ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی و شفاف یا همرنگ دندان

orthoseramiki

بریس سرامیکی که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرد از براکت‌های شفاف یا همرنگ دندان ظریفی تشکیل می‌شود که سیم‌های فلزی از بین آنها رد می‌شود. ارتودنسی سرامیکی یکی از جایگزین‌های ارتودنسی فلزی است که از زیبایی بیشتری برخوردار است و کمتر جلب توجه می‌کند. براکت‌های این دو روش ارتودنسی هم اندازه و هم شکل‌اند، اما براکت‌های ارتودنسی سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان‌اند و به سختی از دندان‌ها تمییز داده می‌شوند. برخی از بیمارانی که ارتودنسی نامرئی (اینویزیلاین) برایشان مناسب نیست و ناهنجاری‌ها و بی‌نظمی‌های دندانیشان بیش از آن شدید است که با ارتودنسی نامرئی اصلاح شود، می‌توانند از مزایای بریس‌های سرامیکی استفاده کنند، البته مانند همیشه رعایت بهداشت دهان و دندان شرط اصلی موفقیت درمان است. ارتودنسی سرامیکی گاهی به دلیل ارزان‌تر بودن از ارتودنسی زبانی انتخاب می‌شود.

اجزای ارتودنسی سرامیکی


orthoseramiki1

بریس‌های سرامیکی مانند بریس‌های فلزی متشکل از براکت‌ها، سیم‌ها و کش‌ها می‌باشند هرچند در این مورد چند گزینه‌ی اضافی وجود دارد. رنگ براکت‌ها را می‌توان مطابق با رنگ طبیعی دندان‌ها تهیه کرد و یا کاملاً شفاف ساخته شوند که حق انتخاب با خودتان است. همچنین می‌توانید از کش‌های به رنگ طبیعی یا شفاف جهت تکمیل ظاهر نامحسوس بریس‌ها استفاده کنید.

مزایا


دچار لک نمی‌شوند

برخلاف دیگر انواع بریس مانند بریس‌های فلزی که می‌توانند دچار لک شوند، با استفاده از بریس‌های سرامیکی دیگر در معرض اثرات لک بر روی دندان‌ها قرار نخواهید گرفت. این بریس‌ها در رنگ‌های مختلف و مشابه با رنگ دندان‌ها و یا بصورت شفاف موجود می‌باشند. این نوع بریس‌ها برای افرادی که می‌خواهند دندان‌های خود را بصورت غیر محسوس ردیف کنند،‌ ایده‌آل هستند.

دندان‌ها را سریع‌تر حرکت می‌دهند

دلیل استفاده از بریس‌ها تلاش برای ردیف کردن دندان‌ها می‌باشد. ثابت شده که بریس‌های سرامیکی سریع‌تر از بریس‌های مرسوم دندان‌ها را ردیف و مرتب می‌کنند. بنابراین نیازی به استفاده‌ی طولانی مدت از آنها نمی‌باشد.

مقرون به صرفه هستند

هزینه‌ی استفاده از بریس ها در دهان در مقایسه با دیگر بریس‌های موجود مقرون به صرفه است. شما می‌توانید با صرف اندکی زمان بهترین متخصص ارتودنسی که این خدمات را با قیمت‌های مناسب ارائه می‌دهد پیدا کنید.

معایب


سرامیک نسبت به فلز شکننده تر بوده و در نتیجه ارتودنسی سرامیکی در خطر بیشتری برای ترک خوردن و یا شکستن قرار دارند. در صورتی که ارتودنتیست قصد استفاده از یک ارتودنسی سرامیکی را دارد، باید نسبت به دیگر افراد که از بریس های معمولی استفاده می کنند، جوانب احتیاط را بیشتر رعایت کنید و مراقبت های ارتودنسی را به دقت انجام دهید. همچنین قرار دادن بریس های سرامیکی در غلاف خود و بر روی دندان ها به دلیل اصطکاک بیشتر آن ها، می تواند اندکی مشکل باشد. به علاوه، سختی سرامیک از مینای دندان بیشتر بوده و شما باید به هنگام تماس پیدا کردن این دو، بسیار مراقب باشید.

متقاضیان درمان


orthoseramiki2

اگر استفاده از بریس‌ها را در نظر دارید و هنوز به دلیل ظاهر بریس‌های فلزی زیر بار درمان نرفته‌اید، بریس‌های سرامیکی یک گزینه‌ی بسیار مناسب برای شما خواهند بود. ارتودنسی سرامیکی می‌توانند برای بزرگسالانی که می‌خواهند لبخند زیبا داشته باشند اما ظاهر بریس‌های فلزی را نمی‌پسندند، مناسب باشند.

