درد ارتودنسی؛ علت و روش های کاهش درد آن

dardortho

یکی از سؤالات معمول که ما در مورد بریس‌ها سیم‌کشی‌های دندانی داریم این است که آیا ارتودنسی درد و ناراحتی دارد؟ پاسخ این سؤال منفی است و ارتودنسی درد ندارد بنابراین دلیلی برای اضطراب وجود ندارد. ممکن است وقتی که در ابتدا براکت‌ها روی دندان قرار داده می‌شود با درد و ناراحتی جزئی همراه باشند که پس از چند روز تا یک هفته برطرف می‌شود. بیشتر بیماران در چهار روز اول تا یک هفته پس از نصب براکت‌ها، اکسپندرها و سیم‌ها و پس از جلسات تنظیم مجدد آنها کمی احساس ناراحتی می‌کنند.

تجهیزات جدید ارتودنسی و سیم‌کشی دندان فشار بسیار کمی به دندان‌ها وارد کرد که درد همراه با ارتودنسی را کاهش می‌دهد. به هر حال، هنوز ممکن است ناراحتی‌های جزئی وجود داشته باشد. بیماران به مرور به ناراحتی‌ها و دردهای ارتودنسی عادت می‌کنند. خبر خوش این که روش‌های بسیار ساده‌ای برای کاهش درد وجود دارد. در اینجا به چند روش که به کاهش درد ارتودنسی کمک می‌کند اشاره می‌کنیم.

در جلسات تنظیم بریس‌ها ممکن است بیماران کمی احساس تورم، خونریزی یا حساسیت دندانی داشته باشند. میزان این ناراحتی‌ها در هر فرد متفاوت بوده و ممکن است از چند ساعت تا چند روز ادامه یابد. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی بهترین روش‌های را برای حل این مشکل به شما پیشنهاد خواهند داد.  برای دریافت مشاوره در خصوص درد ارتودنسی می‌توانید با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

علت درد ارتودنسی


خوشبختانه، اکثریت قریب به اتفاق مشکلات ارتودنسی، مشکلات جزئی هستند، اما همین درد جزئی هم ممکن است باعث ناراحتی یا التهاب شود. به طور کلی، بهتر است تلاش کنید علت را برطرف کنید و سپس با مطب متخصص تماس بگیرید تا یک وقت ملاقات برای شما مشخص شود.

  • شل شدن یا شکستن براکت‌ها، بندها یا سیم‌ها اغلب با خوردن مواد غذایی یا آب نبات‌های سفت و چسبنده، یا بازی با براکت ایجاد می‌شود. اگر بند یا براکت هنوز به سیم متصل است، آن را همانگونه رها کنید، و هیچ الاستیکی به آن متصل نکنید! اگر نوار یا براکت شما را اذیت می‌کند می‌توانید آن را با موم ارتودنسی بپوشانید.
  • با شروع حرکت دندان‌ها، ممکن است سیمی که آنها را (سیم قوس‌دار) متصل نگهداشته پشت دهان را اذیت و یا گونه‌ها را تحریک کند. شما می‌توانید سعی کنید با استفاده از مداد پاک کن سیم را در یک موقعیت بهتر قرار دهید.
  • هنگامی که شما برای چک آپ می‌روید، دندانپزشک شما سیم‌های قوس‌دار را تنظیم خواهد کرد. نگران نباشید زیرا هر بار دندانپزشک سیم‌ها را تنظیم کند، یک گام به سمت داشتن دندان صاف‌تر پیش می‌روید. با این حال، گاهی پس از محکم کردن بریس‌ها ممکن است حرکت تدریجی دندان ناراحتی ایجاد کند. خوشبختانه، راه‌هایی برای کاهش درد وجود دارد.

کاهش درد ارتودنسی


استفاده از یخ

dardortho1

یخ برای کاهش درد ارتودنسی در دهان مانند کاهش درد ناشی از آسیب‌دیدگی در قسمت‌های دیگر بدن عمل می‌کند. اگر بریس‌هایی که به تازگی کار گذاشته‌اید باعث درد در دهان شما شده‌اند می‌توانید با قرار دادن یخ روی ناحیه دردناک از درد آن بکاهید. یخ تورم و التهاب را کاهش داده و از شدت درد می‌کاهد.

غذاها و نوشیدنی‌های سرد

dardortho2

همانند بسته یخ، بستنی و بستنی یخی علاوه بر این که خوشمزه هستند می‌تواند با بیحس کردن دهان و کاهش التهاب آن به کاهش درد کمک کنند. همیشه پس از خوردن مواد شیرین، دندان‌های خود را مسواک کنید تا از پوسیدگی آنها پیشگیری شود. شما همچنین می‌توانید قطعات یخ را مکیده یا آب سرد را به آرامی بنوشید تا از درد شما کاسته شود.

شستشو با آب نمک

dardortho3

در برخی موارد ممکن است قبل از عادت کردن به سیم‌های سفت شده روی دندان، درد در لثه‌ها و گونه‌ها نیز احساس شود. یک دقیقه آب نمک ولرم را در دهان خود قرقره کرده تا به کاهش احتمال عفونت کمک کرده و درد ناشی از تحریک بریس ها تا حدودی التیام یابد.

