مشکلات حین استفاده از بریس های ارتودنسی

orthodontic

هنگامی که تصمیم به اصلاح ظاهر یا عملکرد دندان‌های خود می‌گیرید، پیش بینی برخی از مشکلات و عوارض شایع ارتودنسی که همراه با آن هستند کمک می‌کند تا از آنها ترسی نداشته باشید. متخصصین ارتودنسی به ارائه اطلاعات کافی به بیماران عقیده دارند؛ بطوری که بیماران آمادگی کافی را برای درمان داشته باشند و بدانند که در صورت بوجود آمدن شرایطی که باعث ناراحتی و اضطراب آنها شد، چه باید بکنند. درمان ارتودنسی بدون برخی مشکلات، چالش‌ها و عوارض ارتودنسی ناراحت کننده نمی‌باشد، اما پس از مدتی متوجه خواهید شد که این چالش‌ها کاملاً ارزش نتیجه‌ی بدست آمده را دارند.

مشکلاتی که می‌توانند در حین ارتودنسی برای بریس‌ها رخ دهد


شل شدن براکت یا بند

orthodontic1

گاهی اوقات یک براکت یا بند ممکن است در حین درمان شل شود. این امر معمولاً به دلیل خوردن چیز سخت یا چسبنده در حین سیم کشی دندان‌ها رخ می‌دهد. هنگامی که یک براکت یا بند از دندان جدا می‌شود، دندان می‌تواند از بریس فاصله بگیرد که ممکن است در صورت عدم اصلاح آن منجر به طولانی شدن مدت زمان درمان شود، و از طرفی خطر گیر کردن ذرات غذا در زیر یک بند شل و در نتیجه پوسیدگی دندان وجود دارد. در صورتی که متوجه شل شدن یک براکت یا بند شدید، برای تعیین یک قرار ملاقات و اصلاح آن با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید، زیرا همیشه در جلسه‌ی از پیش تعیین شده، زمان کافی برای ترمیم شکستگی‌ها وجود ندارد.

شل شدن، شکستن یا بیرون زدن سیم

orthodontic2

اگر متوجه شدی که سیمی شل شده یا شکسته است، با متخصص ارتودنسی تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات برای تعویض سیم تنظیم شود. گاهی اوقات با مرتب شدن دندان‌ها، سیم اضافه ممکن است از پشت بریس موجود بر روی دندان آخر بیرون بزند یا یک سیم لیگاچور آزاد شده و باعث ناراحتی گردد. متخصص ارتودنسی در وهله اول مومی را برای استفاده بر روی سیم‌های بیرون زده در اختیار شما قرار می‌دهد.

گم شدن اورینگ (بخش رنگی)

orthodontic3

گاهی اوقات یک اورینگ پلاستیکی کوچک (کش رنگی) دور بریس ممکن است در حین درمان از جای خود خارج شود. در این صورت، براکت و سیم به هم متصل نبوده و ممکن است دندان در یک جهت ناخواسته حرکت کند. تا زمان جلسه‌ی از پیش تعیین شده منتظر نمانید زیرا حرکت ناخواسته دندان می‌تواند مدت زمان درمان را طولانی‌تر کند.

ضربه یا آسیب به دندان‌ها

گاهی اوقات در حین درمان ارتودنسی ممکن است بیماران دچار یک سانحه شوند که باعث آسیب به دندان‌ها یا دهان می‌شود. در این صورت باید در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا دهانتان برای کنترل هرگونه آسیب به دندان‌ها، ریشه‌ها، لثه‌ها و استخوان‌های نگهدارنده معاینه شود. متخصص ارتودنسی با تهیه تصاویر رادیوگرافی می‌تواند هرگونه آسیب دیدگی را بررسی کند و جلساتی را جهت کنترل اینکه آسیب‌ها تاثیری بر سلامت دندان‌ها در طولانی مدت گذاشته‌اند یا خیر، ترتیب می‌دهد. همیشه در صورت وارد آمدن هرگونه ضربه به دندان‌های خود قبل از شروع درمان ارتودنسی یا در طول آن، متخصص ارتودنسی را در جریان بگذارید.

مشکلات دهان و دندان حین ارتودنسی


کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان

تجهیزات ارتودنسی باعث پوسیدگی نمی‌شوند، اما به دلیل وجود آنها، ذرات غذا راحت‌تر گیر می‌افتند و از این رو احتمال پوسیدگی افزایش می‌یابد. این ذرات غذا همچنین می‌توانند منجر به تورم لثه‌ها شوند. خطوط سفید دائمی (دکلسیفیکیشن) که گاهی اوقات با برداشتن بریس‌ها قابل مشاهده هستند، معمولاً در بین بندهای فلزی یا حاشیه‌های براکت‌ها و خط لثه یافت می‌شوند و نشان دهنده‌ی مراحل اولیه تشکیل پوسیدگی هستند. این مشکلات و عوارض با تغذیه مناسب، عادات صحیح مسواک زدن و معاینات منظم توسط متخصص ارتودنسی قابل پیشگیری می‌باشند. مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله بعد از وعده‌های غذایی و تکنیک‌های مناسب مسواک زدن با وجود سیم کشی دندان‌ها، مهم است. در صورتی که مسواک زدن در یک زمان مشخص ممکن نباشد، دهان خود را پر از آب کنید و بطور کامل بشویید.

