پلاک و نگهدارنده حین و بعد از ارتودنسی(ریتینر)؛ثابت و متحرک

simkeshi

برای این که دندان‌هایی بی‌نقص داشته باشید، درمان ارتودنسی در چند مرحله انجام می‌شود. پس از برداشتن بریس، مرحله نگهدارنده شروع می‌شود که حدود ۲۴ ماه طول می‌کشد. نتیجه نهایی ارتودنسی به استفاده از پلاک نگه‌دارنده یا ریتینر ارتودنسی بستگی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید نتیجه ماه‌ها درمان ارتودنسی به باد نرود و دندان‌هایی صاف و مرتب داشته باشید، توصیه‌های متخصص ارتوندسی درباره استفاده از انواع فضا نگهدارنده دندان را جدی بگیرید. حتماً قبل از مسواک زدن نگه‌دارنده را از دهان خارج کنید و پلاک را نیز قبل از دوباره گذاشتن در دهان مسواک بزنید.

هدف از سیم‌کشی دندان‌ها داشتن لبخندی زیباست. اما استفاده مرتب از نگهدارنده‌ها بعد از سیم‌ها نکته بسیار مهمی است که باید حتما رعایت شود. متخصص ارتودنسی بعد از درآوردن سیم‌ها، برای حفظ دندان‌ها در موقعیت جدید، نگهدارنده‌ها را برای بیمار فراهم می‌کند. به سادگی می‌توان گفت که راز لذت بردن از لبخند زیبا و طولانی‌مدت بعد از سیم‌کشی، استفاده منظم از نگهدارنده‌ها است. متخصصین ارتودنسی در کلینیک دکتر قریشی نگهدارنده‌های سفارشی و متناسب را برای بیماران فراهم می‌کنند و دستورالعمل‌های خاص استفاده از آن را به بیماران ارائه می‌دهند. بیماران باید اهمیت استفاده از نگهدارنده‌ها را درک کنند چرا که عدم استفاده مرتب، احتمال بازگشت دندان‌ها به حالت اولیه را افزایش می‌دهد، در نتیجه نه‌ تنها هزینه بلکه همه زحمات بیمار هدر می‌رود. در صورت نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با همکاران ما در کلینیک با شماره‌های ۲۲۰۷۳۷۸۵– ۲۲۰۶۸۶۴۶ تماس حاصل فرمایید.

انواع نگهدارنده‌ها


نگهدارنده‌های متحرک

negahdarنگه دارنده هاولی یکی از پرکاربردترین ریتینرهایی است که برای رسیدن به نتیجه‌ای ایده‌آل به کار برده می‌شود. هاولی پلاک متحرکی متشکل از ترکیبی از سیم‌های فلزی و آکریلیک محکم است که با هدف نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید طراحی شده است. این پلاک متحرک به طور سفارشی با قالب گیری از دندان‌های بیمار تهیه می‌شود تا به خوبی روی دندان‌ها و سقف دهان بنشیند و سیم‌ها یا بدنه آکریلیکی نیز دندان‌ها را ثابت نگه دارد. بیمار در صورت تمایل می‌تواند رنگ و یا طرح آکریلیک را انتخاب کند.

