کاشت دندان و مینی ایمپلنت در ارتودنسی

kashtimplant]

در بیست سال اخیر با استفاده از ایمپلنت دندان، بهبود چشمگیری در درمان‌های دندانپزشکی و ارتودنسی ایجاد شده است.ایمپلنت که زمانی روشی تجربی و اثبات نشده به حساب می‌آمد، امروزه بر اساس تحقیقات گسترده و بلند مدت تأیید شده و در سرتاسر دنیا استفاده می‌شود.

اکثریت تحقیقات ایمپلنت دندان حول استفاده از آن به صورت داخل استخوانی به عنوان جایگزین دندان از دست رفته، صورت گرفته است. اگر چه اخیراً کاربرد آن در زمینه‌های دیگر نیز گسترش یافته است. سابقاً استفاده از ایمپلنت دندان محدود به یکپارچگی استخوان در درمان جایگزینی دندان بود. در گذشته درمان ارتودنسی در برنامه‌های درمانی کاشت دندان به ایجاد فضا برای دندان یا صاف و ردیف کردن ریشه‌های دندان‌های مجاور برای سهولت جایگزینی دندان جدید محدود می‌شد. استفاده از ایمپلنت دندان به عنوان یکی از ضمائم درمان ارتودنسی اخیراً محبوبیت زیادی یافته است و گاهی نقش مهمی در افزایش موفقیت درمان ایفا می‌کند.

فواید استفاده از ایمپلنت در درمان ارتودنسی


استفاده از ایمپلنت دندان یا ابزارهای قابل کاشت دیگر در ارتودنسی فواید مهمی دارد:

  • به عنوان روشی برای افزایش تثبیت ابزار ارتودنسی
  • عدم شکایت بیمار از مشکلات مربوط به استفاده از برخی ابزارهای ناخوشایند ارتودنسی
  • کوتاه شدن زمان درمان
  • انجام برخی کارهای درمانی که سابقاً تصور می‌شد بدون جراحی امکان‌پذیر نیست.

ایمپلنت‌های دندانی قبل از بریس‌ها


در برخی موارد بهتر است قبل از سیم‌کشی دندان‌ها، از ایمپلنت‌های دندانی برای ترمیم دندان‌های خود استفاده کنید. متخصص ارتودنسی متناسب با شرایط ویژه‌ای که دارید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهد.

اگر دندان‌هایی که قرار است مرتب شوند نزدیک به هم نیستند می‌توان ایمپلنت‌ها را قبل از سیم‌کشی دندان‌ها در دهان قرار داد. برای مثال، اگر شما فقط برای دندان‌های جلویی خود سیم‌کشی انجام می‌دهید اما دندان‌های آسیای شما افتاده است، می‌توان دندان مولار را به وسیله ایمپلنت جایگذاری کرده و سپس اقدامات ارتودنسی را انجام داد. در موارد دیگر، متخصص ارتودنسی از ایمپلنت به عنوان بخشی از درمان ارتودنسی استفاده می‌کند. از آنجا که ایمپلنت‌ها ثابت هستند می‌توانند به عنوان لنگرگاه دندان‌ها مورد استفاده قرار گرفته تا نتایج مطلوب حاصل شود.

کاشت ایمپلنت‌های دندانی پس از سیم‌کشی دندان‌ها


کاشت ایمپلنت‌ها پس از ارتودنسی نیز یکی دیگر از روش‌های ارتودنسی است. این کار به چندین دلیل انجام می‌شود. اولین و مهم‌ترین دلیل این است که ایمپلنت‌های دندانی وقتی کاشته می‌شوند، در فک ثابت شده و با بافت لثه یکپارچه می‌شوند. بر خلاف دندان‌های طبیعی، این دندان‌ها در ارتودنسی ثابت می‌مانند و حرکت نمی‌کنند بنابراین باید دندان‌های اطراف ایمپلنت جابجا شوند و به همین دلیل بهتر است پس از مرتب شدن دندان‌های اطراف، ایمپلنت کاشته شود.

در برخی موارد، درمان‌های ارتودنسی باید انجام شوند تا فضا برای ایمپلنت‌ها ایجاد شود. در این موارد، قبل از این که ایمپلنت کاشته شود باید اقدامات ارتودنسی انجام شود. زمانی که بریس‌ها از روی دندان‌ها برداشته شد، فضای کافی برای کاشت ایمپلنت ایجاد شده و شما خواهید توانست از داشتن یک لبخند زیبا لذت ببرید.

