سن مناسب ارتودنسی

senortho

ارزیابی ارتودنسی در هنگام بررسی از دندان بیمار انجام می‌شود. برخی از درمان‌های زودهنگام ارتودنسی ممکن است برای کودکان مفید باشد. در غیر این صورت تا زمانی که همه دندان‌های دائمی بیرون آمده‌اند باید صبر کرد. بزرگسالان نیز می‌توانند از درمان ارتودنسی بهره‌مند شوند. زمان درمان با توجه به مشکلاتی که نیاز به اصلاح دارند در هر بیمار متفاوت خواهد بود. امروزه متخصصین ارتودنسی می‌توانند بیشتر مشکلات را بدون در نظر گرفتن سن بیمار با موفقیت درمان کنند. اما این به آن معنا نیست که سن در شروع درمان ارتودنسی نقش مهمی ندارد. در واقع سن ممکن است نقش مهمی در کل زمان و هزینه‌هایی که برای تکمیل درمان ارتودنسی مورد نیاز است، داشته باشد.

تصمیم گیری در مورد زمانی که باید  فرزند خود را نزد متخصص ارتودنسی ببرید، می‌تواند مشکل باشد. خوشبختانه، متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی دکتر قریشی بدون ایجاد هر گونه اجبار برای شروع درمان، پیشنهاد مشاوره می‌دهند. این به این معنی است که شما می‌توانید فرزند خود را توسط یک دندانپزشک مجرب مورد معاینه قرار داده و بهترین سن و زمان مناسب برای انجام ارتودنسی را تعیین نمایید. بدون توجه به این موضوع که  آیا شما نیاز به درمان خود و یا یک کودک دارید، هر زمان می‌تواند برای انجام معاینه‌ی ارتودنسی مناسب باشد. برخی از کودکان ارتودنسی را تنها به دلایل زیبایی انجام می‌دهند؛ این درمان می‌تواند اعتماد به نفس کودک را تقویت کند. این امر بسیار مهم بوده و موجب می‌گردد تا پدر و مادرها به دنبال انجام درمان ارتودنسی برای کودکان باشند. برای تعیین بهترین سن و زمان درمان ارتودنسی می‌توانید با همکاران ما در کلینیک با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس گرفته و بعد از رزرو نوبت از متخصصین ما مشاوره و در صورت نیاز درمان مناسب را دریافت نمایید.

چرا درمان ارتودنسی مهم است؟


برای بسیاری از پدر و مادرها که هرگز تا به حال براکت نداشته‌اند، براکت ممکن است مانند یک درمان زیبایی گران قیمت به نظر آید که برای پیشرفت کودک امری ضروری و حیاتی نمی‌باشد. این موضوع درست نیست. مشکلات بسیاری وجود دارند که توسط انحراف یا دندان‌های خارج از مفصل رخ داده و باید جدی گرفته شوند، پیش از آن که این مشکلات شانس بیشتری برای تبدیل شدن به موضوعات جدی‌تر داشته باشند.

به طور مثال، اختلالات آندربایت و اوربایت می‌توانند موجب ایجاد مشکلاتی در آینده نزدیک و در دراز مدت گردند. این مشکلات نه تنها می‌توانند بر پیشرفت الگوهای گفتاری تاثیر گذارند، بلکه قادر هستند بر چگونگی توانایی کودک در جویدن غذا و راحتی در تمیز کردن دندان‌ها نیز تاثیر گذارند.

حتی تنها چند دندان که در جای خود قرار ندارند می‌تواند عوارضی جدی برای بهداشت دهان و دندان به وجود آورند. دندانی که در ردیف صحیح خود قرار ندارد، به دندان‌های دیگر بیش از حد نزدیک بوده یا بیش از حد از سایر دندان ها فاصله دارد؛ این ها همه مشکلات جدی است که نمی‌توان فقط با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور کامل حل کرد. از آن جا که این دو مورد مهم است، شایان ذکر است که تمیز کردن دندان‌هایی که در یک ردیف و به طرز صحیحی قرار گرفته‌اند بسیار آسان‌تر بوده و در نتیجه احتمال ایجاد مشکلات جدی کمتری در کوتاه مدت یا درازمدت وجد دارد.

چه زمانی برای درمان مناسب نیست؟


درمان زودهنگام می تواند تاثیر نامناسبی بر ایجاد پایه اکلوزال مناسب داشته باشد. متخصص ارتودنسی توصیه می‌کند که همه کودکان یک چک‌آپ ارتودنسی جهت تشخیص زود هنگام هر گونه مشکلات بالقوه در سنین ۷ سالگی داشته باشند. در سن هفت سالگی، برخی از دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند، به طوری که بسیاری از کودکان ترکیبی از دندان دائمب و شیری را خواهند داشت. در این مرحله از دوره دندانی مختلط، متخصص می‌تواند مشکلات بالقوه ارتودنسی مربوط به رشد فک و رویش دندان بزرگسالان را تشخیص دهد. برخی از مشکلات ارتودنسی مربوط به رشد چنان چه زودتر شناسایی شوند و هنگامی که استخوان‌های صورت هنوز در حال رشد هستند راحت‌تر درمان می‌گردند.

