نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

شسشس

هدف از انجام ارتودنسی، مرتب و ردیف کردن دندان‌ها است. اگر در طول درمان، سلامت دندان‌ها نادیده گرفته شود، نتایج حاصل از درمان ممکن است به شکل قابل‌ توجهی تحت تأثیر قرار بگیرند. در نتیجه آموزش مسواک زدن به کودکان و حتی بزرگسالان و استفاده از نخ دندان مناسب از جمله اساسی‌ترین اقدامات لازم برای  افرادی است که دندان‌های خود را سیم‌کشی می‌کنند. مراجعه‌ی مرتب به متخصص ارتودنسی برای معاینه و جرم‌گیری نیز اهمیت زیادی دارد.

متخصصین ارتودنسی در کلینیک دکتر قریشی، چگونگی تمیزی دندان‌ها و براکت را برای شما توضیح خواهند داد. در صورتی‌که در طول ارتودنسی به مشکلی برخورد کردید و برای تمیز کردن و رعایت بهداشت دندان و بریس‌ها نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با شماره تلفن‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

چرا مهم است که در زمان استفاده از بریس دندان‌هایتان را مسواک بزنید


وقت گذاشتن و تلاش برای حفظ پاکیزگی بریس‌ها و دندان‌هایتان مهم است. انجام این کار به شما در جلوگیری از مشکلاتی، از جمله پوسیدگی دندان، تورم لثه‌ها و لکه دار شدن دندان‌ها کمک می کند.
اگر مسواک زدن درست را تمرین نکنید، در معرض خطر تغییر رنگ دندان‌ها، پوسیدگی، یا بافت لثه متورم و عفونی قرار می‌گیرید. ما می‌دانیم که شما این را نمی‌خواهید
بنابراین در اینجا نکته‌ای است که باید بدانید: حفظ سلامت دهان بر عهده خود شما است. فقط تنها شما می‌توانید برای مراقبت از دندان‌های خود به صورت هر روزه متعد باشید.
و برای کودکان دارای بریس، والدین باید فرزندان خود را به اهمیت دادن به مراقبت از دندان‌های خود آموزش دهند و آن‌ها را تشویق کنند روزانه دندان‌های‌شان را تمیز نگه دارند.

چه زمانی باید دندان‌ها را تمیز کرد؟


mesvakkk1

پس از هر وعده‌ی غذایی یا میان وعده باید دندان‌های خود را به‌طور کامل مسواک بزنید. اگر نمی‌توانید بلافاصله پس از صرف غذا مسواک بزنید، حداقل تا زمانی که بتوانید مسواک بزنید، دهان خود را با مقداری آب بشویید. یک مسواک مسافرتی به همراه داشته باشید تا زمانی که در خانه نیستید بتوانید دندان‌های خود را مسواک کنید. حداقل یک بار در روز، دندان‌ها و براکت آن‌ها را به‌طور کامل مسواک بزنید تا کاملاً تمیز شوند. پس ‌از آن از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان ممکن است کمی زمان‌بر باشد بنابراین می‌توانید این کار را به هنگام شب و قبل از خوابیدن انجام دهید. ارزش زمان صرف شده برای پاک‌سازی دندان‌ها زمانی مشخص می‌شود که براکت باز شده و شما از دیدن لبخند زیبای خود تعجب می‌کنید.

ارتودنسی موفق و لبخند زیبا و سالم نتیجه‌ی یک کار گروهی بین شما و متخصص ارتودنسی می‌باشد. شما به‌عنوان بیمار نقش کلیدی را ایفا کرده و مشخص می‌کنید که برنامه‌ی درمانی با موفقیت سپری شود. شما باید در زمان استفاده از براکت دندان‌های خود را تمیز نگه داشته و بهداشت دهان و دندان را به نحو احسن رعایت کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است کمی وقت‌گیر بوده و نیازمند تلاش باشد ولی این زمان و انرژی صرف شده ارزشمند بوده و باعث می‌شود تا شما بتوانید بهترین لبخند را پس از اتمام دوره‌ی ارتودنسی در خود مشاهده کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی


