ارتودنسی و روکش دندان

teeth-whitening

با افزایش سن، دندان‌ها نیز پیر می‌شوند. حتی با وجود اینکه دندان‌های دائمی باید در سراسر زندگی دوام داشته باشند، اما همیشه این اتفاق رخ نمی‌دهد. پوسیدگی، ضربه به دندان یا سایر مشکلات دندانی می‌توانند بدین معنی باشند کهعصب‌کشی انجام داده‌اید یا دندان‌هایتان کشیده شده‌اند. این مشکلات برای بزرگسالان شایع هستند و معمولاً نیاز به روکش یابریج دارند. اما در صورتی که قصد ردیف کردن دندان‌های خود را داشته باشید، این به چه معنی است؟ آیا همچنان می‌توان ازسیم‌کشی یا سایر تجهیزات ارتودنسی استفاه کرد؟ بله این امکان وجود دارد. نباید اجازه دهید که نگرانی‌هایتان در مورد دندان‌های دائمی مانع بهره‌مندی شما از خدمات ارتودنسی که می‌توانند لبخندتان را اصلاح کنند، گردند.

روکش دندان چیست؟


orrookesh1

روکش یک روش ترمیمی است که دندان‌ها را قوی‌تر کرده و شکل آنها را بهبود می‌بخشد. اغلب این روش برای دندان‌های شکسته، فرسوده یا تا حدودی پوسیده انجام می‌شود. روکش اساساً نقش یک کلاهک را دارد که بر روی دندان موجود متصل می‌شود. معمولاً سطح دندان درست از بالای خط لثه پوشانده می‌شود. بنابراین روکش تبدیل به سطح بیرونی دندان می‌گردد.

روکش‌ها می‌توانند از جنس فلزی، سرامیکی یا هر دو باشند. روکش‌های سرامیکی ارجح می‌باشند زیرا شبیه به رنگ طبیعی دندان‌ها بوده و مستحکم‌تر هستند. روکش‌ها (و انله) در صورتی که دندان به اندازه‌ی کافی قوی نباشد تا مواد پرکننده را نگه دارد، ضروری می‌باشند. مواد پرکننده بصورت مستقیم داخل دندان قرار می‌گیرند اما روکش‌ها ابتدا در خارج از دهان آماده می‌شوند.

این روکش‌ها در لابراتوار و با استفاده از قالب دندان ساخته می‌شوند. تکنسین دندانپزشکی حرکات بالقوه‌ی فک شما را بررسی کرده و بر اساس قالب دندان، ترمیم روکش دندان را تهیه می‌کند. این کار تضمین کننده‌ی این است که روکش پس از نصب بر روی دندان بطور مناسب عمل خواهد کرد.

ابتدا سیم‌کشی یا روکش؟


عوامل زیادی وجود دارند که در پاسخ به این سوال باید در نظر گرفته شوند، که مهم‌ترین آنها دلیل نیاز به روکش است. بطور کلی، پوسیدگی‌ها و شکستگی‌های شدید باید پیش از شروع درمان ارتودنسی تحت درمان قرار بگیرند. در صورتی که روکش برای بازسازی فک یا با اهداف زیبایی نیاز باشد، باید پس از درمان ارتودنسی اجرا شود.

متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک می‌تواند با توجه به وضعیت خاص شما پاسخ این سوال را بدهد، اما در صورتی که قصد مراجعه به متخصص ارتودنسی را دارید، باید به دنبال شخصی باشید که بتواند به خوبی با دندانپزشک شما کار کند تا با همکاری وی فرایند درمان را برنامه‌ریزی کند.

فرایند قرار دادن بریس‌ها روی روکش


orrookesh3

فرایند نصب بریس‌ها با یک جلسه مشاوره آغاز می‌شود. متخصص ارتودنسی دندان‌های شما را معاینه کرده و تصاویر رادیولوژی را از دندان‌ها می‌گیرد تا برنامه‌ریزی برای ردیف کردن دندان‌ها شروع شود. در این زمان، متخصص ارتودنسی وجود هر گونه روکشی که ممکن است بر روی دندا‌ن‌های خود داشته باشید را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دهد. پس از توافق بر روی برنامه‌ی درمانی، بریس‌ها نصب می‌شوند. برای بریس‌های معمول، این فرایند شامل متصل کردن براکت‌ها به دندان‌ها و محکم کردن سیم ارتودنسی و کش‌ها می‌باشد. برای ارتودنسی نامرئی، ترازکننده‌های سفارشی برای شما تهیه می‌شوند که بر اساس قالب‌ها و تصاویر گرفته شده از دندان‌ها ساخته خواهند شد.