تورم لثه‌ها

orthodontic5

در برخی از نواحی دهان، ممکن است بریس‌ها بر بافت لثه فشار وارد کنند. این امر معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما در صورتی که این ناحیه را به خوبی مسواک نزنید، بافت لثه ممکن است متورم شود. این نکته ضروری است که لثه‌ها و دندان‌ها بطور کامل پس از تغذیه مسواک زده شوند و تمیز شوند تا سالم بمانند. در صورت ماندگاری مشکل یا بدتر شدن آن باید با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید. متخصصین ارتودنسی می‌دانند که برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به مشکلات لثه هستند. عواملی که می‌توانند در این مشکل نقش داشته باشند شامل بهداشت نامناسب دهان و دندان، تجمع پلاک و ذرات غذا در اطراف دندان‌ها و لثه‌ها، روش‌های مسواک زدن ناصحیح و وضعیت کلی سلامتی بیمار هستند.

تحلیل ریشه

orthodontic6

تحلیل ریشه دندان شرایطی است که در آن ریشه‌های دندان کوتاه می‌شوند. این شرایط ممکن است در صورت استفاده یا عدم استفاده از لوازم ارتودنسی برای فرد ایجاد شود و به این ترتیب پیش‌بینی ایجاد این شرایط برای فرد بسیار دشوار است. در حقیقت برخی بیماران ارتودنسی بیشتر از سایر افراد مستعد این مشکل هستند، در حالی که این شرایط برای سایرین کمتر وجود دارد. به هر حال، تغییرات بسیار کم در طول ریشه دندان در طول درمان ارتودنسی مسئله‌ای عادی است و معمولاً بی‌اهمیت می‌باشد. در این شرایط معمولاً با توجه به شرایط درمان، متخصص ارتودنسی ممکن است از تصویر برداری (عکس رادیولوژی) برای کنترل تحلیل ریشه دندان در طول درمان استفاده نماید.

از دست رفتن دندان

orthodontic7تغییر رنگ و یا از دست رفتن دندان در موارد نادری مرتبط با درمان ارتودنسی است، اما ممکن است در طول این درمان رخ دهد. دندان غیر زنده‌ی تشخیص داده نشده‌ای که در اثر ضربه‌ی محکم در گذشته، ترک‌های کوچک یا پوسیدگی عمیق ایجاد شده باشد، ممکن است در حین درمان بدتر شود. در این صورت درمان اندودنتیک ( درمان ریشه) برای حفظ سلامت دندان ضروری می‌باشد. معمولاً دندانی که با عصب کشی درمان شده باشد را می‌توان از طریق درمان ارتودنسی جابه جا کرد. دندانی که تغییر رنگ داده ممکن است نیاز به بلیچینگ جهت بازیابی رنگ طبیعی خود داشته باشد.

دندان نهفته

orthodontic8

دندان‌هایی که بطور جزئی یا کامل در زیر لثه می‌مانند، نهفته نامیده می‌شوند. بیشتر دندان‌ها در اثر وضعیتی تحت عنوان الگوی رویش نابجا که به دلیل شلوغی دندان‌ها یا عوامل مادرزادی رخ می‌دهد، نهفته هستند. گاهی اوقات حرکت دندان‌ها با درمان ارتودنسی ممکن است باعث نهفته شدن دندانی که بیرون نیامده است شود. درمان دندان نهفته بستگی به دلیل و اهمیت نسبی دندان دارد.

تمایل به برگشت

اصطلاح برگشت معمولاً به معنی حرکت دندان‌ها به طرف موقعیت اولیه پس از برداشتن بریس‌ها می‌باشد. این احتمال وجود دارد که تمام بیماران پس از جدا شدن بریس‌ها حداقل تا حدودی، حرکت دندان‌های خود را تجربه کنند. تعیین اینکه حرکت دندان‌ها تا چه حد رخ می‌دهد دشوار است و در بیشتر موارد می‌توان از نگهدارنده‌ها برای کاهش احتمال برگشت دندان‌ها استفاده کرد.

آسیب به دهان و دندان

هنگامی که ابزارهای تیزی در داخل دهان استفاده می‌شوند، احتمال دارد که سهواً داخل دهان دچار خراشیدگی شود، بخصوص در صورتی که در حین درمان در یک زمان حساس حرکت کنید. ممکن است که یک جسم خارجی در انتهای دهای بیفتد و آن را فرو ببرید. با اینکه در نصب و جدا کردن بریس‌ها یا تجهیزات متصل دقت زیادی به کار برده می‌شود.، اما دندان‌هایی که قبلاً در اثر ترک در مینای دندان، پوسیدگی شناسایی نشده یا پر کردن نامناسب دندان‌ها ضعیف شده‌اند، ممکن است آسیب ببینند.