این بریس‌ها می‌توانند بیشتر انواع مشکلات ارتودنسی را اصلاح کنند. اگر دچار فاصله‌ی زیاد بین دندان‌های خود هستید یا دندان‌های بیش از حد شلوغی دارید، بریس‌های سرامیکی می‌توانند گزینه‌ای عالی برای شما باشند. همچنید این بریس‌ها در شرایط زیر نیز مناسب هستند:

  • دندان‌های بیرون زده یا چرخیده
  • اوربایت
  • آندربایت
  • اپن‌بایت
  • کراس‌بایت

ارتودنسی سرامیکی برای بیماران با گروه‌های سنی مختلف از جمله نوجوانان و بزرگسالان مناسب می‌باشند.

فرایند درمان


دستیار دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی دندان‌ها را تمیز و خشک کرده و از اسید اچ بر روی آنها استفاده می‌کند. اسید اچ سطح دندان‌ها را جهت چسباندن سیمانی که ارتودنسی سرامیکی را نگه می‌دارد، آماده می‌کند. بریس‌ها بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. نور پلاسمای پرتوان به سرعت بر روی سطح براکت تابانده می‌شود تا محل اتصال گرفته شود. سیم‌ها از میان بریس‌ها عبور داده می‌شوند. کش‌های لاستیکی کوچکی بر روی بریس‌ها قرار داده می‌شوند (مگر اینکه از بریس‌های دیمون استفاده شود). این فرایند برای هر ردیف دندان یک ساعت بطول می‌انجامد بنابراین اگر کل دندان‌ها تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته باشند، نصب آنها دو ساعت طول می‌کشد.

پس از قرار دادن بریس‌ها


1-4

پس از قرار دادن بریس‌های سرامیکی، کمی درد در دندان‌ها احساس می‌شود و ممکن است به مدت سه تا پنج روز دندان‌ها نسبت به فشار حساسیت داشته باشند. متخصص ارتودنسی در صورت نیاز داروهای مسکن تجویز خواهد کرد. لب‌ها، گونه‌ها و زبان ممکن است به مدت یک تا دو هفته تحریک شوند زیرا سفت شده و با سطح بریس‌ها تماس پیدا می‌کنند. موم ارتودنسی که بر روی براکت مالیده می‌شود می‌تواند به تسکین درد کمک کند. بطور کلی، درد و ناراحتی ارتودنسی کوتاه مدت بوده و به راحتی قابل کنترل است. پس از عادت کردن به بریس‌ها ممکن است حتی فراموش کنید که بر روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند.

نگهداری از بریس‌ها


orthoseramiki4

باید دقت کنید که در صورت خم شدن یا شکستن بریس‌ها یا مشکل پوسیدگی دندان‌ها، زمان درمان افزایش می‌یابد به همین دلیل مراقبت صحیح از بریس‌‌ها و وسایل ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. دو بار مسواک زدن در روز و یک بار نخ دندان کشیدن جهت از بین رفتن ذرات غذا و پلاک‌ها از بین دندان‌ها و بریس‌ها ضروری است. استفاده از واترجت یا مسواک‌های بین دندانی می‌تواند به تمیز کردن دور بریس‌ها و نواحی که دسترسی به آنها سخت است موثر باشد. اگر برای نخ دندان کشیدن مشکل دارید می‌توانید از سوزن نخ دندان یا فلاس تریدر استفاده کنید که همراه با نخ دندان‌های مومی هستند.

نکته حائز اهمیت این است که با گذر زمان مینای طبیعی دندان سریع‌تر و عمیق‌تر از مواد سرامیکی که بروی بریس‌ها قرار گرفته‌اند، دچار لک می‌شوند. در صورت مصرف مقدار زیاد غذا و نوشیدنی، در نهایت دندان‌ها دچار لک شده و ظاهر طبیعی بریس‌ها از بین خواهد رفت. اگر می‌خواهید از مصرف نوشیدنی‌ها لذت ببرید، می‌توانید از نی برای نوشیدن آنها استفاده کنید یا بلافاصله پس از مصرف مسواک بزنید.

اگر دچار لک‌های جزئی شدید، می‌توانید اثر آنها را با مسواک زدن یا خمیر دندان‌های سفید کننده کاهش دهید. از اقدامات جدی‌تر باید پرهیز کرد زیرا می‌تواند موجب روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها در مقایسه با سرامیک‌ها شوند.