درمان ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان دارای روکش دندان چگونه انجام می‌شود؟


 یک گزینه دیگر استفاده از بریس‌های پلاستیکی شفاف مانند اینویزیلاین است که روشی متفاوت برای ردیف کردن دندان‌ها بدون استفاده از ارتودنسی فلزی می‌باشند. ارتودنسی نامرئی متحرک و تقریباً نامحسوس بوده و استفاده از آن ساده است. از این نوع ارتودنسی می‌توان در صورت وجود روکش یا بریج نیز استفاده کرد.

دندان‌های پر شده


برای درمان ارتودنسی دندان‌ها باید از وضعیت سلامتی مناسبی برخوردار باشند زیرا در طول درمان بر روی دندان‌ها و دهان فشار وارد می‌شود. ارتودنسی باعث اصلاح دندان‌ها می‌گردد اما این بدین معنی نیست که مشکلات دندان را برطرف می‌کند. پیش از نصب بریس‌ها، باید هر گونه مشکل در دندان‌ها درمان شود، در غیر این صورت ممکن است ارتودنسی باعث بدتر شدن مشکلات شود و در این صورت باید تا انتهای درمان منتظر بمانید تا پر کردن دندان‌ها یا درمان‌های دیگر انجام شوند. خوشبختانه انجام درمان بر روی دندا‌ن‌ها مانع انجام ارتودنسی نخواهد شد.

اما ارتودنسی ممکن است برخی مشکلات دندانی را سخت‌تر کند بنابراین بسیاری از بیماران می‌خواهند از مناسب بودن وضعیت دندان‌های خود برای درمان ارتودنسی مطمئن شوند. سلامت دندان‌ها تا چه حد باید باشد؟

در صورت وجود دندان‌های پر شده می‌توان درمان ارتودنسی را انجام داد. اگر مشکل دیگری وجود نداشته باشد می‌توان دندان را به منظور رسیدن به یک موقعیت مطلوب حرکت داد یا کشید. در صورتی که دندان بطور مناسب پر شده باشد دلیلی برای نگرانی از بدتر شدن آن وجود نخواهد داشت.

آیا در صورت سیم‌کشی دندان‌ها می‌توان دندان را پر کرد؟


orrookesh4

با اینکه پر کردن یک حفره‌ی دندان پس از سیم‌کشی دندان‌ها ممکن است، اما در صورتی که بریس‌ها مانع دسترسی به حفره‌ی دندان باشد، این کار می‌تواند تا حدودی دشوار باشد. سعی کنید پیش از سیم‌کشی دندان‌های خود هر گونه پوسیدگی را درمان کنید و پس از شروع درمان ارتودنسی نیز مراقبت کافی از دندان‌ها بسیار مهم است. متاسفانه حتی با بهترین مراقبت از دندان ممکن است دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند. اگر در حین درمان ارتودنسی نیاز به پر کردن دندان داشته باشید، ممکن است نیاز باشد که متخصص دندانپزشکی بخش کوچکی از براکت‌ها را بردارد تا به ناحیه‌ی پوسیدگی دندان دسترسی پیدا کند.

چه نوع بریس‌هایی برای دندان‌های پر شده بهتر هستند؟


بریس‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان در صورت وجود روکش یا دندان پر شده از آنها استفاده کرد. بریس‌های فلزی معمول به دلیل استحکامشان همیشه انتخاب خوبی هستند اما انواع دیگر نیز مناسب خواهند بود که بستگی به نیازهای شخص دارد. بزرگسالانی که بریس‌های متفاوتی را می‌خواهند می‌توانند نوع نامرئی را در نظر بگیرند که در آن از نگهدارنده‌های سفارشی، متحرک و شفاف به منظور اصلاح دندان‌ها استفاده می‌شود. از آنجایی که بریس‌های نامرئی قابل جدا شدن هستند، اصلاح یا پر کردن و روکش دندا‌ن‌ها را می‌توان بدون ایجاد تداخل در سیم‌کشی دندان‌ها انجام داد. بسیاری از کودکان از بریس‌های معمول و متداول لذت می‌برند زیرا می‌توانند رنگ‌های متفاوت و جذابی را برای کش‌های لاستیکی آن انتخاب کنند. بریس‌های سرامیکی نیز در صورت وجود دندان پر شده مناسب هستند و استفاده از آنها باعث می‌شود که کمتر جلب توجه کنند.