ارتودنسی و ابزارهای متداول

ابزارهای متداول در درمان ارتودنسی

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر (Palatal Expander)

ارتودنسی

ابزارهای ارتودنسی

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر یک ابزار ارتودنسی است که برای پهن و وسیع تر کردن فک بالا استفاده میشود تا اندازه آن با دندانهای بالا و نیز فک پایین متناسب شود. وسیع کننده کام در نوجوانان زیر ۱۵ سال بیشتر استفاده میشود چون در این گروه سنی هنوز استخوانهای فک بالا در حال رشد هستند. وسیع کننده کام از یک پیچ تشکیل شده که توسط بند فلزی که دور دندان قرار میگیرد، به دندانها متصل میشود. اکسپندر با چرخاندن این پیچ با یک کلید مخصوص، فعال میشود. هنگامی که فک بالا پهن تر میشود، فضایی بین دندانهای جلویی ممکن است ایجاد شود. معمولا این فضا ظرف یک ماه خود بسته میشود. همین که کار وسیع کردن کام تمام شد، وسیع کننده تقریبا به مدت سه ماه در دهان باقی می ماند تا پیش از خارج شدن آن از دهان، وضعیت فک و دندان تثبیت شود.

هدگیر (Headgear)

ارتودنسی

ابزار ارتودنسی

از هدگیر نیز ممکن است برای ایجاد فضای بیشتر برای دندانها استفاده شود. هدگیر ممکن است از طریق لوله و بندهایی به دندانهای مولر (آسیاب) متصل شود و کمک کند که این دندانها به سمت عقب دهان حرکت کنند. به این صورت فضایی برای دندانهای جلویی باز میشود تا با استفاده از بند و براکت در موقعیت مناسب خود قرار بگیرند. متداولترین درمان هدگیر اصلاح ناهمخوانی قدامی خلفی است. هدگیر از طریق قلاب فلزی (جی هوک) و یا سیم کمانی (فیس بو) به براکت متصل میشود. تسمه یا سرپوشی هدگیر را به پشت سر یا گردن مهار میکند. در برخی شرایط ممکن است از هر دو گزینه استفاده شود. بندهای الاستیک برای وارد آوردن فشار به قلاب یا سیم کمانی استفاده میشوند. هدف از آن کُند یا متوقف کردن رشد فک بالا است تا بتوان از اورجت جلوگیری کرده یا آن را اصلاح نمود.

فضا نگهدار: سیم پشت دندانی

ارتودنسی

ابزارهای ارتودنسی

سیم پشت دندانی (Lower Lingual Holding Arch) یک ابزار نگهدارنده ارتودنسی محسوب میشود. این ابزار اجازه نمیدهد دندانهای آسیاب دائمی به سمت جلو جا به جا شده و باعث کجی و به هم ریختگی دندانها شوند. این ابزار در جای خود باقی می ماند تا زمانی که تمام دندانهای دائمی بیرون بزنند. دو بند به دو دندان آسیاب پایینی چسبانده میشود و یک سیم فلزی U شکل به بند دور دندان متصل میشود. بیمار ابتدا ممکن است کمی احساس درد یا نارحتی داشته باشد. در صورت بروز درد میتوان از مسکن های بدون نسخه استفاده کرد.

فضا نگهدار: سیم کمانی نانس

ارتودنسی

ابزارهای ارتودنسی


ابزارهای ارتودنسی

ابزارهای ارتودنسی

سیم کمانی نانس از دو بند اطراف دندانهای عقبی و یک دکمه آکریلیک تشکیل شده است که بخشی از جلوی کام را میپوشاند (شکل بالا). این ابزار را به عنوان یک فضا نگهدار میتوان استفاده کرد. مثلا در شرایطی که دندانهای شیری کودک زودتر از موعد افتاده اند و فضای خالی ایجاد شده است، بنابراین باید از حرکت دندانهای مولر به سمت جلو پیشگیری شود. یکی دیگر از موارد کاربرد سیم کمانی نانس برای پشتیبانی بیشتر در جهت عقب کشیدن دندانهای جلویی در شرایطی است که دندانهای عقبی با فنر (اسپرینگ جت) به عقب کشیده شده اند.
این ابزار کمی ناراحتی ایجاد میکند و بر تکلم تاثیر میگذارد. در زمان استفاده از این ابزار ارتودنسی از مصرف غذاهای سفت و چسبنده پرهیز کنید چون ممکن است باعث شکستگی آن شوند.

قالب دوتایی یا بلاک توئین (Twin Block)

این ابزار از قالب فک بالا و پایین همزمان استفاده میکند تا فک را جلوتر ببرد و برخی وضعیتها و اختلالات بایت را اصلاح نماید.
این ابزار ابتدا توسط ارتودنتیست

ارتودنسی تهران

متخصص ارتودنسی

اسکاتلندی ویلیام کلارک و تکنسین ارتودنسی جیمز وات در سال ۱۹۷۷ ساخته شد و امروزه در امریکا استفاده از آن رو به گسترش است. قالب دوتایی یا بلاک توئین به عنوان یک ابزار کاربردی در ارتودنسی روز به روز محبوبتر میشود.

بایت پلیت (Bite Plate)

بایت پلیت برای اصلاح دیپ بایت طراحی شده است. دیپ بایت یا بایت عمیق به وضعیتی گفته میشود که در آن دندانهای جلویی فک بالا خیلی پایینتر از دندانهای جلویی فک پایین قرار میگیرند به طوری که تقریبا دندانهای پایینی هنگام بایت دیده نمیشوند. در ابتدا مدتی طول میکشد تا به این ابزار عادت کنید بنابراین مدت کوتاهی ممکن است تکلمتان تحت تاثیر قرار بگیرد.

ارتودنسی

ابزارهای ارتودنسی


هنگامی که بایت پلیت را در دهان میگذارید طبیعیست که دندانهای عقبی تان کلا با هم تماس پیدا نکنند. ممکن است چند هفته طول یکشد تا کاملا با بایت پلیت سازگار شوید. برای کسب نتیجه مطلوب، بایت پلیت باید ۲۴ ساعته استفاده شود و تنها برای خوردن و مسواک زدن آن را خارج کنید. این ابزار نیز همانند ابزارهای دیگر ارتودنسی باید کامل تمیز شوند. بسته به مقدار اصلاح مورد نیاز، بایت پلیت ممکن است ۳ تا ۶ ماه استفاده شود. هر مرتبه که به ارتودنتیست خود مراجعه میکنید، حتما بایت پلیت خود را نیز همراه ببرید.