سیم کشی دندان با بریس های ارتودنسی: روش ها و هزینه

ortodensifathian

سیم‌کشی دندان شامل استفاده از وسایلی است که بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا آنها را حرکت دهند. برای بیشتر ما، سیم‌کشی متداول‌ترین روش جهت دستیابی به دندان‌های مرتب است. جدا از صاف کردن دندان‌ها، سیم‌ کشی‌ها به منظور بهبود نحوه‌ی قرار گرفتن فک بالا و پایین استفاده می‌شوند. انجام سیم‌کشی جهت حرکت دندان‌ها تخصص ارتودنسی است که مطالعه‌ای جهت درمان نامرتبی دندان‌ها می‌باشد. درمان ارتودنسی از طریق سیم‌کشی به دلایل زیبایی و بهبود عملکرد از طریق اصلاح نحوه قرارگیری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرتب کردن دندان با سیم کشی شامل وسایلی است که به دندان‌ها متصل می‌شوند. این ابزار معمولاً شامل براکت‌هایی که به دندان‌ها وصل می‌شوند و سیم فلزی که از بین براکت‌ها عبور داده می‌شود، هستند. سیم‌های فلزی محکم شده و در کنار براکت‌ها باعث حرکت دندان‌ها به موقعیت مورد نظر می‌گردند.

مشکلات دندان که توسط سیم‌کشی درمان می‌شود


نامرتبی دندان‌ها

simkeshi1

این حالت زمانی رخ می‌دهد که فضای کافی در فک جهت جا دادن دندان‌ها وجود نداشته باشد. در این شرایط، دندان‌ها جهت یافتن فضا به طرف عقب یا جلو حرکت می‌کنند.

بیرون‌زدگی دندان‌ها

simkeshi3

یک وضعیت متداول است که بر فک بالا تاثیر گذاشته و در نتیجه دندان‌ها به طرف جلو متمایل می‌شوند. چنین دندان‌هایی در هنگام افتادن فرد بیشتر آسیب می‌بینند و در هنگام فعالیت‌های ورزشی یا عدم پیشگیری از رشد دندان‌های پایینی باعث مشکل می‌شوند.

فاصله بین دندان‌ها

simkeshi2

کوچک بودن دندان‌ها نسبت به اندازه استخوان‌های فک یا دندان غائب باعث فاصله‌دار شدن دندان‌ها می‌شود. فاصله‌دار بودن دندان‌ها علاوه بر آن که زیبایی لبخند را مخدوش می‌سازد، در درازمدت سبب بروز بیماری‌های لثه نیز می‌شود.

کراس بایت

simkeshi5

در حالت عادی دندان‌های بالا و پایین همپوشی دارند، اما در اختلال کراس بایت، دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد. این وضعیت باعث رشد نامنظم فک یا انحراف فک و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها می‌شود. از آنجایی که کراس بایت به مرور زمان تشدید می‌شود، باید به سرعت برای اصلاح آن اقدام کرد.

آندربایت

simkeshi4

آندربایت وضعیتی است که فک پایین جلوتر از فک بالا قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که دندان‌های پیشین پایین جلوتر از دندان‌های پیشین بالا باشد.

انواع سیم‌کشی


بریس‌های فلزی مرسوم

simkeshi6

سیم‌کشی‌های فلزی مرسوم متداول‌ترین نوع سیم‌ کشی است و نسبت به گذاشته راحت‌تر نیز می‌باشند. بریس‌های فلزی که از فلز ضد زنگ درجه بالا ساخته شده‌اند، دندان‌ها را با استفاده از براکت‌های فلزی و سیم ارتودنسی صاف می‌کنند.

بریس‌های شفاف (سرامیکی)

simkeshi7

بریس‌های سرامیکی از مواد شفاف ساخته شده و بنابراین نسبت به بریس‌های فلزی بر روی دندان‌ها کمتر قابل مشاهده هستند. به همین دلیل، بریس‌های سرامیکی عمدتاً بر روی نوجوانان بزرگتر استفاده می‌شود.

بریس‌های لینگوال

simkeshi8

این نوع سیم‌ کشی شبیه به نوع سیم کشی معمول است به جز اینکه در پشت سطح دندان‌ها قرار می‌گیرند بطوری که دیگران نمی‌توانند آنها را ببینند. ارتودنسی لینگوال به منظور اصلاح دندان‌های نامرتب با استفاده از سیم‌کشی ثابت که به طرف داخل دندان‌ها متصل شده‌اند، استفاده می‌شود.

بریس‌های دیمون

simkeshi9

ارتودنسی دیمون در حال حاضر با موج محبوبیت خاصی از طرف ارتودنتیست ها روبرو شده است. در ارتودنسی دیمون شما نیاز کمتری به ویزیت ارتودنتیست خود دارید زیرا تنظیمات در این نوع ارتودنسی به طور خود کار صورت می گیرد. ارتودنسی دیمون با بهره گیری از یک مکانیزم کشویی به جای کش توانسته است قابلیت تنظیم خود به خود را اعمال کند و نتایج سریع تری را به شما ارائه دهد. در ارتودنسی دیمون فشار کمتر ، اصطکاک کمتر و جنبش کمتر دندان ها باعث می شود که شما درد کمتری نسبت به سایر درمان های ارتودنسی احساس کنید. نظافت دندان ها و براکت ها در این ارتودنسی بسیار آسانتر است. این نوع ارتودنسی توانسته است درمان ملایمتر و آسانتری را به شما ارائه دهد .

