انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی(بریس،پلاک،کش، هدگیر)

ortodensi1

در طول درمان ارتودنسی‌ ممکن است به دنبال این باشید که بریس‌ها دقیقا چگونه برای صاف کردن دندان‌ها و موقعیت آن‌ها نسبت به هم کار می‌کنند. در زیر توضیحی از عملکرد بخش‌های مختلف بریس‌هایتان در زمانی که روی دندان‌های شما قرار دارند خواهید یافت. چه دارای بریس‌های فلزی، و چه دارای بریس‌های شفاف یا نامرئی باشید، آگاهی در مورد آنها باعث می‌شود که شما درمورد درمانی که دریافت می‌کنید راحت و مطمئن باشید.

تجهیزات مختلف ارتودنسی


بریس‌ها

ortodensi2

ortodensi3

به‌طور کلی از بریس‌ها برای “اصلاح موقعیت دندان‌ها” استفاده می‌شود. به‌ عبارت‌دیگر، آن‌ها فقط برای ما یک اتصالی را ایجاد می‌کنند که به کمک‌ آن می‌توانیم دندان‌ها را احاطه کرده و به نحو دلخواه حرکت دهیم. به‌طور معمول، این وسایل ارتودنسی شامل باندهایی هستند که بروی دندان‌های مولر (دندان‌های آسیای بزرگ) (به‌طور کامل اطراف دندان را در برمی‌گیرند) نصب می‌شوند، سپس توسط براکت‌ها به بقیه دندان‌ها متصل می‌گردند. از یک نوع چسب مخصوص استفاده می‌شود تا براکت‌ها به دندان‌ها متصل شوند. این چسب به ‌اندازه کافی قوی می‌باشد تا بریس‌ها را در طول درمان در موقعیت خود حفظ نماید، اما نباید زیاد محکم باشند زیرا که پس از اتمام درمان، بریس‌ها باید برداشته شوند.

نوارها

نوارها از فلز ساخته شده و به دندان‌های عقبی و آسیاب یا دندان‌های قبلی متصل می‌شوند. از آنجا که براکت‌ها، تیوب‌ها یا قلاب‌ها می‌توانند به این نوارها جوش داده شوند، به عنوان یک مکانیزم تقویت کننده عمل می‌کنند که اجازه می‌دهد متخصصین ارتودنسی بتوانند دهان و دندان شما را در هر جهت مورد نیاز خود قرار دهند.

براکت‌ها

براکت‌ها اجزای فلزی یا سرامیکی کوچک هستند که به صورت جداگانه به هر دندان متصل می‌شوند. آرچ وایر (سیم های منحنی) به شکاف‌های روی هر براکت محکم می‌شود، که اجازه می‌دهد تا آرچ وایر فشار لازم برای حرکت دندان‌های شما را اعمال کند.

آرچ وایر

آرچ وایر ساخته شده از فولاد ضد زنگ، چیزی است که فشار واقعی که دندان‌های شما را حرکت می دهد، ایجاد می‌کند. آرچ وایر به طور خاص جهت کشیدن یا هل دادن دندان در مناطق مناسب برای ایجاد موقعیت‌های دندانی ایده آل، شکل گرفته و برای تثبیت روی هر براکت ساخته شده است.

کش‌های پلاستیکی

کش ارتودنسی یک حلقه لاستیکی کوچک است که آرچ وایر را به براکت وصل می‌کند.

قلاب‌ها

قلاب‌ها برای اتصال کش‌ها و نگه داشتن آن‌ها در محل هر براکت عمل می‌کنند.

حلقه‌های O

ortodensi10

حلقه‌های O حلقه‌های لاستیکی کوچکی هستند که دور براکت قرار دارند. حلقه‌های O سیم را درون شکاف روی هر براکت نگه می‌دارند. بسته به اولویت شما می‌توانند رنگی، نقره ای یا شفاف باشند. حلقه های O در هر جلسه تنظیم آرچ وایر تغییر می‌کنند.

فنرهای مارپیچ

ortodensi11

این فنرها از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند و برای قرار دادن روی آرچ وایر بین براکت‌ها می‌باشد. فنرهای مارپیچ برای “جدا کردن” دندان‌های شلوغ و یا “جمع کردن” دندان‌های فاصله دار عمل می‌کنند. متخصصین ارتودنسی علاوه بر سیم کشی‌ها از تجهیزات و  وسایل مختلف دیگری نیز استفاده می‌کنند:

نگهدارنده‌های دائمی

نگهدارنده‌های دائمی در برخی موارد گزینه‌هایی برای بیمارانی هستند که به تازگی درمان ارتودنسی وسیعی انجام داده‌اند و در زمان سکنی گزینی دندان‌ها در جای جدید خود به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

نگه دارنده متحرک

 

نگهدارنده متحرک از یک پوسته پلاستیکی ساخته شده که سقف دهان را پوشش می‌دهد و یک سیم که روی دندان‌های جلویی شما قرار می‌گیرد. نگهدارنده متحرک در انواع شکل‌ها و گونه‌های مختلف در دسترس است، بنابراین شما می‌توانید لبخند خود را جذاب تر کنید.

