مزایا، هزینه و دلایل ارتودنسی در بزرگسالان

Ortodenc1

امروزه بسیار از بزرگسالان را می‌بینیم که دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اند و علت آن هم مشخص است. وسایلی که کمتر جلب توجه می‌کند برای بزرگسالان ساخته شده تا بتوانند دندان‌های خود را با روش‌های نامرئی‌تر تحت درمان ارتودنسی قرار دهند. بسیاری از بزرگسالان دریافته‌اند که سرمایه‌گذاری برای اصلاح لبخند از نظر حرفه‌ای و اجتماعی برای آنها مزیت محسوب می‌شود. دندان‌های صاف می‌توانند اعتماد به نفس فرد را به میزان زیادی افزایش دهند. دندان‌های سالم را در تمام سنین می‌توان جابجا کرد بنابراین هیچ سنی برای اصلاح دندان‌ها و قرار دادن بریس، پیر محسوب نمی‌شود. به هر حال، ارتودنسی بزرگسالان از دو جنبه اهمیت دارد: اول این که رشد فک در بزرگسالی کامل شده است بنابراین تغییرات ساختاری فک بر ارتودنسی در سنین بالا تأثیر نمی‌گذارد در حالی که این مسئله در ارتودنسی کودکان دیده می‌شود.

درمان ارتودنسی برای بزرگسالان به چه دلایلی ضروری می‌باشد؟


دلایل متعددی برای ضروری بودن انجام درمان ارتودنسی در سنین بالا وجود دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

  • صاف کردن دندان‌ها
  • اصلاح نامرتبی دندان‌ها
  • پیشگیری از بیماری‌های لثه
  • دلایل عملکردی و زیبایی

با افزایش سن،‌ دندان‌ها می‌توانند حرکت کرده و دچار به هم ریختگی و نامرتبی شوند. اگر دندان‌های یک فرد نامرتب باشند در طول زمان می‌تواند موجب سایش دندان‌ها و ایجاد درد، شکستن بخش‌های ترمیم شده، شکستگی دندان‌ها، حساسیت و مشکل در تمیز کردن برخی قسمت‌ها گردد. بستن فاصله بین دندانی، آسان‌تر کردن مسواک زدن و نخ کشیدن و … از مزایای انجام ارتودنسی در بزرگسالان می باشد.

 مزایا


مزایای طی مراحل ارتودنسی اغلب فراتر از تغییرات فیزیکی در ارتباط با بهبود وضعیت قرارگیری دندان‌ها بر روی یکدیگر و صاف شدن دندان‌ها است. در حقیقت سیم کشی دندان یک روش ایده آل برای بازیابی اعتماد به نفس فرد می‌باشد. با وجودی که داشتن دندان‌های صاف و زیبا برای همه افراد اهمیت دارد، پیشگیری از مشکلات بالقوه مربوط به سلامت دندان‌ها یا فک با استفاده از درمان ارتودنسی متحرک یا ثابت  نسبت به شرایط ظاهری از اهمیت بیشتر برخوردار است. توجه داشته باشید کج شدن دندان‌ها یا مشکلات فک می‌تواند باعث ایجاد دشواری برای تمیز کردن دندان‌ها شده و پوسیدگی دندان را برای فرد به همراه داشته باشد. در صورت بی‌توجهی به این شرایط فرد ممکن است در ادامه به بیماری‌های لثه مبتلا شده یا حتی دندان خود را از دست بدهد.

 روش‌های ارتودنسی بزرگسالان


متخصصین ما چندین نوع از ابزارهای ارتودنسی در سنین بالا استفاده می‌کنند. یکی از این ابزارهای ارتودنسی، بریس‌های شفاف است که همرنگ دندان بوده و در دهان قابل تشخیص نیستند و یکی دیگر از گزینه‌ها هم اینویزیلاین ها هستند که مانند بریس بوده با این تفاوت که سیم یا براکت فلزی ندارند. حتی بریس‌های استیل مرسوم که ما استفاده می‌کنیم در بین بزرگسالان محبوب هستند زیرا این بریس‌های فلزی مدرن کوچک‌تر و جذاب‌تر از بریس‌های فلزی هستند که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفتند. متخصص ارتودنسی چند نوع بریس را پیشنهاد می‌دهد زیرا وی می‌داند که هر بیماری نیازها و ترجیحات مربوط به خود را دارد. برخی از ابزارهای که برای ارتودنسی بزرگسالان مناسب است و می‌توانند با استفاده از آنها لذت ببرند عبارتند از:

