رفع فاصله بین دندانها با روش‌های ارتودنسی

ای-فاصله-1

فضای بین دندان‌ها با نام دیاستم (diastema) یعنی فضای خالی بین دو دندان شناخته می‌شود. فاصله بین دندان‌ها به ویژه در کودکان بسیار رایج است. فاصله بین دندان بخشی طبیعی از رشد کودک است و ممکن است به خودی خود اصلاح  شود. در واقع ۹۷ درصد کودکان فاصله بین دندان دارند، و این رقم با رشد کودکان و پر شدن این فواصل به طور طبیعی، به گونه ای قابل توجه کاهش می‌یابد. اگر فاصله بین دندان بعد از رشد دندان‌های بزرگسالی باقی بماند، دائمی خواهد بود و تنها با درمان تخصصی اصلاح می‌شود. روش‌های متعددی برای ترمیم و اصلاح دندان‌ها وجود دارد که ارتودنسی با بریس برای جابجا کردن دندان‌ها و درمان فاصله بین دندانها یکی از این روش‌ها است.

علل


فاصله بین دندان‌ها ممکن است ارثی یا ناشی از مسائل دیگر مرتبط با دندان‌ها باشد. این فاصله ممکن است بین هر دو دندانی ایجاد شود. درمان فاصله بین دندان ها غالباً با تشخیص علت ایجاد آن آغاز می‌شود. برخی از دلایلی که ممکن است باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند عبارتند از:

فرنوم لثه

فرنوم لثه، بافتی است که لب بالایی را به لثه وصل می‌کند و ممکن است گسترش پیدا کرده و باعث باز شدن فاصله بین دو دندان جلویی بالا شود.

افتادن دندان‌ها

افتادن دندان‌ها نیز باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود. به علاوه، دندان‌های باقی‌مانده ممکن است جابجا شده و باعث ایجاد فاصله بین دندان‌های دیگر شوند.

مسائل مرتبط با رفلاکس (برگشت) بلع

مسائل مرتبط با رفلاکس بلع ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود. ممکن است در هنگام بلع، زبان به جای این که در انتهای دهان فشار ایجاد کند به دندان‌های جلویی فشار وارد می‌کند. این فشار مداوم باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شود.

کوچک بودن اندازه دندان‌ها نسبت به اندازه فک

در برخی موارد اندازه دندان‌ها نسبت به اندازه فک بسیار کوچک است. این موضوع ممکن است باعث شود که بین دندان‌ها فاصله ایجاد شود.

متقاضیان انجام ارتودنسی برای رفع فاصله بین دندان‌ها چه کسانی هستند؟


از آنجا که روش‌های متعددی برای رفع فاصله بین دندان‌ها وجود دارد، بسیاری از افرادی که بین دندان‌های آنها فاصله وجود دارد می‌توانند از مزایای به کارگیری این روش بهره‌مند شوند. متقاضیان باید دندان‌ها و لثه نسبتاً سالمی داشته باشند و یک یا چند مورد از موارد زیر را داشته باشند:

  • حداقل بین دو دندان آنها فاصله زیادی وجود داشته باشد.
  • از ظاهر دندان‌های خود و فاصله موجود بین آنها خجالت‌زده باشند
  • فاصله بین دندان‌های آنها مساوی نباشد
  • فاصله بین دندان‌ها به دلیل کوچک بودن دندان‌ها ایجاد شده باشد.

مزایای ارتودنسی


ارتودنسی برای دندان‌های فاصله‌دار آسان، راحت و مقرون‌به‌صرفه است و می‌تواند برای بیماران در هر سنی انجام شود. برخی از مزایای ارتودنسی دندانهای فاصله دار عبارت است از:

  • افزایش زیبایی، دست‌یابی به یک لبخند جذاب
  • دندان‌هایی که به درستی مرتب شده باشند به بهبود عملکرد فک کمک می‌کنند
  • دندان‌ها مرتب شده راحت‌تر تمیز شده و نسبت به بیماری‌های لثه مقاوم‌تر هستند.
  • مهم‌ترین مزیت ارتودنسی این است که با رفع فاصله بین دندان‌ها، اعتماد به نفس بیمار افزایش می‌یابد.

