها در کمتر دیده شدن نقش مهمی داشتند ، ولی درمان بیماران با این براکت ها به دلیل افزایش اصطکاک مشکل تر وطولانی تر بود. امروزه انواع مختلفی از این براکت ها از سرامیک تا پلاستیک وکریستال جهت درمان های ارتودنسی بکار گرفته می شوند.

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی

روش دیگر برای کاهش دید استفاده از براکت هایی بود که در سطح داخلی دندان ها قرار می گرفتند. این روش نیز کاملا قابل انجام است ، ولی مشکل آن در هزینه زیاد درمان وتکنیک مشکل این روش و وابسته بودن به لابراتور وانجام مراحل لابراتوری می باشد.
روش سوم که امروزه بسیار مورد استفاده مخصوصا در کشور های آمریکای شمالی واروپا می باشد، استفاده از پلاک های ارتودنسی شفاف (نامرئی ) است که با تکنولوژی های اسکن سه بعدی و پرینت سه بعدی تهیه شده است.استفاده از این پلاک ها طبق روال خاص باعث حرکت دندان ها می شود.
در ضمن امروزه با پیشرفت تکنیک های رادیولوژی که اشعه کمتر ولی اطلاعات بیشتری در اختیار متخصص قرار می دهد، درمان ارتودنسی می تواند با داشتن اطلاعات بیشتری انجام شود .استفاده از نرم افزارهایی که می توانند در تشخیص نوع ناهنجاری وزمینه اسکلتی-دندانی کمک کننده هستند نیز توانسته در درمان به متخصصین ارتودنسی کمک کند.از نظر من آینده درمان ارتودنسی در پیدا کردن روشهایی است که با مشکلات کمتر برای بیمار همراه باشد. ، طول درمان را کاهش دهد ودید زیادی نداشته باشد.

با تمام این توضیحات باید دانست که حرکت دندان ها در ارتودنسی تقلیدی از حرکت فیزیولوژیک دندان ها می باشد ودر صورتی بدون عوارض است که تحت کنترل انجام شود. حرکت های با سرعت زیاد ویا اعمال نیروهای نامناسب فقط دارای عوارض روی دندان ها و بافت های نگهدارنده هستند و عوارض خود را ممکن است سالها پس از درمان بیماران نشان دهند. لذا ظهور هر روش در ارتودنسی و تبلیغ آن باید بر اساس شواهد ومدارک و تحقیقات باشد.

متخصص ارتودنسی

ارتودنسی با براکت های معمولی

در پایان امیدوار هستم که بتوان دستگاههای کارآمد با حداقل دید برای بیماران ابداع نمود که بتوانند در کوتاهترین زمان در درمان به بیماران کمک کند. در صورتی که محدودیت زمانی و دیده شدن دستگاههای ارتودنسی برداشته شود ، تعداد بیمارانی که متقاضی درمان هستند ، افزایش خواهد یافت. بدیهی است دندانهای مرتب در بهبود رابطه دندانی ولثه ای نقش مهمی دارند ومی توانند با پیشگیری از آسیب به دندان ها نقش مهمی در سلامت دندان ها ایفا نمایند.