 بعد از ارتودنسی چه حسی دارید؟


adult-orthodontics-1

زمانی که متخصص ارتودنسی بریس ها را در دهان قرار می‌دهد تا یک هفته حساس است اما این حساسیت از بین می‌رود و شما به سختی متوجه وجود بریس‌ها در دهان خود می‌شوید مگر زمان‌هایی که آنها را سفت می‌کنید. بیشتر بزرگسالان اظهار داشته‌اند که پس از شروع ارتودنسی، احساس می‌کرده‌اند که دندان‌هایشان لق شده است. دندان‌های شما با نوارهایی به فک وصل می‌شود. متخصص ارتودنسی باید این نوارها را قبل از حرکت کردن دندان‌ها شل کند. در نتیجه، شما فکر می‌کنید که دندان‌هایتان لق شده است. این احساس لق‌شدگی دندان‌ها نگران‌کننده نیست. نوارها پس از تکمیل دوره درمان ارتودنسی دوباره سفت می‌شوند.

  مراقبت از بریس ها


طرز مراقبت از بریس ها در هنگامی تقبل   هزینه های ارتودنسی و زمانیکه آنها را در دهان خود قرار می‌دهید برای شما به طور کامل توضیح داده می‌شود. به شما نحوه تمیز کردن دندان‌ها، مواردی که باید در هنگام خوردن از آنها پرهیز کنید (برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی دندان‌ها و بریس ها) و چگونگی مراقبت و حفظ خود در برابر حوادث آموزش داده می‌شود.

تفاوت بین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان


استخوان فک بزرگسالان رشد نمی‌کند در حالی که استخوان فک کودکان و نوجوانان در حال رشد است. از آنجا که استخوان فک بزرگسالان تنظیم شده و جا افتاده است، ممکن است لازم باشد که قبل از ارتودنسی برای تنظیم استخوان فک، عمل جراحی انجام دهند. برخی از تفاوت‌های دیگر بین ارتودنسی کودکان و ارتودنسی بزرگسالان عبارتند از:

  • تحلیل استخوان یا لثه (بیماری‌های لثه یا پریودنتال): بزرگسالان به دلیل ابتلا به بیماری‌ها و ورم لثه بیشتر در معرض تحلیل استخوان یا تحلیل لثه قرار دارند.
  • افتادن یا پوسیدن دندان‌ها: با افزایش سن، دندان‌ها فرسوده شده و ممکن است جابجا شوند که می‌تواند به وسیله ارتودنسی بزرگسالان اصلاح شود. افتادن دندان‌ها در بزرگسالان بیشتر محتمل است و می‌تواند باعث ایجاد تغییر در اطراف فضای دندان افتاده شده و در نتیجه باعث نامناسب شدن بایت و ابتلا به بیماری‌های لثه شود.
  • ارتودنسی ناقص در گذشته: برخی از بزرگسالان زمانی که نوجوان بوده‌اند از بریس استفاده کرده‌اند ولی درمان را نیمه‌کاره رها کرده‌اند و اکنون می‌خواهند آن درمان را تکمیل کرده و از داشتن یک لبخند سالم لذت ببرند.

متخصص ارتودنسی می‌داند که نیازهای بزرگسالان در ارتودنسی با کودکان فرق می‌کند و این شانس را پیدا کرده تا دندان‌های شما را اصلاح کرده و درمان شما را تکمیل نماید.

هزینه


هیچ دو مشکل ارتودنتیکی شبیه به هم نیستند. قیمت ارتودنسی بزرگسالان متفاوت بوده و به شدت مشکل و درمان مورد نیاز آن بستگی دارد. بسیاری از مشکلات ارتودنتیک با یک درمان ساده حل شده و شما باید هزینه‌ای کمتر از آن چیزی که فکر می‌کردید برای آن بپردازید.عوامل مهمی که بر هزینه ی ارتودنسی دندان ها تاثیر می‌گذارند، می‌توانند شامل نوع سیم کشی، سن شروع درمان، طول مدت درمان باشند. هزینه ارتودنسی بزرگسالان در جلسه مشاوره اولیه مورد بحث قرار می‌گیرند.