درمان


اقدامات درمانی متعددی برای اصلاح ظاهر دندان‌های فاصله‌دار می‌توان انجام داد. نوع درمان به نیازهای هر بیمار شامل علت ایجاد فاصله بین دندان‌ها بستگی دارد. روش‌های درمانی زیر برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها و زیبا کردن لبخند به کار برده می‌شود:

ارتودنسی معمول

Diastema4

افرادی که بین دندان‌های آنها فاصله زیادی وجود دارد یا دندان‌های بسیار نامرتبی دارند می‌توانند از مزایای ارتودنسی معمول بهره‌مند شوند. ارتودنسی معمول شامل براکت‌های فلزی و سیم‌ها می‌شود که به مرور زمان دندان‌ها را به محل درست خود منتقل کرده و لبخندی بدون وجود دندان‌های فاصله‌دار می‌سازند. بریس‌های فلزی متداول‌ترین نوع ارتودنسی ثابت هستند که شامل باندهای فلزی که دور دندان‌های مولار پیچیده می‌شوند و براکت‌های فلزی کوچک‌تر که روی سطح جلویی دندان‌های دیگر قرار داده می‌شوند است. بریس‌های سرامیکی شفاف یک گزینه جدید در سیستم قدیمی هستند که وقتی روی دندان‌ها قرار می‌گیرند کمتر جلب‌توجه می‌کنند.

اینویزیلاین

افرادی که تمایل به انجام ارتودنسی دارند اما ترجیح می‌دهند که اقدامات درمانی آنها زیاد جلب‌توجه نکند می‌توانند از اینویزیلاین‌ها استفاده کنند. ارتودنسی با اینویزیلاین‌ها دندان‌ها را مرتب کرده و فاصله‌های بین دندانی را از بین می‌برد. در این روش از یک سری بریس‌های شفاف و راحت استفاده می‌شود که نتایج حاصل از به کارگیری آنها مشابه ارتودنسی معمولبوده با این تفاوت که در هنگام استفاده در دهان جلب‌توجه نمی‌کنند.

 ایمپلنت دندان

Diastema7

اگر فاصله دندان‌ها به دلیل افتادن دندان‌های دیگر ایجاد شده باشد، ایمپلنت دندان می‌تواند این فاصله را پر کرده و از جابجایی دندان‌های دیگر نیز پیشگیری کند. ایمپلنت دندان به روش‌های جراحی انجام شده و در آن از پست‌هایی از جنس تیتانیوم که با روکش‌های دندانی، بریج ها یا دندان‌های مصنوعی جفت شده و به جای دندان از دست رفته استفاده می‌شود.

فرنکتومی 

Diastema9

اگر فرنوم لب بیش از حد بزرگ باشد، بیمار برای مشاوره و انجام عمل جراحی موسوم به فرنکتومی به متخصص لثه معرفی می‌شود. جراح فرنوم را برش می‌دهد و آن را به محل بالاتری متصل می‌کند تا حرکت و انعطاف بیشتری داشته باشد. اگر فرنکتومی در دوران کودکی انجام شود، ممکن است فاصله بین دندان‌ها خود به خود بسته شود.

پیشگیری


از ایجاد همه فاصله‌های دندانی نمی‌توان جلوگیری کرد. برای مثال، اگر علت ایجاد فاصله، افتادن دندان یا نامتناسب بودن اندازه فک و اندازه دندان باشد نمی‌توان بدون انجام اقدامات درمانی از ایجاد فاصله پیشگیری کرد. حفظ سلامت لثه برای حفظ سلامت دهان و دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کشیدن نخ دندان و مسواک کردن منظم به پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های لثه و تحلیل استخوان‌های آن کمک می‌کند. افرادی که به عادت فشار زبان مبتلا هستند می‌توانند زبان خود را به کام دهان فشار دهند. شکستن این عادت می‌تواند از بیشتر شدن فاصله بین دندان‌ها جلوگیری کند.