هزینه‌ و‌ تعرفه قیمت درمان‌ ارتودنسی و سیم کشی دندان

COST

اگر خود یا فرزندتان برای ردیف و مرتب کردن دندان‌ها نیاز به درمان ارتودنسی دارید، حتماً می‌خواهید ابتدا از هزینه ارتودنسی مطلع شوید. این سوال احتمالاً متداول‌ترین پرسشی است که از متخصصین ارتودنسی پرسیده می‌شود، و در عین حال پاسخ دادن به آن دشوار است، چرا که عامل‌های متعددی چون دشواری درمان و شدت نامرتبی دندان‌ها، مدت زمان ارتودنسی و پوشش بیمه‌ای بر هزینه ارتودنسی دندان اثر می‌گذارد. غیرممکن است که بتوان قیمت دقیق درمان را قبل از مشاوره اولیه با متخصص ارتودنسی و تهیه طرح درمان تعیین کرد.

عوامل تعیین کننده هزینه ارتودنسی


هزینه‌ی ارتودنسی دندان به پیچیدگی مشکل بستگی دارد و طبعاً در صورت نیاز به جراحی یا کشیدن دندان افزایش می‌یابد. ارتودنسی بیماران دچار مشکلات شدید معمولاً طولانی‌تر و پرهزینه‌تر از درمانی با پیچیدگی کمتر است. از آنجایی‌که مورد هر بیمار متفاوت با دیگری است، هر مورد به دقت ارزیابی می‌شود. متخصصین ما اقدامات لازم برای مرتب کردن دندان‌ها و هزینه آن را در جلسه مشاوره اعلام می‌کنند تا بیمار درمان را با خاطری آسوده و اطمینان از توانایی پرداخت هزینه شروع کند.

هر چه سن بیمار در زمان شروع ارتودنسی کمتر باشد، درمان راحت‌تر و کوتاه‌تر خواهد بود، چون طرح درمانی با توجه به شیوه رشد فک تهیه می‌شود و فک در سنین پایین هنوز در حال رشد است. در ادامه عامل‌های موثر بر هزینه‌ی درمان ارتودنسی را بررسی می‌کنیم.

شدت مشکل

بعضی از افرادی که برای سیم‌کشی دندان‌هایشان اقدام می‌کنند، بخصوص افراد بزرگسال، ممکن است برای بزرگتر کردن اندازه فک‌ها و منطبق کردن آن با اندازه دندان‌ها به جراحی ارتودنسی نیاز داشته باشند. گاهی اوقات لازم است بعض از دندان‌ها کشیدهشود. همه این موارد می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های نهایی سیم‌کشی دندان شود. به طور کلی هر چقدر دندان‌ها مشکلات کمتر و خفیف‌تری داشته باشند، هزینه نهایی ارتودنسی دندان کمتر خواهد بود.

مدت زمان درمان

برخی بیماران پس از فقط شش تا دوازده ماه استفاده از بریس به نتیجه مطلوب می‌رسند، حال آن که بقیه باید دو سال و نیم تحت درمان ارتودنسی باشند تا به نتیجه دلخواه برسند. بدیهی است هر چه مدت زمان درمان طولانی‌تر باشد، هزینه آن نیز با توجه به  زمان سپری شده و حق الزحمه متخصص بیشتر خواهد بود.

انوع بریس

سال‌ها از زمانی که سیم و براکت فلزی تنها روش مرتب کردن دندان‌ها بود، گذشته است. امروزه بریس‌ها به جز فلز از سرامیک و پلاستیک نیز تهیه می‌شود. از این گذشته مواد مختلف در شکل‌های مختلف برای تهیه بریس‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارتودنسی در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی کرده است. نوع مواد به کار برده شده در ارتودنسی بر قیمت آن اثر می‌گذارد. اگر تعرفه استانداردی برای ارتودنسی وجود داشت، شاید میزان سردرگمی بیماران کمتر می‌شد، اما متاسفانه با توجه به عامل‌های متعدد تاثیرگذار بر قیمت ارتودنسی دندان، نمی‌توان یک مبلغ ثابت را برای درمان اعلام کرد. متخصص ارتودنسی هزینه دقیق درمان را پس از ارزیابی وضعیت دندان‌ها تعیین می‌کند.