مینی ایمپلنت دندانی چیست؟


دستگاه انکوریج موقت شامل مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت‌هایی (تکیه گاه) هستند که به طور موقت در استخوان فک قرار می‌گیرند تا به عنوان واحدهای انکوریج غیر متحرک برای تسهیل حرکت دندان استفاده شوند و پس از آن می‌توانند برداشته شوند. مینی ایمپلنت‌ها یا تکیه گاه‌های موقت کاملاً کوچک هستند و می‌توان آن‌ها را با استفاده از بیهوشی موضعی ساده (نقاط بی حسی در ناحیه تحت درمان) قرار داد و به این ترتیب ناراحتی و درد بسیار کمتری ایجاد کرد. برخلاف ایمپلنت‌های دندانی که با استفاده از اتصال به خود استخوان نصب می‌گردند، مینی ایمپلنت‌ها یا مینی اسکرو با استفاده از یک قفل مکانیکی یا اتصال با استخوان‌های اطراف نگه داشته می‌شوند. مینی ایمپلنت‌ها (همانند اسکرو های ظریف) به طور خود بخود ثابت می‌شوند و با استفاده از یک درایور کوچک در محل خود قرار می‌گیرند. دستگاه‌های انکوریج موقت دارای اتصال بسیار نزدیک اسکرو با استخوان هستند که برای ثابت ماندن آن‌ها این امر بسیار ضروری است. دستگاه‌های انکوریج موقت هزینه کمتری دارند و استفاده از آن‌ها راحت‌تر از ایمپلنت‌های دندانی معمول است، نصب آن‌ها زمان بر نیست و برداشتن آن‌ها ساده است. این دستگاه‌ها اساساً می‌توانند برای اصلاح موقعیت‌های اسکلتی (فک) و مشکلات مربوط به موقعیت دندان (دندان) مورد استفاده قرار بگیرند. متخصصین ارتودنسی که از دستگاه‌های انکوریج موقت استفاده می‌کنند، درک دقیقی از مکانی که این دستگاه‌ها باید قرار داده شوند، دارند. همچنین متخصصین جراح دهان، پریودنتیست ها و بعضی از دندانپزشکان عمومی که دورهٔ آموزشی ویژه‌ای را در خصوص درمان جراحی گذرانده‌اند عموماً دارای مهارت و تجربه و راحت‌تر در قرار دادن و کار گذاشتن دستگاه‌های انکوریج موقت دارند

 فرایند کاشت مینی ایمپلنت

برای کاشت مینی ایمپلنت‌های دندانی باید یک عمل جراحی جزئی انجام شود. دندان مصنوعی که به تازگی ساخته شده و در دهان نصب شده است با ایمپلنت‌های کاشته شده سازگاری پیدا کرده و می‌تواند در بیشتر موارد بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد. این فرایند در ۱ تا ۲ ساعت انجام می‌شود.

مانند کاشت همه ایمپلنت‌ها، مینی ایمپلنت‌ها نیز از تیتانیوم با گرید پزشکی ساخته می‌شوند مشابه آنچه در همه ایمپلنت‌های ارتوپدی استفاده می‌شود. فرایند جایگذاری یک شکاف در استخوان فک ایجاد می‌شود. معمولاً ۴ عدد در فک پایین و ۶ عدد در فک بالا قرار داده می‌شوند. جایگذاری این مینی ایمپلنت‌های غیرتهاجمی‌ترین فرایند کاشت ایمپلنت است و پس از عمل ناراحتی‌های جزئی ایجاد می‌کند.

تفاوت بین ایمپلنت‌های معمولی و مینی ایمپلنت‌ها

بزرگ‌ترین تفاوت آنها در سایز است. ایمپلنت‌های معمولی بسیار بزرگ‌تر بوده و به فضای بیشتر و بافت استخوانی بیشتری در فک نیاز دارند. به هر حال، این ایمپلنت‌ها، تفاوت‌های دیگری نیز باهم دارند که عبارتند از:

  • طول دوره بهبودی کوتاه‌تر: پس از کاشت ایمپلنت‌های معمولی شما باید چند ماه صبر کنید تا محل درمان بهبود یافته و پس از آن روی دندان را روکش کرده یا از بریج دندان استفاده کنید اما پس از کاشت مینی ایمپلنت شما معمولاً باید چند هفته صبر کنید.
  • دوام کمتر: یکی از معایب مینی ایمپلنت‌ها دوام کمتر آنها نسبت به ایمپلنت‌های معمولی است. مینی ایمپلنت‌ها بیش از ۱۰ سال دوام دارند در حالی که ایمپلنت‌های معمولی بیش از ۲۰ سال در دهان باقی می‌مانند.
  • نیاز به استخوان کمتر: از آنجا که مینی ایمپلنت‌ها کوچک‌تر هستند می‌توانند بدون خطر و با موفقیت در جاهایی که نمی‌توان از ایمپلنت‌های معمولی استفاده کرد به کار برده شوند.
  • مقرون‌به‌صرفه بودن: مینی ایمپلنت‌ها نسبت به ایمپلنت‌های معمولی مقرون به‌صرفه‌تر هستند.

هزینه


هزینه‌ها به وضعیت بیمار و عوامل دیگر ارتودنسی که در جلسات مشاوره در مورد آن بحث می‌شود بستگی دارد. هزینه ایمپلنت دندان برای تمام بیماران یکسان نیست؛ از آنجایی که هیچ روشی به اندازه کاشت دندان برای جایگزینی دندان غائب مناسب نیست، ایمپلنت دندان سرمایه‌گذاری ارزشمندی به شمار می‌رود. در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان ها دائمی و عوارض کاشت دندان بسیار ناچیز خواهند بود