ارتودنسی سریع

همه می‌دانیم که درمان ارتودنسی تأثیر زیادی بر زیبایی لبخند و سلامت دهان و دندان می‌گذارد. اما از آنجایی که معمولاً این درمان چند سال طول می‌کشد، بسیاری از افراد متقاضی را دلسرد و نا امید می‌کند. به همین علت امروزه درمان‌ها و سیستم‌هایی طراحی شده است که طول دوره درمان را کاهش می‌دهد. در اینجا با روش‌های تسریع درمان ارتودنسی یا به عبارتی ارتودنسی سریع آشنا می‌شوید.

روش‌های ارتودنسی سریع


ortoooo1

  • روش اکسل دنت (AcceleDent method ): اکسل دنت دستگاهی با خاصیت فعال کننده است که بیمار آن را به مدت ۲۰ دقیقه در روز استفاده می‌کند. این وسیله به صورتی طراحی شده است که بر روی وسیله ارتودنسی مانند براکت قرار گرفته و بر آن منطبق است. این وسیله با استفاده از تکنولوژی پالس دهی ملایم حرکت دندان‌ها را تسریع می‌کند.

ortoooo2

  •  روش پروپل آلوئوسنتز (Propel Alveocentesis): در این روش استخوان اطراف دندان‌ها تحریک شده و فعالیت سیتوکین در آنها افزایش می‌یابد. این امر باعث تسهیل و تسریع بازسازی استخوان می‌شود و از مزیت قابلیت استفاده موضعی در یک دندان مشخص برخوردار است.

ortoooo3

  •  همچنین پروپل روش جدیدی برای افزایش فعالیت سیتوکین به نام سوراخ کردن میکروسکپی استخوان یا میکرو استئو پِرفوریشن ( micro-osteoperforation) ابداع کرده است. این کار بلافاصله پس از اعمال نیرو برای حرکت دادن دندان‌ها در موقعیت مورد نظر انجام می‌شود.
  •  روش دیگری که برای تسریع درمان ارتودنسی استفاده می‌شود، جراحی برداشتن بافت دندان در ناحیه بین دندان‌ها است. این روش در کتاب Dental Terminology تشریح شده است. این کار باعث ایجاد فضا برای حرکت کردن دندان‌ها می‌شود.

تمام روش‌های نام برده مستلزم استفاده از ریتینر به مدت تقریباً شش ماه پس از همراستا شدن دندان‌ها است، تا استخوان بتواند خود را ریکاوری کرده و موقعیت جدید دندان‌ها تثبیت شود. در این مدت باید توجه ویژه ‌ای به رعایت بهداشت دهان و دندان داشته باشید. همچنین باید از محصولاتی مانند دهان‌شویه حاوی فلوراید استفاده کنید تا از سلامت دندان‌ها و لثه بیشتر مراقبت نمایید.

فواید ارتودنسی سریع


مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت روش‌های تسریع ارتودنسی، کوتاه شدن زمان درمان است. با این حال برخی از این روش‌ها ممکن است علاوه بر مزیت نام برده، از مزیت کاهش درد و ناراحتی در درمان ارتودنسی نیز برخوردار باشند. همچنین در دفعات مراجعه به ارتودنتیست کمتر بوده و در هزینه نیز صرفه ‌جویی می‌شود.