بهداشت دهان و دندان در دوره ارتودنسی

اکنون با توجه به اینکه شما بیمار ارتودنسی هستید و دستگاه های ارتودنسی برای شما نصب شده است باید بهداشت بسیار خوبی در طول درمان ارتودنسی داشته باشید .
براکت ها و سیم ها باعث افزایش گیر مواد غذایی میشوند و در صورتیکه بهداشت دهانی خوبی در طول درمان ارتودنسی نداشته باشید احتمال پوسیدگی ها و تغییر رنگ دندان ها به شدت افزایش میابد.

متخصص ارتودنسی

مسواک زدن ارتودنسی

لذا توصیه این است که بعد از هر وعده غذایی یا حداقل ۳ یا ۴ بار در طول روز مسواک بزنید .
برای حفظ بهداشت ، شما به سه وسیله به نام های مسواک ارتودنسی ، مسواک بین دندانی و نخ دندان و دهان شویه فلوراید نیاز دارید

 

توجه : اگر پس از مطالعه این آموزش و در صورتی که متوجه نحوه صحیح مسواک زدن نشدید می توانید به فیلم آموزشی پایین همین نوشته مراجعه فرمایید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید به متخصص ارتودنسی خود در تماس باشید

الف) مسواک ارتودنسی:
مانند مسواک معمولی می باشد ، وسط آن شیاری دارد که از بالا و پایین براکت ها می گذرد و زیر و روی آن ها را تمیز می کند
مراحل مسواک زدن با براکت ارتودنسی:

  1. ابتدا خمیر دندان را به اندازه یک نخود روی مسواک قرار دهید و سپس از آخرین دندان یک سمت شروع به مسواک زدن کنید ، در این حالت مسواک باید زاویه ۹۰ درجه با سطح خارجی براکت داشته باشد و جهت الیاف مسواک به سمت براکت ها باشد. در این حالت شما بالا و پایین براکت ها را تمیز خواهید نمود.
  2. مسواک با زاویه ۴۵ درجه روی سطح دندان ها قرار می گیرد ، هدف از این مرحله از مسواک زدن تمیز کردن ناحیه زیر براکت ها می باشد.
    در این مرحله ناحیه بین براکتی تا لثه تمیز می شود ، زاویه مسواک باید به سمت براکت ها باشد.
  3. باقیمانده سطح خارج دندان از براکت ها تا لبه دندان ها یا سطح جونده تمیز می شوند
  4. تمیز کردن محل اتصال دندان به لثه : این مرحله بسیار مهم است و از التهاب لثه جلوگیری می کند . مسواک با زاویه ۴۵ درجه در محل اتصال لثه و دندان قرار داده می شود ، به نحوی که برسهای مسواک وارد شیار لثه شود ، سپس با حرکت چرخشی رو به خارج شیار لثه تمیز می شود.
  5. تمیز کردن سطح جونده دندان ها با حرکت لغزشی
  6. سطح داخلی ( پشتی ) دندان ها تمیز می گردد . پشت دندان های بالا و پایین و سپس پشت دندان های آسیا تماس می شوند.
  7. برای تمیز کردن زبان و کاهش بوی بد دهان می توانید با مسواک روی سطح زبان از عقب به جلو بکشید.