نگه دارنده نامرئی

 

نگهدارنده نامرئی از پلاستیک شفاف قالبی ساخته شده است که به راحتی بر روی دندان‌ها شما را کشیده می‌شود تا جهت خود را حفظ کنند. این نگهدارنده از آنجا که تقریبا غیر قابل مشاهده است، مجبوب گشته است.

فاصله انداز یا جدا کننده

ortodensi15

کش‌های جداکننده نوارهای پلاستیکی کوچک هستند که یک هفته یا بیشتر قبل از قرار گرفتن لوازم ارتودنسی نصب می‌شوند. فاصله اندازها به همان شیوه‌ای قرار می‌گیرند که نخ دندان می‌کشید.

فنرهای فورسوس

فنرهای فورسوس یک نوع از لوازم کاربردی هستند. این فنرها به دندان‌های بالا چسبیده و به آرچ وایر پایین پشت دندان‌های نیش متصل می‌شوند. فنرهای فوسوس رشد فک پایین را باعث می‌شوند، و آن را به طور صحیح در ارتباط با فک بالا قرار می‌دهند.

هربست

ابزار هربست، معمولا همراه با بریس، برای کمک به رشد فک پایین در یک جهت مستقیم استفاده می‌شود. این وسیله در نهایت منجر به یک چینش دندان ایده‌آل می‌شود. ناهنجاری فک اگر درمان نشود، ممکن است سلامت طولانی مدت دندان‌ها، لثه‌ها و فک کودک‌تان را تهدید کند.

ضربه‌گیر لب

 

ضربه‌گیر لب شامل یک سیم بزرگ با یک سپر پلاستیکی در جلو است. دو انتهای پشت به داخل لوله‌های بزرگ در خارج از نوارها یا حلقه‌های متصل به دندان‌های اولیه پایین‌تر وارد می‌شوند. وقفه در سیم، محافظ پلاستیکی را دو میلی متر روی دندان‌های پایین‎تر و لثه نگه دارد، بنابراین سپر در برابر لب پایین “ضربه‌گیر” می‌شود. این سیم به نوارهای عقب محکم می‌شود که تنها توسط پزشک قابل جابجایی باشد.

گسترش دهنده کام

گسترش دهنده کام (همچنین به نام گسترش دهنده کام سریع،RPE ، نامیده می‌شود) یک دستگاه ارتودنسی غیر متحرک است که برای ایجاد قوس بالایی بزرگ‌تر و دستیابی به فضای کافی برای بیرون آمدن دندان دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرک پایین دهان

قوس دهانی پايينی وقتی استفاده می‌شود که بيماران جوان دندان‌هاي شیری را  از دست داده‌اند و بايد براي دندان‌هاي دائمی فضای مناسب رشد در محل وجود داشته باشد. خوبی قوس زبان پایین آن است که ساده، تطبیق پذیر، به راحتی قابل تمیز کردن، و راحت است و به خوبی کار می‌کند.

دستگاه نانس

ortodensi23

دستگاه نانس برای جلوگیری از چرخش یا حرکت رو به جلو دندان‌های فوقانی پس از کشیدن دندان‌های شیری یا در طول درمان ارتودنسی استفاده می‌شود.

دستگاه فشار زبان

 

فشار زبان هنگامی رخ می‌دهد که بیمار زبان خود را پشت دندان‌های جلو، معمولا هنگام بلعیدن، صحبت کردن یا استراحت زبان، فشار می‌دهد. این دستگاه شبیه به وسیله انگشتی است و یک دستگاه ثابت است که تجویز می‌شود و تنها توسط متخصص ارتودنسی شما می‌تواند تنظیم گردد.

TAD

 TAD ها اساسا ایمپلنت‌های دندانی ریز هستند که برای یک دوره زمانی که طی آن دندان‌ها می‌توانند به طرف TAD یا دور از آن حرکت کنند، قرار می‌گیرند.

محافظ سر

ortodensiortodensi26

یک دستگاه متشکل از یک جلویی فلزی که به میله‌ها بر روی نوارهای دندان متصل است و یک نوار پارچه‌ای که در اطراف پشت سر یا گردن قرار دارد. این وسیله معمولا با هدف اصلاح رشد زمانی استفاده می‌شود که فک پایین در کودکان در حال رشد نسبت به فک بالا عقب‌تر است.

ماسک صورت

 

یک وسیله برای هدایت فک بالا به جلو می‌باشد. این ابزار در کودکان کوچک‌تر استفاده می‌شود که فک بالا نسبت به فک پایین عقب‌تر است.