استفاده از موم یا واکس ارتودنسی

dardortho4

شما می‌توانید موم دندان را در داروخانه‌های محلی پیدا کرده و زمانی که براکت دارید از آن در دهان و دندان‌های خود استفاده کنید. استفاده از موم بر روی لب‌ها، دندان و یا بافت نرم حفره دهان باعث ایجاد یک سد محافظ برای کمک به جلوگیری از درد ناشی از براکت‌ها می‌شود.

تعدیل رژیم غذایی

dardortho5

زمانی که شما از بریس استفاده می‌کنید، دندان‌ها و لثه شما حساس شده و ممکن است غذا خوردن برای شما دردناک شود. به همین دلیل بهتر است از خوردن غذاهای سفت و جویدنی مانند چیپس و سبزی‌های خام اجتناب کنید. به جای این غذاها می‌توانید غذاهای نرم و مایعاتی مانند پوره سیب‌زمینی، سوپ و ماست که نیازی به جویدن ندارند را انتخاب کنید. زمانی که دندان‌های شما تنظیم شده و درد از بین رفت قادر خواهید بود تا مطابق با رژیم غذایی گذشته خود غذا میل کنید.

مصرف داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک

دردی که با کمک روش‌های فوق کاهش نیابد را می‌توان به کمک داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند ایبوپروفن یا استامینوفن که به کاهش درد و تورم کمک می‌کنند التیام بخشید. بیماران همیشه باید برای مصرف این داروها هم با پزشک خود مشورت کرده و مطابق با دستورالعمل آنها را مصرف نمایند. بیحس کننده‌های دهانی مانند اوراژل نیز می‌توانند مستقیماً به وسیله یک گوش پاک‌کن یا به کمک انگشت روی دندان و لثه استعمال شوند تا درد احساس نشود. اوراژل به شکل ژل بوده و باعث بیحس شدن قسمتی از دهان می‌شود که به دلیل جابجایی دندان‌ها دچار درد شده است. این روش تسکین درد در زمان خواب و استراحت مناسب است.

گارد یا محافظ دهانی

dardortho7

محافظ دندانی زمانی که نیاز به محافظت از بافت نرم دهان باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که شما ورزش می‌کنید یا فعالیت‌های فیزیکی انجام می‌دهید باید از این محافظ‌های دهانی استفاده کنید. این محافظ‌ها در صورتی که سیم‌ها و براکت ها باعث ایجاد درد یا ناراحتی روی گونه‌ها یا قسمت‌های دیگر دهان شده باشند مناسب هستند.

حلقه دندانی یخ‌زده

dardortho8

در حالی که ممکن است شما فکر کنید که حلقه‌های دندانی فقط مخصوص نوزادان و کودکان است اما در واقع زمانی که شما از درد ارتودنسی هم رنج می‌برید این حلقه‌ها کارایی پیدا می‌کنند. زمانی که شما حلقه‌های دندانی را فریز می‌کنید مؤثرتر عمل می‌کنند. زمانی که این حلقه‌ها یخ زدند، به سادگی آنها را در دهان قرار داده و به آرامی با دندان روی آنها فشار بیاورید. آنها را در قسمت‌های مختلف دردناک و ناراحت‌کننده حرکت دهید تا درد و ناراحتی از بین برود.

کیسه گرم

dardortho9

اگر شما در اطراف فک خود درد دارید می‌توانید با استفاده از یک کیسه گرم آن را کاهش دهید. اگر شما کیسه گرم ندارید می‌توانید از یک حوله یا لباس گرم شده استفاده کنید. اگر درد شما غیرقابل‌تحمل بوده و با استفاده از یخ از آن کاسته نمی‌شود می‌توانید از این روش استفاده کنید. ممکن است شما نیاز داشته باشید که چندین مرتبه در روز از کیسه گرم استفاده کرده تا درد ارتودنسی در دهان شما کاهش یابد.

ماساژ دادن لثه

dardortho10

همانند ماساژ عضلات در قسمت‌های دیگر بدن، ماساژ لثه با استفاده از انگشتان نیز می‌تواند به کاهش درد کمک کند. اگر لثه شما متورم شده است با ماساژ می‌توانید بافت آن را شل کرده و تحمل بریس‌های سفت شده را تا حدودی راحت‌تر کنید.

تنظیم دندان‌ها نیاز به زمان دارد

dardortho12

اخیراً به یاد آورید که درد ارتودنسی زمانی که دندان‌های شما به بریس ها عادت کرده‌اند بهبود یافته است. با این که خوشایند نیست اما ناراحتی ایجاد شده در هنگام انتقال دندان‌ها به سمت جلو عادی است. ممکن است شما چند روز درد خفیفی داشته باشید اما نتایج نهایی که داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های کاملاً مرتب است ارزش تحمل این درد را دارد. والدین باید کودکان خود را تشویق کنند که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و با این که ممکن است تمیز کردن لثه و دندان‌ها با وجود بریس ها و سیم‌ها ناراحت‌کننده باشد ولی این کار را ادامه دهند.

ارتودنسی یکی از روش‌های بسیار مؤثر برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌ها است. با این که ارتودنسی ممکن است با درد همراه باشد اما درد آن غیرقابل‌تحمل نیست. برای کاهش درد ارتودنسی با متخصص ارتودنسی صحبت کنید. ناراحتی‌های جزئی در خلال درمان ارتودنسی عادی است اما با رعایت برخی نکات شما می‌توانید درد را مدیریت کنید.