ارتودنسی و جرم‌گیری دندان

orthojerm

حتی اگر شما همیشه از دندان‌های خود به خوبی مراقبت کرده و مسواک بزنید و از نخ دندان هم استفاده کنید، باز هم تقریباً غیرممکن است که بتوانید همه اطراف بریس‌ها و سیم‌کشی‌ها را تمیز کنید. هر چه مدت زمان بیشتری بریس‌ها روی دندان‌های شما قرار گرفته باشند احتمال تشکیل شدن پلاک‌های دندانی نیز بیشتر افزایش می‌یابد. به محض این که بریس‌ها را از روی دندان خود برداشتید به یک دندانپزشک مراجعه کرده و عمل جرم‌ گیری دندان را انجام دهید. با این کار شما زندگی بدون وجود بریس را با دندان‌هایی زیباتر، تمیزتر و بدون هر گونه لکه‌ای آغاز کرده‌اید؛. بهترین زمان برای درمان ریشه دندان‌ها، قبل از قرار دادن است، زیرا پلاک‌ها کاهش یافته و دندان‌های در دوره درمان ارتودنسی تمیزتر خواهند ماند و بوی بد نیز نخواهند گرفت.

پلاک‌های دندانی چگونه ایجاد می‌شوند؟


پلاک دندانی اصلی‌ترین دشمن بهداشت دهان و دندان در طول دوره ارتودنسی هستند. باقیمانده غذاها که لابلای سطح دندان‌ها گیر می‌کنند باعث تشکیل پلاک شده که پوششی از میکروارگانیسم‌ها و باقیمانده‌های موادی هستند که پتانسیل نگهداری باکتری‌های مضر را دارند. باکتری‌ها در پلاک‌های دندانی از شیرینی غذاها تغذیه کرده و اسیدهایی تولید می‌کنند که مینای دندان را خراب کرده و باعث تحریک بافت لثه می‌شوند. اگر پلاک‌ها روی دندان باقی بمانند باعث پوسیدگی دندان، ایجاد لکه‌های سفید روی دندان و بیماری‌های لثه و بوی بد دهان می‌شوند. در این حالت باید دندان‌ها جرم‌گ یری و تسطیح ریشه شوند.

جرم‌گیری و تسطیح ریشه دندان چیست؟ 


orthojerm1

جرم‌ گیری و تسطیح ریشه یکی از مؤثرترین روش‌های غیرجراحی برای درمان بیماری‌های لثه قبل از شدت یافتن این بیماری‌ها است. با جرم‌گیری و تسطیح ریشه می‌توان جرم‌های بین لثه و دندان‌ها را تا ریشه تمیز نمود. جرم‌گیری اساساً فرایند برداشتن جرم‌های دندانی از روی سطح دندان‌ها است. تسطیح ریشه فرایندی است که سطح ریشه را صاف کرده و هر گونه عفونت دندانی را از بین می‌برد. اگر شما به بیماری‌های لثه یا پاکت لثه در اطراف دندان خود مبتلا هستید احتمال تجمع جرم‌ها در زیر خط لثه شما بسیار زیاد است. جرم‌گیری دقیق سطح ریشه برای برداشتن پلاک و جرم‌هایی که در عمق لثه‌ها قرار دارند و از بین بردن باکتری‌هایی که در سطح ریشه دندان قرار دارند به کنترل بیماری‌های لثه کمک می‌کند.

قبل از اقدام به ارتودنسی دندان‌ها و در برخی موارد در حین درمان باید جرم‌ گیری دندان انجام شود. از آنجا که با به کار بردن این فرایند دندان‌ها تمیز می‌شوند بنابراین برای داشتن دندان‌های سالم و تمیز باید دندان‌های خود را جرم‌ گیری کرده و ریشه آن را تسطیح نمایید.

حتماً قبل از انجام جرم‌ گیری و تسطیح ریشه دندان در مورد سلامت عمومی خود دندانپزشک را مطلع نمایید. با انجام این روش ممکن است باکتری‌های وارد جریان خون شوند بنابراین این فرایندها برای افرادی که احتمال ابتلا به عفونت در آنها زیاد است مانند افرادی که به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های کبدی مبتلا هستند یا افرادی که سیستم ایمنی بدن آنها در اثر ابتلا به برخی بیماری‌ها نظیر اچ آی وی ضعیف شده است، باید با احتیاط انجام شود.

نحوه انجام درمان


جرم‌گیری دندان غالباً با برخی ابزار که برای این منظور طراحی شده‌اند انجام می‌شود. از آنجا که دندان‌های افراد با هم متفاوت است جرم‌ گیری باید بر اساس نیازهای فردی شما تنظیم شود ولی به هر حال، بیشتر جرم‌ گیری‌ها با الگوی مشابه انجام می‌شوند.

