رفع اوربایت یا جلوبودن دندان‌ها و فک بالا با ارتودنسی

overbite

یک مشکل ارتودنسی رایج مانند اوربایت زمانی اتفاق می‌افتد که ردیف بالایی دندان‌های شما به جای آن که کاملاً همردیف دندان‌های ردیف پایین قرار گیرد، به جلو آمده و روی دندان‌های پایین را می‌پوشاند. شدت اوربایت با درصد تعیین می‌شود. به عنوان مثال، اوربایت ۱۰۰% به این معنی است که دندان‌های بالایی شما جلو آمده و به طور کامل دندان‌های پایین شما رامی‌پوشاند. اکثر افراد دارای درجه‌ای از اوربایت هستند، اما بسیاری از آنها نیازی به درمان‌های حرفه‌ای ندارند.

انواع اوربایت


بسیاری از افراد دارای دندان‌های اوربایت هستند. دندان‌های هفتاد درصد از کودکان تا حدی دارای اوربایت است. در بسیاری موارد اوربایت قابل مشاهده است اما در مواردی هم این عارضه بسیار ناچیز بوده و فقط برای دندانپزشک قابل مشاهده و توجه است. دو نوع اور‌بایت وجود دارد: اوربایت عمودی و اوربایت افقی. اوربایت افقی زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های بالایی جلوتر از دندان‌های پایینی قرار گیرند و اوربایت عمودی زمانی روی می‌دهد که دندان‌های بالایی به‌طور قابل توجهی روی دندان‌های پایینی را بپوشاند. اوربایت همچنین می‌تواند در گروه‌های اسکلتی یا دندانی طبقه بندی شود. در اوربایت دندانی مسائل و مشکلات مرتبط با دندان مورد بررسی قرار می‌گیرد در حالی که وقتی از اوربایت اسکلتی صحبت می‌کنیم مشکلات فک را مورد ملاجظه قرار می‌دهیم. فک پایینی بسیار کوچکتر بوده و زمانی که با فک بالایی جفت نمی‌شود می‌تواند مشکل ساز شود.

علل


اوربایت در اثر علل معدودی که اغلب این علت‌ها طبیعی هستند، به وجود می‌آید. به استثنای یکی از این علت‌ها، همه آن‌ها ممکن است اجتناب ناپذیر باشند. برخی از علل شایع اوربایت عبارتند از:

  • مشکلات فک: هنگامی که فک پایین در مقایسه با فک بالا با مشکلات رشد روبرو شود، همواره احتمال مشاهده پیش آمدگی دندان‌ها بر روی فک بالا وجود دارد. معمولاً، بررسی رابطه بین دندان‌ها می‌تواند بهترین روش برای ارزیابی وضعیت رشد اسکلت فرد در این ناحیه از بدن باشد. در صورتی که پزشک ایجاد مشکلات اسکلتی را در بیمار خود مشاهده کند، ممکن است لازم باشد از عمل جراحی دهان به منظور حرکت دادن فک پایین به سمت جلو و موقعیت صحیح استفاده شود.

    مشکلات مربوط به انحراف دندان‌ها: در صورتی که دندان‌های شما با یک زاویه غیر عادی رشد کنند (به خصوص در ارتباط با دندان‌های جلوی دهان)، فرد ممکن است به مشکل پیش آمدگی دندان‌های فک بالا دچار شود. در اکثر موارد علت ایجاد اورجت به خاطر رشد نامناسب دندان‌ها بوده و معمولاً رفع اوربایت و این شرایط از طریق روش‌های درمان ارتودنسی امکان پذیر است. به این ترتیب استفاده از این روش‌ها می‌تواند به تغییر موقعیت و اصلاح زاویه قرارگیری دندان‌ها کمک کرده و مشکل اورجت را بر طرف کند.

    مشکلات مربوط به طول تاج دندان: پیش آمدگی شدید دندان‌های فک بالا همچنین می‌تواند در نتیجه طول بیشتر تاج دندان‌ها بر روی فک بالا در مقایسه با طول کمتر تاج فک پایین در بین افراد مشاهده شود. برای مثال این مشکل را در مواردی می‌توان مشاهده کرد که فک پایین تعداد کمتری دندان در مقایسه با فک بالا داشته باشد. این شرایط در نهایت می‌تواند باعث شود طول تاج دندان در فک پایین در مقایسه با فک بالا که همه دندان‌ها به صورت طبیعی بر روی آن قرار دارند، کوتاه شود.

    عادت‌های بد: پیش آمدگی بیش از حد دندان‌های فک بالا گاهی اوقات می‌تواند در نتیجه مکیدن انگشت یا استفاده بیش از حد از پستانک در سنین پایین ایجاد شود.

    ازدحام دندان‌ها: این شرایط را می‌توان در بسیاری از مواقع در هنگام تجمع بیش از حد دندان‌ها در دهان مشاهده کرد. به این ترتیب فشار وارد شده به خاطر دندان‌های اضافی باعث می‌شود دندان‌های قرار گرفته بر روی فک بالا به سمت خارج متمایل شوند.

چرا اصلاح اوربایت مهم است؟


درمان اوربایت ممکن است به سادگی باعث بهبود ظاهر لبخند شما شود، اما نکته‌ی مهم این است که یک اوربایت درمان نشده ممکن است منجر به ایجاد طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی و دندانی شود. برخی از این موارد عبارتنداز:

آسیب رسیدن به لثه

در یک اوربایت شدید، دندان‌های جلویی پایین می‌توانند در قسمت پشتی دندان‌های بالایی با خط لثه‌ها تلاقی کنند، در حالی که دندان‌های جلویی بالایی ممکن است به خط لثه‌ی دندان‌های جلویی ردیف پایین ضربه بزنند و منجر به ریزش لثه شوند. لثه‌ی آسیب دیده می‌تواند موجب ایجاد بیماری‌های لثه و از بین رفتن دندان شود.

مشکل در صحبت کردن و جویدن

 اوربایت می‌تواند صحبت کردن را دشوار سازد، در نتیجه موجب ایجاد اختلال در صحبت کردن یا نیاز به تلاش بیش از حد برای بیان کلمات خاص می‌گردد. همچنین اوربایت می‌تواند جویدن مناسب را سخت کند.

پوشش دندان‌ها و آسیب رسیدن به آن‌ها

هنگامی که فک دچار مشکل است و دندان‌ها مرتب نیستند، اغلب دندان‌ها در مکان‌های نامناسب قرار می‌گیرند و به یکدیگر ضربه می‌زنند، این حالت باعث سایش مینای دندان، پوسیدگی دندان و حتی از بین رفتن دندان می‌شود.

آپنه خواب

احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب (وقفه تنفسی) در افراد مبتلا به اورجت و دهان کوچک بیشتر است.

درد فک

نامرتبی دندان‌ها و مشکلات فک می‌توانند منجر به ایجاد درد مزمن فک و سردرد شوند، همچنین ممکن است در ایجاد اختلال مفصل تمپوروماندیبولارTMD) ) نقش داشته باشند.

درمان


پس از انجام معاینه، متخصص ارتودنسی می‌تواند شدت ابتلا به اوربایت را تشخیص داده و بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد. برای اکثر مردم، درمان ارتودنسی بهترین راه است. درمان ارتودنسی نه تنها باعث اصلاح بایت شما می‌شود، بلکه دندان‌هایتان را هم مرتب کرده و لبخند شما را زیباترمی‌کند. در موارد نادری که ممکن است اوربایت ناشی از یک فک ناهنجار باشد، ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد. انواع مختلف بریس برای درمان اوربایت می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند:

بریس‌های معمول و هدگیر

برای سالیان متمادی رایج‌ترین راه درمان مشکل اوربایت استفاده از بریس‌های فلزی برای کمک به اصلاح اورجت و مرتب کردن دندان‌ها بود. هدگیر نیز می‌تواند یکی از بهترین راه‌های اصلاح اوربایت های شدید باشد اما بیشتر در طول روز و تا ۱۸ ماه استفاده می‌شود.

بریس‌های فلزی

overbite5

براکتهای فلزی ضد زنگ و سیم‌ها برای قرار دادن تدریجی دندان‌ها در جای خود استفاده می‌شوند. بریس‌های فلزی رایج‌ترین نوع مورد استفاده در ارتودنسی هستند.

بریس‌های شفاف

بریس‌های شفاف نیز از براکت ها و سیم‌ها تشکیل شده‌اند اما این نوع از بریسها شفاف بوده و نسبت به بریس‌های فلزی بسیار کمتر قابل مشاهده هستند. بریس‌های شفاف معمولاً برای بزرگسالان و افراد مسن استفاده می‌شوند.

بریس‌های نامرئی

الاینرهای شفاف مانند بریس‌های نامرئی، می‌توانند یک جایگزین مؤثر برای بریس‌های فلزی باشند؛ البته در صورتی که شدت اورجت به اندازه‌ای نباشد که متخصص ارتودنسی استفاده از هدگیر را توصیه کند. بریس‌های نامرئی از سیستم صفحه‌های تراز کننده که مختص بیمار طراحی شده است، تشکیل شده‌اند. هر صفحه برای دو هفته استفاده می‌شود و سپس دندانپزشک یا متخصص ارتئدنسی صفحه‌ی بعدی را به بیمار می‌دهد. به تدریج در طول زمان بریس‌های نامرئی موجب می‌شوند تا  دندان‌ها مرتب شده و ناهنجاری‌ها اصلاح گردند.

اصلاح اوربایت بدون استفاده از بریس

تجهیزات ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک برای درمان اورجت و ارتودنسی فک بالا مناسب هستند. می‌توان قبل و بعد از درمان با بریس از یک نگهدارنده برای تغییر مکان دندان‌ها یا ثابت نگه داشتن آن‌ها استفاده کرد. حتی تجهیزاتی مانند توئین بلاک وجود دارند که به جابجایی فک کمک می‌کنند. این تجهیزات ارتودنسی معمولاً در مرحله‌ی اول درمان ارتودنسی فک بالا استفاده می‌شوند.

کشیدن دندان به ندرت ضروری است و معمولاً تنها زمانی انجام می‌شود که فضای کافی در دهان وجود ندارد. درمان با بریس معمولاً ادامه می‌یابد اما در موارد اوربایت شدید به علت مسائل ناشی از اسکلت دندان، ممکن است انجام عمل جراحی برای اصلاح فک پایین و فک بالا لازم باشد. چنانچه اوربایت در زمان مناسب درمان شود دیگر نیازی به انجام عمل جراحی نیست.

 هزینه‌ ارتودنسی فک بالا


عوامل متعددی وجود دارند که هزینه‌ ارتودنسی فک بالا جهت اصلاح اورجت را تعیین می‌کنند. این که شدت اوربایت چه میزان است، دندانپزشک شما تا چه اندازه در کار خود مهارت دارد، چه نوع درمانی مورد نیاز است و مدت زمان درمان چقدر است، همگی از عوامل تعیین کننده‌ی هزینه‌های اصلاح اوربایت می‌باشند.