در دوره ارتودنسی چه چیزهایی به براکت آسیب وارد میکنند

براکت ارتودنسی با چسب به دندانها متصل شده است و نیروی معمول خوردن را میتواند تحمل کند. اما در حین خوردن برخی غذاها ممکن است سیم خم شده یا بشکند و یا براکت از دندان جدا شود. غذاهای سفت مانند مغزهای گیاهی، شکلاتهای سفت، چیپس و پفک به براکت آسیب وارد میکنند بنابراین از مصرف آنها باید اجتناب کنید. جویدن یخ، مداد و ناخن نیز ممکن است موجب خراب شدن ابزار ارتودنسی شوند. برخی از غذاها مانند سیب کامل، هویج خام و سالاد اگر چه میان وعده های بسیار سالمی هستند اما در دورانی که براکت در دهان دارید بهتر است آنها را مصرف نکنید چرا که ممکن است براکت را خراب کنند.

متخصص ارتودنسی

در دوره ارتودنسی سعی کنید از میوه های سفت استفاده نکنید

غذاهای جویدنی مانند کارامل و نانهای سفت ممکن است سیم ارتودنسی را خم و کج کنند و باعث تاخیر در درمان و نیاز مجدد به مطب ارتودنتیست برای اصلاح آن شوند. ذرت بو داده به چند شکل ممکن است براکت را خراب کند. غلاف ذرت ممکن است در زیر براکت گیر کرده و باعث تحریک بافتهای لثه شود. ذرتهایی که خوب باز نشده اند و سفت مانده اند ممکن است موجب شکستن براکت یا خم شدن و از جا در آمدن سیم شوند. به یاد داشته باشید اگر هر سوالی درباره غذاهایی که نباید مصرف کنید دارید، حتما از متخصص ارتودنسی خود بپرسید.
چسب مورد استفاده برای اتصال براکتها به سطح دندانها به سرعت سخت میشود. بنابراین پس از ترک مطب میتوانید هر چه میخواهید بخورید اما به مواد غذایی که در اینجا به آنها اشاره شد توجه داشته باشید. تا زمانی که به براکت خود عادت کنید، میتوانید تا چند روز غذاهای نرم مصرف کنید.