 ارتودنسی فلزی

hazineortho1

بریس فلزی پرکاربردترین و اصلی‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین نوع بریس است. مزیت انتخاب ارتودنسی فلزی ارزان بودن آن و سرعت بالای آن در مرتب کردن دندان‌ها است. اما نقطه ضعف ارتودنسی فلزی ظاهر ناخوشایند آن است. ازآنجایی که سیم و بریس فلزی کاملاً روی دندان‌ها دیده می‌شود، لبخند بیمار تا دو سال حال و هوای فلزی خواهد داشت. به علاوه نوک سیم یا براکت‌ها به بافت داخل دهان گیر می‌کند و باعث زخم شدن مکرر می‌شود.

بریس سرامیکی

COST3

بریس سرامیکی به دلیل داشتن براکت‌های همرنگ دندان نقطه ضعف زیبایی بریس فلزی را ندارد. در این روش به جای آن که فلز جلوی دندان‌ها چسبانده شود، از مواد سرامیکی استفاده می‌شود که ظاهر زیباتری دارد و کمتر جلب توجه می‌کند. اما نقطه ضعف بریس سرامیکی بالاتر بودن هزینه آن نسبت به بریس فلزی است.

بریس نامرئی

hazineortho4

بریس نامرئی یا اینویزیلاین کاملاً با دیگر انواع بریس تفاوت دارد، چون در این روش از مجموعه‌ای از پلاک‌های پلاستیکی استفاده می‌شود که به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می‌شود. این پلاک‌ها در فواصل زمانی معین به تدریج تعویض می‌شود تا دندان‌ها مرتب شود و در وضعیت دلخواه قرار بگیرد. مزیت شاخص بریس نامرئی همان‌طور که از نام آن مشخص است دیده نشدن آن است. به علاوه بیمار می‌تواند پلاک را هنگام خوردن یا مسواک زدن و نخ کشیدن از دهان خارج کند. البته بریس نامرئی بسیار گران است و درمان با آن طولانی‌تر از دیگر روش‌هایی است که ظرف زمانی کوتاه، شاید شش ماهه، با تهاجم بیشتر دندان‌ها را مرتب می‌کنند. با این حال این روش پرهزینه به دلیل نامرئی بودن بسیار پرطرفدار است.

بریس دیمون

hazineortho5

سازو کار عملکرد بریس دیمون دقیقاً مانند بریس فلزی است، اما بریس دیمون بسیار کمتر از بریس فلزی جلب توجه می‌کند. بریس شفاف دیمون به دندان‌ها متصل می‌شود، اما به دلیل خود باز و بسته شونده لازم نیست مانند بریس معمولی مدام تنظیم و سفت شود. هزینه بریس دیمون به عامل‌هایی چون سن بیمار و نوع بریس انتخابی بستگی دارد.

بریس لینگوال

a-8

یکی از مزایای بریس لینگوال (زبانی) این است که پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و دیده نمی‌شود. اما نقطه ضعف آن بالاتر بودن قیمت آن نسبت به بریس سرامیکی است، چون جایگذاری و تنظیم بریس لینگوال دشوار است و به مهارت بالایی نیاز دارد.

هزینه ارتودنسی و بیمه


اگر بیمه هزینه ارتودنسی دندان را پوشش دهد، بهای کمتری را برای ارتودنسی پرداخت خواهید کرد. بیمه معمولاً برای پرداخت قیمت ارتودنسی دندان روش مادام‌العمر اتخاذ می‌کند که با پوشش‌دهی هزینه‌های درمان‌های معمول دندانپزشکی تفاوت دارد. به خاطر داشته باشید که میزان پوشش‌دهی هزینه درمان به نوع قرارداد بستگی دارد. همکاران ما نوع بیمه را بررسی می‌کنند تا بهترین طرح درمانی را به شما پیشنهاد دهند. مستندات لازم پس از شروع درمان برای شرکت بیمه تهیه می‌شود تا پرداخت خسارت بیمه سریع‌تر انجام شود.

متخصصین ما ریزهزینه درمان و روش‌های مختلف پرداخت را در جلسه مشاوره اولیه توضیح می‌دهند. قیمت ارتودنسی نباید مانعی برای برای رسیدن به لبخند زیبا و رویایی‌تان باشد. پرداخت هزینه برای داشتن لبخندی زیبا و بی‌نقص سرمایه‌گذاری ارزشمندی است، چرا که به این ترتیب به خودتان اهمیت می‌دهید و با ارتقاء اعتماد به نفس موفقیت بیشتری را در روابط شغلی و عاطفی به دست می‌آورید.