بریس‌های نامرئی

6-300x200

در درمان ارتودنسی نامرئی از مجموعه‌ای از ردیفکننده‌های تقریباً نامرئی، جداشدنی و راحت استفاده می‌شود که امکان خندیدن بیشتر را در حین درمان فراهم می‌کند. ارتودنسی نامرئی با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی با کامپیوتر ساخته می‌شوند و موثر هستند.

وسیع کننده کام (اکسپاندر)

simkeshi11

وسیع کننده کام  با اعمال فشار ملایم بر دندان‌های آسیای بالا در هر بار تنظیم، فک بالا را باز یا گشاد می‌کند. متخصص ارتودنسی چگونگی تنظیم وسیع کننده کام را به شما آموزش خواهد داد.

فرایند درمان


مرحله برنامه‌ریزی

دندانپزشک تشخیص دقیقی را به منظور اصلاح دندان‌ها به موثرترین و مناسب‌ترین روش انجام می‌دهد. اولین جلسات ممکن است شامل برخی از ارزیابی‌های زیر باشد:

  • ارزیابی‌های پزشکی و دندانی: هدف این ارزیابی اطمینان از این است که مشکلات پزشکی و دندانی در گذشته پیش از شروع درمان بطور کامل تحت کنترل هستند.
  • مدل‌گیری (قالب‌گیری): از بیمار خواسته می‌شود تا دندان‌های خود را بر روی یک باکس دندانی پر شده از یک ماده ژل مانند که در اطراف دندان‌ها سفت می‌شود، فشار دهد. باکس‌ها از دندان‌ها جدا شده و با گچ پر می‌شوند تا مدل دندان‌های بیمار گرفته شود.
  • تصویربردای پانارومیک با اشعه ایکس: اشعه ایکس به متخصص ارتودنسی این امکان را می‌دهد تا موقعیت دقیق هر دندان و ریشه‌های آنها را مشاهده کند.
  • تصاویر تهیه شده توسط کامپیوتر: این تصاویر به دندانپزشک این امکان راه می‌دهند تا برنامه‌ی درمانی را تعیین کرده و بررسی کند که چگونه درمان‌های خاص می‌توانند بر شکل صورت و تقارن فک اثر بگذارند.

مرحله فعال

تمام ابزارهای تشخیصی فوق به منظور تشخیص و تهیه یک برنامه درمانی سفارشی برای بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرند. سپس دندانپزشک وسایل ارتودنسی سفارسی را توصیه می‌کند تا دندان‌ها بطور ملایم به طرف موقعیت مناسب حرکت کنند. این وسایل ارتودنسی ممکن است بصورت ثابت یا متحرک باشند.

مرحله نگهداری

هنگامی که دندان‌ها بطور صحیح مرتب شدند، سیم‌ کشی‌های ثابت و وسایل متحرک جدا شده و درمان متوقف می‌شود. حال طاقت‌فرساترین بخش درمان ارتودنسی به اتمام رسیده است. سپس دندانپزشک یک نگهدارنده سفارشی را تهیه می‌کند. هدف نگهدارنده اطمینان از این است که دندان‌ها به طرف موقعیت اولیه‌ی خود برنمی‌گردند.

مراقبت


مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

حفظ عادات صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در هنگام سیم‌ کشی دندان ها نسبت به گذشته مهم‌تر است. می‌توانید از مسواک دستی یا الکتریکی جهت تمیز کردن دندان‌های خود استفاده کنید، اما باید برای برخی مشکلات در پاک کردن باقیمانده مواد غذایی که می‌توانند بین براکت‌ها گیر کنند، آماده باشید. می‌توانید با تمیز کردن هر دندان مانند زمانی که در حالت عادی مسواک می‌زنید شروع کنید اما باید بطور خاص ناحیه اطراف هر براکت و فضای زیر سیم‌ها را نیز پاک کنید.

پرهیز از مواد غذایی

بطور کلی، باید از خوردن هر گونه ماده غذایی سخت یا چسبنده در هنگام سیم‌ کشی دندان‌ها پرهیز کنید، زیرا احتمال آسیب به براکت‌ها یا سیم‌ها بیشتر است. از مصرف چیپس، چوب شور، آجیل و ذرت بوداده اجتناب کنید تا از ضربه و شکستن براکت‌ها جلوگیری شود. مواد غذایی چسبنده مانند آدامس، تافی و کارامل اغلب در بین سیم‌ها گیر کرده و حتی در حین جویدن باعث بیرون کشیده شدن براکت‌ها می‌گردند.

هزینه سیم‌کشی دندان


هزینه سیم‌ کشی دندان‌ها بستگی به نوع انتخاب شده دارد. تصمیم‌گیری برای شروع درمان نیاز به تعهد مالی و احساسی دارد. هیجان دستیابی به لبخند زیبا همراه با تشخیص این موضوع است که آیا این درمان از لحاظ مالی به صرفه است یا خیر. با اینکه صحبت با متخصص ارتودنسی در این مورد ممکن است پر استرس به نظر برسد، اما با توجه به توان مالی بیمار می‌توان روش‌های پرداخت را متناسب با بودجه بیمار تنظیم کرد.