ارتودنسی ثابت: مراحل، انواع بریس‌ها و هزینه

O1

لوازم ثابت رایج‌ترین نوع لوازم مورد استفاده در ارتودنسی هستند. در گذشته ارتودنسی های ثابت زیاد رواج نداشتند زیرا مانند ردیفی از واگن‌های قطار کاملا قابل رؤیت بودند و از سیم‌ها و براکت‌ها تشکیل می‌شدند. با این‌حال، همه چیز تغییر کرده، و امروزه افراد می‌توانند از مزایای ارتودنسی های ثابت استفاده کنند بدون اینکه معایب بریس‌های قدیمی را داشته باشند. بریس‌های ثابت در طول درمان همیشه بر روی دندان‌ها قرار دارند. بریس‌های ثابت دارای براکت‌هایی هستند که بر روی دندان‌ها نصب شده اند و سیم‌هایی دارند که دندان‌ها را حرکت می‌دهند تا دندان در موقعیتی که پیش از شروع درمان پیش بینی شده، قرار گیرد.

کاربردها


بدون در نظر گرفتن سن برخی از بیماری‌های دندان که باعث می‌شوند شما از ارتودنسی ثابت استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • دندان‌های کج
 • دندان‌های نامرتب
 • اوربایت که درزمانی که دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایینی قرارگرفته باشند به وجود می‌آید
 • اندربایت که درزمانی که دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالایی قرارگرفته باشند شکل می‌گیرد.
 • کراس بایت که یک مال اکلوژن (یا “بایت بد”) است و درزمانی که دندان‌های یک‌طرف نسبت به‌طرف دیگر به گونه‌ها یا زبان نزدیک‌تر باشند ایجاد می‌شود
 • فاصله بین دندان‌ها زمانی که فاصله دندان‌ها از هم مسای نباشد
 • نا ترازی فک که به آن دیس گناتی هم گفته می‌شود زمانی ایجاد می‌شود که رابطه فک با فک نابرابر باشد.

مزایای ارتودنسی ثابت


 • بر یس‌های ثابت برای دست‌یابی به نتایج ظریف و اصلاح لبخند بسیار عالی هستند.
 • ازآنجاکه نمی‌توان این بر یس‌ها را برداشت، تمام مدت به کار خود ادامه داده و بسیار مؤثر هستند. مزایای ارتودنسی ثابت باعث می‌شود که دندان‌های شما ثابت‌شده و راحت‌تر تمیز شوند. با بر یس‌های ثابت علاوه بر این‌که دندان‌ها بهتر به نظر می‌رسند، بهداشت دهان و دندان نیز بهبودیافته و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه در آینده کاهش می‌یابد.
 • یکی دیگر از مزایای بر یس‌های ثابت این است که به همکاری بیمار وابسته نیست.
 • با ارتودنسی ثابت، احتمال این‌که دندان‌ها پس از درمان به محل قبلی خود بازگردند بسیار کم است زیرا دندان‌ها در تمام مدت درمان در محل درست خود محکم شده‌اند.

انواع ارتودنسی ثابت


 بریس‌های فلزی

O2

براکت‌های فلزی استینس استیل به راحتی مشخص شده و به طور گسترده‌ای در درمان‌های ارتودنسی در تمام گروه‌های سنی به کار گرفته می‌شوند. استحکام و سازگاری این نوع از بریس‌ها باعث شده که بیشتر متخصصین ارتودنسی این نوع از براکت‌ها را برای درمان انتخاب کنند. طراحان آنها را کوچک‌تر کرده و شکل فلزی براکت‌ها را کاهش داده‌اند که باعث شده است که در برخی موارد اثربخشی درمانی افزایش یافته، اصطکاک کم شده و بهتر روی دندان‌ها بنشیند.

  بر یس‌های شفاف

clear-orthodontic-braces-1366x768-300x169

بر یس‌های سرامیکی شفاف کمتر از بر یس‌های فلزی قدیمی جلب‌توجه می‌کنند و به همین دلیل در بین بیمارانی که از داشتن بریس در دهان خود خجالت می‌کشند محبوبیت بیشتری دارند. بر یس‌های سرامیکی با استفاده از تکنولوژی بر یس‌های معمولی کار می‌کنند با این تفاوت که براکت های آن‌ها از مواد شفاف ساخته‌شده است که شبیه به رنگ طبیعی دندان‌ها است.این بریس ها گران‌تر از بر یس‌های فلزی معمولی هستند.

 بر یس‌های لینگوال

ortho-ing-300x179

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. روش عملکرد این بریس‌ها مشابه بریس‌های فلزی است اما ازآنجاکه این بریس پشت دندان‌ها استتار می‌شوند، هیچ‌چیز فلزی در دهان مشاهده نمی‌شود.به باد داشته باشید که استفاده از ارتودنسی لینگوال برای رفع همه مشکلات ارتودنسی مناسب نیست.

