بازسازی و پیوند استخوان فک

bazsazi1

بیماری پریودنتال (التهاب و عفونت بافت‌ها‌ی اطراف دندان) اولین عامل تحلیل رفتن استخوان حفره دهان است. با این حال عوامل دیگری از جمله منطبق نبودن دندان مصنوعی بر ساختارهای زیرین و وارد آمدن ضربه به صورت نیز می‌تواند باعث تحلیل و کاهش استخوان شود. عمل پیوند استخوان روشی عالی برای جایگزینی بافت‌های از دست رفته استخوان و تحریک رشد استخوان است. پیوند استخوان عملی چند منظوره است و نتایج آن قابل پیش بینی و موفقیت آمیز به شمار می آید. ممکن است علت پیوند استخوان فک فراهم آوردن قاعده باثبات و محکم برای کاشت ایمپلنت، جلوگیری از پیشرفت بیماری لثه و یا زیبا سازی لبخند و چهره باشد. چند نوع پیوند استخوان وجود دارد که به متداولترین آنها اشاره می‌کنیم.

bazsazi2

  •  پیوند استخوان اتولوگ: در این نوع پیوند، استخوان از جای دیگری در بدن خود بیمار برداشته می‌شود و در دهان کاشته می‌شود. ناحیه اهدای پیوند معمولا بخشی از لگن، چانه یا بخشی از فک در ناحیه دندان عقل است. در صورتی که استخوان زیادی برای بازسازی فک لازم باشد، از استخوان ران یا ساق استفاده می‌شود.
  •  پیوند استخوان آلوگرافت: در این روش از استخوان سنتزی (مصنوعی) استفاده می‌شود. مواد استخوانی در آزمایشگاه ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین ممکن است استخوان از بانک استخوان به دست آمده باشد.
  •  زنوگرافت: در این روش از استخوان گاو استفاده می‌شود. زنوگرافت بسیار ایمن بوده و سال‌های زیادیست که با موفقیت انجام می‌شود. مزایای زنوگرافت نسبت به روش‌های دیگر این است که می‌توان استخوان زیادی برداشت کرد و نیازی به دو جراحی (یک جراحی برای برداشت پیوند و جراحی دوم برای کاشت آن) بر روی بیمار نیست.

دلایل پیوند استخوان فک


پیوند استخوان دلایل گوناگونی ممکن است داشته باشد. اصلی ترین دلایل پیوند استخوان به صورت زیر است:

bazsazi3

  •  کاشت ایمپلنت دندان: برای پر کردن جای خالی دندان بهترین روش از نظر زیبایی، سلامتی و عملکرد، ایمپلنت دندان است. برای کاشت ایمپلنت باید استخوان زیر آن کاملا محکم و قابل اطمینان باشد. اگر استخوان فک تحلیل رفته باشد یا تراکم آن کم باشد باید بازسازی شود. از پیوند استخوان برای بازسازی و افزایش استحکام و حجم استخوان ناحیه کاشت ایمپلنت استفاده می‌شود.
  • لیفت سینوس: در لیفت سینوس غشای سینوس بالا کشیده می‌شود و پیوند استخوان در کف سینوس انجام می‌شود.

bazsazi4

  •  بازسازی ستیغ فک: ستیغ استخوان فک به علت ضربه، جراحات، نقص مادرزادی یا عفونت شدید لثه ممکن است تحلیل رفته و شکل خود را از دست بدهد. پیوند استخوان برای پر کردن و بازسازی ستیغ فک و بازگرداندن شکل یک دست و همتراز به آن استفاده می‌شود.
  • جا به جایی عصب: در صورتی که ایمپلنت در فک پایین در محلی نزدیک به عصب‌ها کاشته می‌شود، ممکن است جا به جا کردن عصب لازم باشد. عمل پیوند استخوان در این شرایط می‌تواند مفید باشد. عصب آلوئولار زیرین برای وجود حس در لب و چانه لازم است.

در عمل پیوند استخوان چه کاری انجام می‌شود؟


bazsazi5

پیوند استخوان عملی نسبتا ساده است که تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می‌شود. در صورتی که مقدار زیادی استخوان باید پیوند داده شود از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود.
ابتدا باید استخوان ناحیه اهدا برداشته یا آماده شود. پس از آن برش کوچکی در در بافت لثه ایجاد می‌شود و سپس با ملایمت لثه از استخوان جدا می‌شود. در مرحله آخر مواد پیوندی در محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. در فرایند بازسازی استخوان ممکن است از موارد زیر کمک گرفته شود:

  •  بازسازی هدایت شده: یک غشای نازک در زیر خط لثه بر روی مواد پیوندی استخوان قرار داده می‌شود. این غشا فضای کافی برای بافت سالم ایجاد می‌کند تا رشد کند چرا که بافت لثه سریعا در حال رشد را از فیبرهایی که به کندی در حال رشد هستند، جدا می‌کند و فضا را برای آنها حفظ می‌کند. بنابراین سلول‌های استخوانی می‌توانند به صورت طبیعی رشد کنند.
  • پروتئین‌های تحریک کننده بافت: پروتئین‌های ماتریکس مینا در حین رشد طبیعی دندان ایجاد می‌شوند. امدوگین یک پروتئین ماتریکس است که معمولا پیش از بخیه زدن لثه در ناحیه درمان قرار داده می‌شود. این پروتئین واسطه تشکیل سمنتوم در دندان است که فونداسیونی برای اتصال لثه به دندان فراهم می آورد. پروتئین‌های تحریک کننده بافت کمک می‌کنند پشتیبانی از دست رفته در ناحیه‌ای که گرفتار نواقص پریودنتال بوده است، دوباره ساخته شود.
  •  فاکتورهای رشد غنی از پلاکت: گاهی اوقات مایعی با غلظت بالای پلاکت برای انعقاد خون در محل زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اخیرا مشخص شده است این فاکتور رشد را می‌توان برای رشد استخوان نیز استفاده کرد بنابراین پیوند متراکم تری در مدت زمان کوتاهی حاصل می‌شود.

پس از اتمام پیوند استخوان لثه بخیه می‌شود. بیمار حدود ده روز بعد مجددا مراجعه کرده و فرایند التیام لثه او ارزیابی می‌شود. پیوند استخوان عملی بسیار موفقیت آمیز است که قاعده محکم و خوبی برای هر گونه ترمیم‌های دندانی ایجاد می‌کند.