در ادامه یک تکنیک مسواک زدن را معرفی می‌کنیم که در صورت داشتن براکت می‌توانید از آن استفاده کنید، در ابتدا باید از یک مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. مسواک زدن را بر روی سطح خارجی دندان شروع کنید. به ‌آرامی حرکات دایره‌ای کوچکی را برای پاک‌سازی دندان انجام دهید. برای تمیز کردن ناحیه‌ی بین لثه و براکت، مسواک را به ‌طرف خط لثه متمایل کنید و حرکات دایره‌ای را ادامه دهید. سپس به سراغ سطوح درگیر در فرایند جویدن رفته و با انجام حرکات محکم به‌ طرف عقب و جلو، این سطوح را تمیز کنید. در آخر، سطوح داخلی دندان‌ها را با استفاده از تکنیک مورداستفاده برای سطوح خارجی مسواک کنید.

نکات قابل‌ توجه در زمان مسواک زدن

در طول درمان ارتودنسی، باید اصول مسواک زدن دندان‌ها را دوباره یاد بگیرید. بازآموزی این کار روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا توجه بیشتری را به شکاف‌های بین دندان‌ها و همچنین شکاف‌های بین براکت و سیم‌کشی‌های دندان اختصاص دهید. به هنگام مسواک زدن دندان‌های خود، نکات زیر را به یاد داشته باشید

  • از آنجایی‌که براکت‌ها باعث می‌شوند مسواک خیلی زود فرسوده شود، به ‌محض مشاهده‌ی نشانه‌های فرسودگی در مسواک خود آن را جایگزین کنید.
  • زبان و کام خود را حتماً مسواک بزنید. یکی از نشانه‌های مسواک زدن صحیح، براق و تمیز بودن براکت و دیده شدن لبه‌های آن است.
  • لثه‌های خود را به ‌آرامی و به ‌طور کامل مسواک کنید.
  • پس از مسواک زدن به ‌طور کامل دهان خود را با آب بشویید.

نحوه‌ی صحیح استفاده از نخ دندان در ارتودنسی


در ابتدا، یک انتهای نخ دندان را از قلاب مخصوص رد کنید. حال قلاب را از زیر سیم‌کشی دندان عبور دهید. سپس دو انتهای نخ دندان را گرفته و آن را به کناره‌های دو دندان و زیر لثه‌ها بکشید. باید این کار را تا زمانی ادامه دهید که صدای جیرجیر مانندی به گوش برسد. حال نخ دندان را خارج کرده و تکه‌ی دیگری از آن را برای قسمت بعدی دهان استفاده کنید.

نکات زیر در مورد استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی می‌توانند این کار را برای شما آسان‌تر کنند:

اگرچه کشیدن نخ دندان در حضور براکت ها کار مشکلی است ولی با رعایت نکات ذیل می توان آن را تسهیل نمود:

از نخ دندان مومی  استفاده کنید زیرا نخ غیر مومی  بیشتر احتمال گیر کردن و ریش ریش شدن بین دندانها و روی براکت ها دارد.

از طول کافی نخ در حدود ۵۰ سانتی متر استفاده کنید. انتهای نخ را دور انگشتان میانی دو دست خود پیچیده و آن را بین تمامی دندانها تا زیر لثه ببرید و بیرون بکشید تا خرده های غذایی و پلاک خارج گردند. بخش تمیز نخ را از دور انگشتان خود به تدریج آزاد کنید تا به این ترتیب نخ را از ابتدا تا انتهای آن استفاده کرده باشید.

دقت کنید که نخ را تنها بین دندانها بالا و پایین نبرید بلکه با حرکات دقیق روی سطوح دندانی و زیر لثه ببرید تا به خوبی پلاک و خرده های غذایی روی دندان ها پاک شوند.

با شنیدن صدای جیرجیر نخ روی سطح صاف دندان قادر به تشخیص تمیز شدن دندان خواهید بود. با احتیاط نخ را استفاده کنید و خیلی محکم نخ نکشید.

هنگامی که برای نخستین بار اقدام به کشیدن نخ دندان دور براکت ها می کنید، لثه های شما ممکن است مقداری خونریزی کنند. اگر خونریزی پس از چند بار اول کاهش نیافت، جلسه آینده یکی از کارکنان مطب