بستن فاصله بین دندانهای جلو به روش باندینگ

n1

در بسیاری از افراد دندان‌ها و به خصوص دندان‌های جلو فاصله دار هستند. بسیاری از ستارگان سینما و موسیقی مانند مدونا، خیلی زود دست به کار شده و به درمان فاصله بین دندان‌هایشان اقدام کرده اند. ایجاد فاصله بین دندان‌ها علاوه بر این که زیبایی لبخند را کاهش می‌دهد و عزت نفس افراد را تضعیف می‌نماید، در هنگام خوردن باعث گیر کردن غذا در بین دندان‌ها می‌شود. به همین علت افراد زیادی به دنبال درمان این مشکل هستند. با زیبا کردن لبخند می‌توانید با خیال راحت لبخند بزنید و صحبت کنید و دیگر نگران دیده شدن فاصله بین دندان‌ها نباشید.

باندینگ چیست؟


باندینگ یک روش دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی است که در آن مواد پر کننده سفید رنگ رزین کامپوزیت جایگزین ساختار طبیعی دندان می‌شوند. باندینگ برای بستن فاصله بین دندان‌ها، جایگزینی گوشه‌های لب پریده و شکسته دندان یا تغییر رنگ و شکل دندان‌ها استفاده می‌شود.

n2

شکل- ترمیم شکستگی دندان با باندنیگ. مراحل درمان به ترتیب از سمت چپ به راست در تصویر نشان داده شده است.

درمان دندانهای فاصله دار


برای بستن فاصله، چند راهکار وجود دارد. گاهی ممکن است ونیر پورسلین یا لامینت برای این کار توصیه شود.

n3

شکل- در تصویر سمت چپ بین دو دندان جلویی فاصله وجود دارد که در تصویر سمت راست با روش باندینگ درمان شده است.

گاهی نیز باندینگ یا مواد پر کننده سفید (همرنگ دندان) همین کار را انجام می‌دهند و نیازی به روش‌های دیگر نیست. تصمیم گیری در مورد روش درمانی بستگی به چند فاکتور دارد. از جمله موارد تعیین کننده روش بستن فاصله بین دندان‌ها عبارتند از:

  • مقدار هزینه ای که بیمار می‌خواهد برای بپردازد.
  • بیمار می‌خواهد رنگ دندان‌هایش را نیز تغییر دهد یا خیر.
  • چه تعداد از دندان‌ها باید درمان شوند.
  • طول دندان‌ها چقدر است.

و موارد دیگر

مزایای مواد ترمیمی رزین کامپوزیت


n4

شکل- در تصویر بالا دندان با مواد پر کننده سفید رنگ پر شده است.

مواد پر کننده سفید رنگ از دهه هشتاد میلادی وارد بازار شدند. اکنون این مواد جایگزین بسیار خوبی برای پرکننده نقره ای به خصوص برای دندان‌های جلویی هستند. مزیت مواد پرکننده سفید این است که به ساختار دندان کامل می‌چسبند. در نتیجه این چسبندگی و مهر و موم شدن، مقاومت دندان در مقابل پوسیدگی دندان افزایش می یابد. مزیت دیگر این مواد پرکردن دندان نسبت به آمالگام، عایق بودنشان است. به خاطر خاصیت عایق بودن این مواد، دندان کمتر نسبت به هوا، غذا و مایعات سرد حساس می‌شود. مزیت سوم رزین کامپوزیت، ظاهر طبیعی و همرنگ دندان است. با این حال این پر کردن دندان با رزین کامپوزیت معایبی نیز دارد.

معایب رزین کامپوزیت


اولین ایراد این پر کننده سفید، این است که از نظر فنی پر کردن دندان با آنها سخت‌تر است. دندانپزشک باید دقت و توجه زیادی به خرج دهد تا مواد به ساختار دندان کاملا بچسبند. دومین اشکال آن این است که هر ایرادی که در کار دندانپزشک و تکنیک آن وجود داشته باشد باعث می‌شود پرشدگی دندان به شدت حساس و دردناک شود. سومین عیب پرکننده سفید دندان این است که دندانپزشک مواد سفید و عوامل چسبنده را تحت کنترل دارد. کیفیت موادی که انتخاب می‌شود متفاوت است. برخی مواد ممکن است به خوبی با ساختار دندان پیوند برقرار نکنند و برخی دیگر ممکن است ساختار ضعیف‌تری داشته و ساییدگی زیادی داشته باشند.

به طور کلی در صورتی که دندانپزشک مجربی انتخاب کنید، به ندرت با معایب مواد پرکننده سفید رو به رو می‌شوید. دندانپزشک خوب به دقت مواد ترمیمی را که به نفع بیمار و نتیجه درمان است، انتخاب می‌کند.

زیبا سازی لبخند با باندینگ


روش‌های زیادی برای ایجاد لبخند هالیوودی وجود دارد. برای زیبا کردن لبخند باید بیمار با دندانپزشک درباره اهداف خود از درمان و هزینه ای که می‌خواهد بپردازد صحبت کند تا راهکارهای مختلف با او بررسی شود. بیمار باید بداند هر روشی که انتخاب می‌کند دربردارنده چه نوع درمان‌هایی است.

با بستن فاصله بین دندان‌ها با باندینگ رزین کامپوزیت، زیبایی لبخند تا حد قابل توجهی بهبود می یابد. این کار معمولا بدون نیاز به بی حسی موضعی انجام می‌شود و مقدار بسیار کمی از ساختار طبیعی دندان تراشیده می‌شود در نتیجه کم تهاجمی است.

                                n5 n6

شکل- در تصویر بالا دندانی که گوشه سمت راست آن شکسته است (تصویر بالا)، به خوبی با باندنیگ ترمیم شده است (تصویر پایین).

دوام باندینگ چقدر است؟


معمولا طول عمر درمان باندینگ ۵ تا ۱۲ سال است اما در واقع دوام آن بستگی به عادات و مراقبت‌های بیمار دارد.