ارتودنسی

درمانهای ارتودنسی در سیر زمان دچار سیر تکاملی بسیاری گردیده اند. جالب است بدانید تخصص ارتودنسی سومین تخصص موجود در بین رشته های پزشکی و دندانپزشکی می باشد و قدمتی بالای ۱۰۰ سال دارد.
حتی می توان آثاری را از ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح پیدا کرد که تلاش هایی برای مرتب کردن دندان ها انجام شده است.ولی چاپ کتاب در زمینه درمان های ارتودنسی در سال ۱۸۵۰ شروع شد زمانی که آقای Norman kingsley از وسایل خارج دهانی برای کنترل فک بالا و اعمال نیرو روی فک ودندان ها استفاده نمود.

ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

البته چون در اوایل به روابط بین دندان ها ی بالا وپایین توجه زیادی نمی شد و درمان ها دارای ثبات کافی نبودند ، یکی از مهمترین عوامل در درمان که بسیاری از بیماران به آن توجه نمی کنند روابط دندان های بالا وپایین در حین تماس دندان ها می باشد.
در بسیاری موارد بیماران مراجعه کننده به متخصص ارتودنسی صرفا دنبال مرتب کردن دندان های خود هستند برای همین بسیاری از آنها متقاضی درمان برای ارتودنسی یک فک می باشند.
حال آنکه آنچه در اهمیت قرار دارد ، روابط درمانی در حین تماس دندان ها می باشد که خود می تواند به ثبات نتایج درمانی بسیار کمک کند.

از طرفی در صورتی که روابط دندانی به هم منطبق نباشد این تماس ها می تواند باعث بروز مشکلاتی در مفصل گیجگاهی فکی شود و به همین دلیل بسیاری از بیماران با روابط بد دندانی درد در ناحیه گوش ویا صداهای مفصلی را به عنوان مشکل خود ذکر می کنند.

البته باید بگویم که صرفا وجود رابطه اشتباه دندانی در بوجود آمدن مشکلات مفصلی دخیل نیست و عوامل متعددی می توانند این مشکلات را ایجاد کنند. ولی در کل وجود یک رابطه اشتباه می تواند به عنوان عامل اولیه در نظر گرفته شود .

ارتودنسی

ارتودنسی زیبایی

البته ظرفیت تطابق افراد با مشکلات هم کاملا متفاوت است ..بسیاری از افراد با روابط بسیار غلط دندانی هم دچار مشکلات حاد نمی شوند و این نشان دهنده آن است که ظرفیت تطابق افراد با یکدیگر کاملا متفاوت است .
سیر تکامل درمان های ارتودنسی در قاره اروپا و آمریکا با یکدیگر متفاوت بود .در اروپا چون سیستم بیمه بسیار قوی تر بود و درمان های ارتودنسی با پلاک های متحرک بسیار کم هزینه بودند ، استفاده از پلاک های متحرک بسیار رواج پیدا کرد.

چه برای درمان مشکلات فکی و چه برای حرکت های دندانی . از طرفی به دلیل محدودیت دستیابی به آلیاژ استیل در اروپا تمرکز متخصصین ارتودنسی بیشتر به سمت درمان با پلاک متحرک سوق پیدا نمود.

ارتودنسی

ارتودنسی لبخند زیبا

در آمریکا برعکس ،سیر پیشرفت درمان به سمت براکت های ارتودنسی و دستگاههای ارتودنسی ثابت متمرکز شد. این کار در آمریکا توسط Edward angle پایه گذاری شد وایشان سیستم ارتودنسی ثابت را ایجاد کردند.ودر سالهای بین ۱۹۰۵ تا ۱۹۲۸ مدارس مختلفی را در آمریکا پایه گذاری نمودند.

Angle Edwardبه روابط دندانی در درمان بسیار اهمیت می داد و معتقد به این بود که همه افراد ظرفیت پذیرش تمام دندان ها را در محیط دهان دارند.البته تعداد زیادی از بیماران ایشان که توسط خودشان بدون کشیدن درمان شده بود توسط شاگردانشان ( از جمله tweed ) با کشیدن دندان درمان شد چون در بسیاری موارد برگشت های زیادی در درمان به چشم می خورد.

ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی قسمت دوم