در ابتدا، دندانپزشک دهان شما را معاینه کرده تا میزان سلامت بافت‌های دهانی شما را مورد ارزیابی قرار دهد. سپس وی با روش جرم‌ گیری اولتراسونیک یا با استفاده از ابزار فلزی جرم‌گیری را آغاز کرده و پلاک‌ها و جرم‌های دندان را از روی سطح آنها برمی‌دارد. جرم‌گیری اولتراسونیک به وسیله یک ابزار دستی با سری‌های کوچک که با فرکانس بالایی لرزش دارند انجام می‌شود. جرم‌های انباشته شده با لرزش سریع سری دستگاه بدون این که به دندان‌ها آسیبی وارد نمایند شکسته می‌شوند. یک جریان ثابت از مایع که به آن لاواژ گفته می‌شود به شدت نوک دستگاه را خنک کرده و به برداشته شدن پلاک‌ها کمک می‌کند. به طور همزمان این جریان مایع جرم‌ها و مواد لای دندان‌ها را نیز می‌شورد.

برخی از دندانپزشکان از کورت که یک ابزار دستی منحنی شکل مخروطی است و به راحتی به اطراف و دور دندان‌ها دسترسی دارد استفاده می‌کنند. اگر دندان‌های شما حساس است با استفاده از این ابزار دستی می‌توان جرم‌ گیری تخصصی را با راحتی بیشتری انجام داد. اگر دندانپزشک از مهارت کافی برخوردار باشد فقط با اعمال یک فشار ملایم و با استفاده از هر نوع ابزاری قادر است که همه جرم‌های روی سطح دندان را تراشیده شده و از بین ببرد. در نهایت، دندان‌های شما با استفاده از یک برس چرخشی کم سرعت نرم تمیز می‌شود. برای این کار از یک ژل شبیه به خمیردندان با دانه‌های شن مانند استفاده می‌شود و نوک چرخشی آن اطراف دندان‌ها را تمیز و براق می‌کند.

 پس از جرم‌ گیری


جرم‌ گیری و تسطیح ریشه یک عمل ساده است که به توقف بیماری‌های لثه کمک می‌کند. اگر شما پس از عمل از دندان‌های خود به درستی مراقبت کنید، پیشروی بیماری‌های لثه شما متوقف شده و لثه شما التیام یافته و دوباره به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد. وی به شما دستورالعملی می‌دهد که با رعایت آن روند بهبودی لثه شما تسریع شده و شما در طول دوره بهبودی راحت‌تر خواهید بود.

مواردی که باید در ۲۴ ساعت اول پس از جرم‌ گیری از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

  • انجام فعالیت‌ها و تمرینات سنگین، اما می‌توانید سر کار خود بازگردید.
  • نوشیدن مایعات به وسیله نی یا مکیدن
  • سیگار کشیدن و استعمال دخانیات (بهتر است از استعمال دخانیات تا ۴۸ ساعت پس از جرم‌گیری خودداری کنید)
  • مصرف نوشیدنی‌های الکلی زیرا ممکن است باعث کند شدن فرایند بهبودی شما شوند.
  • خوردن غذاهای خیلی گرم یا تند و پر ادویه
  • استفاده از دهان شویه های قوی که حاوی الکل هستند.

کارهایی که باید انجام دهید عبارتند از:

  • در روزی که جرم‌ گیری را انجام می‌دهید از غذاهای نرم استفاده کنید. باید تا زمانی که عمل جویدن به راحتی برای شما امکان‌پذیر شود، غذا را با طرف دیگر دهان خود بجوید.
  • با شوینده‌های نمکی دهان خود را بشورید. برای این کار یک قاشق چای‌خوری نمک دریک لیوان آب ریخته و سه مرتبه در روز به وسیله این محلول دهان خود را بشورید.
  • در شب اول بسیار ملایم و محتاطانه دندان‌های خود را مسواک کنید. از نخ دندان می‌توانید روز بعد از انجام فرایند استفاده کنید و به تدریج و با بهتر شدن دهان می‌توانید فشار نرمال همیشگی را دوباره بر دندان‌ها اعمال کنید.
  • در صورت تجویز پزشک پس از کشیدن نخ دندان یا مسواک کردن به مدت ۶۰ ثانیه دهان خود را با کلرهگزیدین گلوکونات بشورید. این کار را دو مرتبه در روز تکرار کنید.

تا چند روز پس از درمان لثه شما صورتی‌تر به نظر می‌رسد و تورم آن کاهش یافته و ممکن است در هنگام کشیدن نخ دندان کمی خونریزی وجود خواهد داشت. این‌ها نشانه‌های بهبودی و بازیابی سلامتی در لثه‌ها است.

هزینه‌


عواملی که بر هزینه ارتودنسی تأثیر می‌گذارند شامل روش مورد استفاده برای جرم‌ گیری، محل مطب دندانپزشک، نوع بیمه درمانی، نوع و تناوب جلسات درمانی و تعداد متخصصین دندانپزشکی که روی دندان‌های شما کار می‌کنند می‌شود.