بر یس‌های خودنگهدارنده

O4

بریس‌های خودنگهدارنده ارتودنسی دیمون از روش منحصربه‌فرد خودنگهدارنده استفاده می‌کنند که فشار کمتری بر دندان وارد کرده و اصطکاک را کاهش می‌دهند. در نتیجه استفاده از آن‌ها راحت‌تر بوده و زمان درمان با آن‌ها کوتاه‌تر می‌شود. بریس‌های خودنگهدارنده نیازی به کش یا نگهدارنده فلزی ندارند و طوری طراحی‌شده‌اند که براکت ها به‌وسیله یک گیره سیم‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.ازآنجاکه بریس‌های خود نگهدارنده بسیار مؤثر عمل می‌کنند نیاز کمتری به تغییر تنظیمات دارند که باعث افزایش راحتی این روش درمانی می‌شود.

متقاضی مناسب ارتودنسی ثابت


ارتودنسی ثابت تقریباً برای تمام بیماران ارتودنسی مناسب است و چون امکان حرکت دادن گسترده‌ای را به دست می‌دهد، بهترین روش برای رفع مشکلات پیچیده‌تر نامرتبی دندان‌ها است. به علاوه این روش موفقیت‌آمیز بودن نتایج را تضمین می‌کند . سیم کشی ثابت دندان برای درمان طیف وسیعی از مشکلات نامرتبی دندان‌ها مانند به هم فشردگی یا شلوغی دندان‌ها، آندربایت، اوربایت، اورجت (جلو بودن دندان‌های قدامی) و فاصله دار بودن دندان‌ها مناسب است.

 نصب بریس‌های ثابت


 • متناسب با برنامه درمانی شما، بریس‌های ثابت ممکن است در یک جلسه درمانی یا طی چندین جلسه در دهان شما نصب شوند
 • در برخی موارد قبل از نصب بریس‌های ثابت از کش های حلقه‌ای که به آنها “جداکننده” گفته می‌شود بین پشت دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • قبل از شروع درمان و کارگذرای ارتودنسی ثابت، دندان‌های شما تمیز می‌شود.
 • برای آن دسته از افرادی که به باند نیاز دارند چسب‌های مخصوصی برای چسباندن آن به دندان به‌کاربرده می‌شود.
 • براکت های مربعی شکل از جنس فلز یا سرامیک هستند که به‌وسیله چسب به دندان‌ها وصل می‌شوند.
 • ارتودنسی ثابت با وصل کردن باندها و/ یا براکت ها به هم به‌وسیله یک سیم کامل می‌شود. این سیم و کش هایی که به آن‌ها ماژول گفته می‌شود دندان‌ها را در جای درست خود نگه می‌دارند. رنگ‌های مختلف کش ها به این دلیل است که بریس ها باحال تر به نظر برسند.

آیا ارتودنسی ثابت باعث آسیب می‌شود؟


 • نصب ارتودنسی ثابت آزاردهنده نیست: این بریس ها به‌راحتی به دندان چسبانده می‌شوند. هیچ تزریقی انجام نمی‌شود و شما نیازی به خوابیدن و بیهوشی در هنگام نصب بریس ها ندارید.
 • ۴ تا ۵ روز پس از نصب اولیه بریس ها و یکی دو روز پس از هر مرتبه تنظیم آن‌ها شما کمی احساس ناراحتی و دندان درد خواهید داشت. ممکن است احساس کنید که دندان‌های شما لق شده و کاملاً حساس شوند.
 • در چند روز اول پس از نصب بریس ها از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید
 • در صورت لزوم، می‌توانید داروهای مسکن مانند داروهایی که برای سردرد استفاده می‌کنید مصرف کنید. حتماً دستورالعمل مصرف این داروها را مطالعه کنید تا به مقدار مناسب از آن‌ها استفاده کنید.

مراقبت از بریس‌های ثابت


fixortho6

 • تا چند روز پس از قرار دادن بریس‌ها روی دندان و درصورتی‌که دندان‌های شما حساس شده است از غذاهای نرم استفاده کنید. پس‌ازاین مدت شما می‌توانید به‌طور طبیعی به رژیم غذایی خود بازگردید.
 • به‌طورکلی توصیه می‌شود که برای پیشگیری از آسیب دیدن بریس‌ها از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. از خوردن غذاهای چسبنده، جویدنی و شیرینی‌های سفت (مانند تافی، شیرینی پخته و آدامس) اجتناب کنید. آدامس نجوید. به یک‌باره غذاهای سفت را با دندان‌های خود گاز نزنید.
 • مصرف نوشابه‌های گازدار و کولا را به حداقل برسانید و عموماً آن‌ها را به وعده‌های اصلی غذایی میل کنید.
 • باید توجه ویژه‌ای به تمیز نگه‌داشتن دهان خود داشته باشید. پس از خوردن هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک زده و مطمئن شوید که باقی‌مانده غذا لابه‌لای بریس ها گیر نکرده باشد. یک ایده خوب این است که همیشه مسواک و خمیردندان مسافرتی به دنبال خود داشته باشید تا بتوانید سه مرتبه در روز دندان‌های خود را مسواک کنید.
 • برای تمیز نگه‌داشتن ارتودنسی، مسواک‌های بین‌دندانی و نخ دندان مخصوص ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از این‌ها شما می‌توانید زیر بریس‌ها را تمیز نگه‌داشته و به‌صورت مؤثری بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

 هزینه


هزینه ارتودنسی بسیار متغیر بوده و به میزان پیچیدگی درمان و طول دوره درمان بستگی دارد. همچنین این هزینه منطقه به منطقه متفاوت است. هزینه‌های درمان همچنین به نوع درمانی که انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد.