مراحل انجام ارتودنسی دندان

Orthodonticsm

در برخی مواقع کودکان در سن پایین نیاز به سیم کشی پیدا می‌کنند. ارتودنسی، یک رشته تخصصی در دندان‌پزشکی است که به تشخیص و درمان نامرتبی‌های دندان‌ها وبی‌نظمی‌های لثه (مال اکلوژن) با استفاده از بریس، ارتودنسی شفاف و دیگر وسایل می‌پردازد. ارتودنسی نه تنها در خدمت ارتقاء زیبایی است بلکه برای بهبود سلامت دهان و دندان بیمار در طول عمر نیز به کار می‌رود و حتی می‌تواند در مورد اشکالات گفتاری هم موثر باشد. خوردن، لبخند زدن و صحبت کردن با دندان‌هایی که به طور صحیح ردیف باشند راحت‌تر است. آگاهی از مراحل دوره درمان‌ مفید است. این آگاهی استرس‌تان را کاهش می‌دهد و شما می‌توانید زمان و موضوع مالی را مدیریت کنید. این امر تجربه بهتری را برای فرد فراهم می‌کند و باعث ایجاد دندان‌های سالم‌تر برای بیمار می‌شود.

متخصصین ارتودنسی می‌دانند که وقت شما باارزش است و نیز می‌دانند که شما خواستار کسب بهترین نتیجه از درمان ارتودنسی‌ هستید. به همین دلیل است که روش‌های درمانی بسیار واضح هستند و بنابراین شما می‌دانید که وقتی سفرتان را به سوی لبخندی جدید آغاز می‌کنید باید در انتظار چه باشید.

مراحل ارتودنسی دندان


اولین جلسه ملاقات با پزشک

متخصص ارتودنسی دهان بیمار را معاینه می‌کند. این معاینات شامل عکس‌برداری از داخل دهان به وسیله اشعه ایکس (با استفاده از دستگاه دیجیتالی اشعه ایکس)، سی تی اسکن، ساخت مدل از دندان‌های بالا و پایین و بررسی جفت‌شدگی دندان‌ها می‌شود. دستگاه دیجیتالی اشعه ایکس و دستگاه سی تی اسکن دستگاه‌های با دوز پایین هستند و جای نگرانی در مورد قرار گرفتن در معرض اشعه‌های اضافی این دستگاه‌ها وجود ندارد. ممکن است متخصص برای تشخیص صحیح در طول مراحل ارتودنسی به «تهیه یک فیلم از جمجمه برای دیدن رابطه دندان‌ها با فک‌ها و فک‌ها با یکدیگر» بپردازد.

اشعه ایکس، عکس‌ها و برداشتن مدل‌های گچی از دندان‌ها انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی با استفاده از این اطلاعات، برنامه درمانی شما را تنظیم می‌کند. در اغلب مواقع زمانی که دندان‌ها روی هم قرار گرفته و فک فضای کافی برای آنها نداشته باشد، دندان‌های دائمی کشیده می‌شوند. کشیدن دندان قبل یا بعد از تنظیم کردن بریس‌های انجام می‌شود.

تشخیص

Orthodonticsm1

گام بعدی مراحل ارتودنسی گردآوری اطلاعاتی است که برای تشخیص صحیح مشکل و تعیین دوره درمان ضروری است. این اطلاعات معمولا شامل موارد زیر است:

  • عکس رادیوگرافی از دندان‌ها برای تعیین میزان سلامت دندان‌ها و اینکه آیا پوشش استخوانی دندان‌ها کافی است یا خیر
  • تهیه یک فیلم از جمجمه برای دیدن رابطه دندان‌ها با فک‌ها و فک‌ها با یکدیگر
  • عکس‌هایی از صورت برای سنجش نیمرخ و اثری که حرکت هر دندان یا فک خواهد داشت.
  • معاینه بالینی به منظور بررسی حفره‌ها و بیماری‌ لثه
  • گزارشی از سابقه پزشکی، زیرا مشکلات جسمانی زیربنایی زیادی وجود دارد که می‌تواند بر موفقیت یا عدم موفقیت درمان ارتودنسی تاثیر‌گذار باشد.

مشاوره

در هنگام مشاوره ابتدا با متخصص ارتودنسی ملاقات خواهید کرد تا خلاصه‌ای از تشخیص خود و روش درمانی که برای شما مناسب است را به شما بگوید. مشکل واقعی برای‌ شما توضیح داده خواهد شد و به شما گفته خواهد شد که چرا و چگونه باید دندان‌هایتان را اصلاح کنید. هم چنین روش‌های دیگری که برای رفع مشکل وجود دارند نیز به شما گفته خواهند شد.

در درمان ارتودنسی نیز، مانند دیگر درمان‌های پزشکی، بیمار باید از تمام خطرات، محدودیت‌ها یا توافقات مربوطه آگاه باشد. همچنین فواید درمان ارتودنسی و آنچه در صورت عدم درمان در انتظارتان خواهد بود برایتان توضیح داده می‌شود.

درمان

اکنون زمان شروع درمان است. بریس‌ها یا دیگر وسایل برای مشکل خاص هر بیمار به طور مجزا طراحی خواهند شد. ممکن است بیمار نیازمند تجهیزات متحرک و یا ثابت باشد. زمانی که بریس‌ها به دندان‌ها چسبانده شوند، دستورالعمل‌هایی دقیق درباره چگونگی مراقبت از آنها به شما داده خواهد شد. به کارگیری این دستورالعمل‌ها باعث می‌شود درمان به موقع و بدون خطر پیش رود. هم‌چنین بیماران مسئولیت‌هایی خاص دارند که به منظور نیل به بهترین نتایج ممکن باید انجام شوند. بعضی از این مسئولیت‌ها عبارتند از:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان
  • به کاربردن بندهای لاستیکی یا هدگیر طبق دستور پزشک
  • حضور منظم در  برنامه ریزی شده
  • مراجعه به یک دندان‌پزشک عمومی به صورت مستمر و حداقل دوبار در سال، مگر اینکه متخصص ارتودنسی‌ نظر دیگری داشته باشد.

بریس‌ها، سیم‌ها، تجهیزات لاستیکی، فنرها و دیگر تجهیزات ارتودنسی می‌توانند مکانی برای تجمع غذا و پلاک ایجاد کنند. اگر این وسایل مرتب تمیز نشوند، ممکن است باعث پوسیدگی یا خرابی دندان شوند.

بیمارانی که دندان‌هایشان را تمیز نگه نمی‌دارند، باید دفعات بیشتری  برای تمیز کردن حرفه‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کنند. بزرگسالانی که سابقه بیماری لثه دارند، در طول درمان ارتدودنسی باید به طور منظم به یک پریودندیست (متخصص بیماری‌های لثه) مراجعه کنند.

توصیه می‌شود به هنگام استفاده از بریس‌، پس از هر میان وعده یا وعده غذایی با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید تا ذرات غذایی که در بریس‌ها گیر کرده، خارج شوند.

جدانمودن بریس‌های سیمی

پس از مراحل ارتودنسی، بریس‌ها طی فرآیندی ساده و نسبتا بدون درد جدا خواهند شد. اتصال بین براکت‌ها و دندان‎ها به گونه‌ای بی خطر و با ملایمت شکسته می‌شود. وقتی پایه‌های براکت‌ها با فشار بیرون آورده شود، اتصال از بین خواهد رفت و براکت جدا می‌شود. در طول این فرآیند برای پیشگیری از آسیب به مینای دندان و خود دندان، چسب روی دندان‌ها باقی می‌ماند.

آنچه روی سمنت پیوندی باقی می‌ماند زمانی برداشته می‌شود که همه براکت‌ها جدا شده باشند. سپس ممکن است لثه‌های شما اندکی متورم شوند، اما این تورم به احتمال خیلی زیاد در عرض چند روز با خوب مسواک زدن و استفاده از نخ دندان کاهش خواهد یافت.

مراقبت‌های دوره نگهداری

در پایان مراحل ارتودنسی، شما یا کودک‌تان یک دوره مراقبت  برای حفظ نتایج حاصل را خواهید گذراند. این  مرحله از درمان برای ارزیابی و کمک به حفظ نتایج حاصل، ضروری است. یک ریتینر مناسب برای شما ساخته خواهد شد تا ثبات و پایداری نتایج حاصل را به حداکثر برساند. وجود کمی حرکت در دندان‌ها در طول چند سال طبیعی است اما اگر مراقبت‌های دوره نگهداری به خوبی انجام شود، حرکت دندان‌ها بسیار کم خواهد بود.