نگهدارنده ثابت

negahdarsabet

نوع دیگری از این نگهدارنده‌ها پلاک ارتودنسی ثابت است که شامل سیم‌های نازک به هم بافته شده ای است که از سطح پشتی روی دندان ها چسبانده می شود جنس و قطر این سیم ها متفاوت بوده و بسته به انتخاب متخصص ارتودنسی دارد. در مواردی ۶ و در مواردی تمام دندان جلویی فک پایین توسط این سیم‌ها به هم چسبانده می‌شود. برای چسباندن این سیم‌ها بر روی سطح دندانها از کامپوزیت‌ها (مواد سفید رنگی که قابلیت چسبندگی به دندان دارند) استفاده می‌شود. در مواردی پشت دندان های بالا نیز این سیم ها چسبانده می شوند که کاملاً بسته به نظر و طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. البته از آنجا که نصب این نگهدارنده‌ها پشت دندان های بالا امکان برخورد این سیم را با لبه دندان های پایین افزایش می دهد استفاده از آنها در فک بالا خیلی توصیه نمی گردد. در مواردی که فضا بین دندان های فک بالا وجود دارد یا چرخش دندانی شدید وجود دارد به توصیه متخصص ارتودنسی و در مواردی که دندان های پایین امکان برخورد با آنها را ندارند می‌توان از آنها استفاده نمود. با قرار دادن این سیم ها در پشت دندان ها نخ کشیدن بین دندانها مشکل شده و امکان بوجود آمدن جرم روی دندان ها افزایش می یابد. در این موارد باید از نخ دندان‌های مخصوص یا دستگاهی که نخ دندان را از فواصل بین دندانی راحت تر عبور می‌دهد استفاده نمود. مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه تا ۱ سال یکبار جهت معاینات دوره‌ای و در صورت لزوم تمیز کردن جرم های اطراف این سیم ها به بیماران به شدت توصیه می‌گردد. در صورتیکه آسیبی به این سیم ها وارد شود و این سیم ها به شدت خم یا از روی دندان جدا شوند، دندان مورد نظر تحت کنترل نبوده امکان جابجایی و تغییر در آن افزایش خواهد یافت. در این موارد مراجعه به متخصص ارتودنسی قبل از بروز مشکلات بسیار ضروری می باشد. به یاد داشته باشید که وظیفه کنترل این نگهدارنده‌ ثابت با خود شما می باشد اگر چه متخصص ارتودنسی شما این سیم ها را در فواصل معینی کنترل می نماید ولی خود شما اولین نفر هستید که از جابجایی و کنده شدن این سیم ها از پشت دندان خود مطلع می گردید.

چه مشکلاتی دیگری با استفاده از نگهدارنده‌ها برطرف می‌شود


برخی از شرایط دندانی خاص، مانند فاصله بین دندان‌ها بدون سیم‌کشی نیز اصلاح می‌شوند. در بسیاری از این شرایط استفاده از نگه دارنده به تنهایی برای اصلاح مشکل دندانی کفایت می‌کند. این احتمال وجود دارد که بعد از بسته شدن فاصله بین دندان‌ها بیمارهمچنان از نگهدارنده‌ها استفاده کند. یکی دیگر از کاربردهای نگهدارنده‌ها اصلاح مشکل بلع معکوس یا همان پیش‌آمدگی زبان است. در این حالت زبان بیمارهنگام صحبت کردن به سمت دندان‌های او متمایل شده و ایجاد مشکل می‌کند. این مورد بسیار جدی است و حتما باید درمان شود. از دیگر مزایای استفاده از نگهدارنده‌ها می‌توان به اصلاح انواع اختلالات بایت و مفصلی-گیجگاهی فک اشاره کرد. افرادی که دچار ناهنجاری مفصلی –گیجگاهی فک هستند در ناحیه فک خود احساس درد می‌کنند. این اختلال ممکن است در یک طرف صورت بیمار و یا هردو طرف آن رخ دهد. ناهنجاری مفصلی-گیجگاهی فک ممکن است کوتاه مدت بوده و یا سالیان سال بیمار را درگیر خود کند.

مدت زمان استفاده از نگهدانده‌ها


afternegahdar

متخصص ارتودنسی شما زمان  و نحوه استفاده از نگهدارنده‌ها را توصیه می‌کند. در مورد نگهدارنده‌های متحرک (قابل برداشتن و گذاشتن) ۶ماهه اول تمام وقت بجز زمان غذا خوردن و مسواک زدن و ۶ماهه دوم به صورت نیمه وقت (۱۲۲ ساعت در روز) گذاشتن پلاکها توصیه می گردد. از آنجایی که امکان جابجایی و حرکت دندان ها به دلیل تغییرات طبیعی بعد از سال اول نیز وجود دارد توصیه می شود بعد از سال اول هم توسط بیماران ولی به مقدار کمتر (یک شب در میان یا هفته ای ۲ شب) استفاده شوند. در مواردی این ریتینرها ثابت هستند و پشت دندان ها چسبانده می شوند علیرغم آنکه با وجود این نگه دارنده‌های ثابت رعایت بهداشت دندان  مشکل تر است تحقیقات طولانی مدت نشان داده اند که این سیم ها باعث بروز ناراحتی های لثه و پویسیدگی دندانی نمی شود. لذا برای جلوگیری از جابجایی دندان ها توصیه بر استفاده طولانی مدت از آنهاست.