انواع مدل های نگه دارنده کدامند و من کدامیک را باید انتخاب کنم؟

انواع مختلفی از نگهدارنده های متحرک (با جنس ها و طراحی های مختلف) بعد از درمان ارتودنسی به بیماران تجویز میگردند طراحی نوع این نگه دارنده ها بر اساس طرح درمان شما بوده و توسط متخصص ارتودنسی شما به لابراتوار سفارش داده می شود. بعضی از این نگه دارنده ها دارای اجزاء فلزی هستند که جهت افزایش گیر در درون پلاک ها قرار داده می شوند. انواعی دیگر پلاک های شفافی هستند که روی سطح جونده دندان ها را می پوشانند. نحوه استفاده چگونگی گذاشتن و برداشتن، تمیز کردن همگی در مطب به شما آموزش داده می شوند. به یاد داشته باشید که وظیفه استفاده درست از این نگه¬دارنده ها بر عهده شما می باشد و در صورت عدم استفاده مناسب امکان جابجایی و حرکت دندان بعد از درمان ارتودنسی کاملاً محتمل است.
در مواردی امکان اضافه کردن اجزایی به این نگه دارنده ها (فلزی یا پلاستیکی) جهت حرکت های دندانی وجود دارد. برای ساختن این نگهدارنده ابتدای از بیماران با مواد قالب گیری مدل های گچی تهیه می شود و سپس بر روی این مدل های گچی نگهدارنده ها ساخته می شوند.
نوع دیگری از این نگهدارنده ها نگهدارنده ثابت است که شامل سیم های نازک به هم بافته شده ای است که از سطح پشتی روی دندان ها چسبانده می شود جنس و قطر این سیم ها متفاوت بوده و بسته به انتخاب متخصص ارتودنسی دارد – در مواردی ۶ و در مواردی ۸ دندان جلویی فک پایین توسط این سیم ها به هم چسبانده می شود. برای چسباندن این سیم ها بر روی سطح دندان ها از کامپوزیت ها (مواد سفید رنگی که قابلیت چسبندگی به دندان دارند) استفاده می شود.
در مواردی پشت دندان های بالا نیز این سیم ها چسبانده می شوند که کاملاً بسته به نظر و طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. البته از آنجا که نصب این نگه دارنده ها پشت دندان های بالا امکان برخورد این سیم را با لبه دندان های پایین افزایش می دهد استفاده از آنها در فک بالا خیلی توصیه نمی گردد. در مواردی که فضا بین دندان های فک بالا وجود دارد یا چرخش دندانی شدید وجود دارد به توصیه متخصص ارتودنسی و در مواردی که دندان های پایین امکان برخورد با آنها را ندارند می توان از آنها استفاده نمود.
با قرار دادن این سیم ها در پشت دندان ها نخ کشیدن بین دندان ها مشکل شده و امکان بوجود آمدن جرم روی دندان ها افزایش می یابد. در این موارد باید از نخ دندان های مخصوص (Super Floss) یا دستگاهی که نخ دندان را از فواصل بین دندانی راحت تر عبور می دهد (Floss Threader) استفاده نمود.
مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه تا ۱ سال یکبار جهت معاینات دوره ای و در صورت لزوم تمیز کردن جرم های اطراف این سیم ها به بیماران به شدت توصیه می گردد.
در صورتیکه آسیبی به این سیم ها وارد شود و این سیم ها به شدت خم یا از روی دندان جدا شوند، دندان مورد نظر تحت کنترل نبوده امکان جابجایی و تغییر در آن افزایش خواهد یافت. در این موارد مراجعه به متخصص ارتودنسی قبل از بروز مشکلات بسیار ضروری می باشد. به یاد داشته باشید که وظیفه کنترل این نگه دارنده های ثابت با خود شما می باشد اگر چه متخصص ارتودنسی شما این سیم¬¬ها را در فواصل معینی کنترل می نماید ولی خود شما اولین نفر هستید که از جابجایی و کنده شدن این سیم ها از پشت دندان خود مطلع می گردید.