درمان زود هنگام ارتودنسی شاید از مهم‌ترین درمان‌های پیشنهادی متخصص ارتودنسی به بیماران باشد. رشد و توسعه دندانی در این مقطع زمانی می‌تواند هدایت شده تا به بیماران پایه ساختاری متعادل و هماهنگی (از لحاظ استخوانی) را ارائه دهد که در آن دندان‌ها می‌توانند به طرز صحیحی رشد کرده و در جای مناسب خود قرار گیرند. یک معاینه ابتدایی به ارتودنتیست این اجازه را می‌دهد تا امکان ارتودنسی برای چگونگی و زمان مناسب اصلاح مشکلات دندانی یا قسمتی خاص از فک در کودک را برای رسیدن به نتایج مطلوب بررسی نماید. ممکن است درمان زودهنگام  برای ایجاد یک محیط بهتر جهت درمان اکلوزال برای بیمار و یا ایجاد یک فضای مناسب برای جلوگیری دائمی از درمان مورد نیاز باشد. معاینه اولیه ارتودنسی همیشه به درمان سریع ختم نمی‌شود. پس از ارزیابی اولیه، ممکن است ما تنها از شما بخواهیم که دندان‌های فرزندتان را به صورت دوره‌ای بررسی کرده تا زمانی که دندان‌های دائمی رشد کنند و فک و صورت نیز توسعه یابند.

چه زمانی کودک نیاز به درمان ارتودنسی اولیه دارد؟

  • از دست دادن دندان‌های نوزادی زودتر یا دیرتر از زمان معمول (به طور معمول کودک شروع به از دست دادن دندان در سنین حدود پنج سالگی کرده و همه دندان‌های دائمی تا حدود سن ۱۳ سالگی رشد خواهند کرد)
  • مشکل در جویدن و یا گاز گرفتن
  • تنفس دهانی
  • فرزند شما به مکیدن انگشت شست خود پس از سن پنج سالگی ادامه می‌دهد.
  • اختلالات گفتاری
  • بیرون‌زدگی دندان (دندان‌های بالا و دندان‌های پایین از یکدیگر فاصله دارند)
  • دندان ‌هایی که به صورت عادی و هم زمان با یکدیگر رشد نکرده یا حتی کلا در نمی‌آیند.
  • تغییر فک هنگامی که کودک شما دهان خود را باز یا بسته می‌کند. (کراس بایت)
  • تجمع و شلوغی دندان‌های جلو در سنین حدود هفت یا هشت سالگی

درمان در نوجوانان

اکثر مشکلات ارتودنسی به طور مناسب در طول زمان نوجوانی درمان می‌شوند. معمولا، همه و یا اکثر دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند و بیماران در یکی از فعال‌ترین مراحل رشد خود می‌باشند. این دوره زمان خوبی برای اصلاح بسیاری از مشکلات محسوب می‌شود زیرا فک‌ها به طور فعال در حال رشد هستند و رشد آنها می‌تواند به سادگی در طول این زمان اصلاح گردد. دوران نوجوانی زمانی است که در آن نظرات افراد دیگر در مورد ما و چگونگی نگاه آن‌ها به ما از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. اعتماد به نفس در این سنین روی چگونگی انتقال نوجوان به دوران بزرگسالی نقش مهمی ایفاء می‌کند. داشتن دندان‌هایی مرتب و یک لبخند زیبا اعتماد به نفسمان را افزایش داده و نگاه دیگران به ما را تغییر خواهد داد.

درمان بزرگسالان

senortho2

استفاده از سیم دندان دیگر فقط برای کودکان نیست. وضعیت تراز بندی دندان ها ممکن است در همه سنین دچار تغییر شود. به این ترتیب در این کلینیک مجموعه ای از روش های درمانی متنوع برای گروه های سنی مختلف شامل افراد بزرگسال طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. روش های درمان ارتودنسی در سنین بالاتر می تواند تاثیر زیاد بر ویژگی های ظاهری فرد و عزت نفس وی داشته باشند. علاوه بر این، بهبود سطح سلامت دندان ها و لثه ها نیز برای افراد از اهمیت زیاد برخوردار است. کج شدن دندان ها و مشکلات مربوط به گاز گرفتن همچنین می تواند با مشکلات لثه و از بین رفتن استخوان، پوسیدگی دندان، فرسایش غیر عادی مینا و سطوح دندان، سر درد و درد در مفصل فک (TMJ/ TMD) ارتباط داشته باشد. به هر حال برای این مشکلات روش های درمانی مناسب وجود دارد! تکنیک ها و ابزارهای جدید مورد استفاده در ارتودنسی می تواند به کاهش قابل توجه ناراحتی فرد، کاهش تعداد دفعات لازم برای ملاقات با پزشک، و کوتاه شدن طول مدت درمان کمک کرده و بیمار می تواند از بین این روش های درمانی روش مناسب را برای خود انتخاب نماید. روش های درمانی در این حالت می تواند شامل بریس های فلزی، بریس های شفاف، یا تراز کننده های نامرئی باشد.

مشکلات ارتودنسی چگونه درمان می‌شوند؟

هنگامی که وسایل ارتودنسی و براکت در محل خود قرار دارند، این مرحله به عنوان فاز “درمان فعال” شناخته می‌شود. تنظیمات و درمان به صورت دوره‌ای انجام شده به طوری که دندان به گونه‌ای صحیح و موثر حرکت خواهد کرد.

طول دوره درمانی چقدر است؟

اگر چه میانگین زمان درمان حدود بیست و چهار ماه است، این مدت زمان بسته به هر بیمار با افراد دیگر متفاوت است. درمان بزرگسالان ممکن است بیش از درمان یک کودک طول بکشد. عوامل دیگری از قبیل شدت مشکل، سلامت دندان، لثه و استخوان حمایت کننده و این که بیمار تا چه اندازه دستورالعمل‌ها را رعایت می‌کند نیز حائز اهمیتند. در حالی که درمان ارتودنسی نیاز به زمان دارد، بسیاری از مردم احساس می‌کنند که مزایای به دست آمده از انجام این عمل ارزش این سرمایه گذاری از لحاظ زمانی را دارد.