ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

یک نظرسنجی که توسط انجمن ارتودنتیست ها و آمریکا انجام شد، نشان داد تعداد افراد بالای 18 سال که براکت ارتودنسی استفاده می‌کند از سال 2010 تا 2012 به میزان 14% رشد داشته است. این میزان مربوط به ایالات متحده و کانادا است که جمعیت بزرگسالان دارای براکت در آن بیش از یک میلیون نفر برآورد می‌شود.

بیشتر بزرگسالان نگران ظاهر دندانهایشان و سیم‌ کشی دندان‌ها در طول درمان هستند و بسیاری از آنها به همین علت به دنبال صاف و مرتب کردن دندان‌های خود نمی‌روند.

 

[مطلب مرتبط ارتودنسی بزرگسالان: نگهدارنده ارتودنسی]

 

آیا می‌توان درمان ارتودنسی را سریع تر به پایان رساند؟

در سال‌های اخیر محصولاتی ساخته شده ‌اند که به تسریع درمان ارتودنسی و دستیابی زودتر به نتایج درمان کمک می‌کنند.

1- اکسلدنت

اکسلدنت (AcceleDent ) مجموعه ‌ای تری است که هر روز به مدت 20 دقیقه در دهان بر روی براکت یا الاینر قرار داده می‌شود. این تری لرزش داشته و میکروپالسهایی به دندان‌ها می‌فرستد. شرکت سازنده آن بیان می‌دارد این فرآیند طول دوره درمان ارتودنسی را تا 50% کاهش می‌دهد. عبدللهی میگوید مشتریان او حداقل 30% کاهش طول دوره درمان را تجربه می‌کنند.

2- پروپل

در پروپل (Propel ) متخصص ارتودنسی در دو یا سه محل در پیرامون دندان، یک پروب باریک را از طریق لثه در استخوان قرار میدهد. پیش از این کار دهان با استفاده از بی‌ حسی موضعی، بی ‌حس می‌شود. این روش از مزیت حرکت دندان‌ها در بافت زنده استخوان، بهره می‌گیرد. حرکت دندان به کمک پروبی که ارتودنتیست در زیر لثه قرار می‌دهد، تحریک می‌شود و باعث واکنش التیامی بدن می‌شود که به دندان‌ها امکان حرکت سریع تر می‌دهد.

این درمان‌ها می‌توان برای افرادی که براکت معمولی یا الاینر استفاده می‌کنند انجام داد. این درمان برای بیش از یک مرتبه قابل انجام است اما بین جلسات درمانی باید فاصله ‌ای در حدود شش تا هشت هفته در نظر گرفته شود. بیمارانی که از پروپل استفاده می‌کنند طول دوره درمان آنها به نصف کاهش می‌یابد.

 

[مطلب مرتبط ارتودنسی بزرگسالان: انواع ارتودنسی]

 

هزینه براکت ارتودنسی بزرگسالان چقدر است؟

هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان بستگی به شرایط اولیه دهان بیمار، مشکلات پزشکی احتمالی دیگر و نوع وسیله مورد استفاده (که به طبع برای ارتودنسی ثابت با ارتودنسی نامرئی متفاوت است) دارد.

 

[مطلب مرتبط ارتودنسی بزرگسالان: اپن بایت]

 

مدیریت درمان

به طور متوسط طول دوره درمان 17 تا 22 ماه در نظر گرفته می‌شود. بسته به شدت مشکل و نوع وسیله مورد استفاده این زمان متفاوت خواهد بود. با این حال طول دوره درمان با الاینر بستگی زیادی به پایبندی بیمار به درمان دارد.

این امکان وجود دارد که در طی دوره درمانی بیش از یک وسیله مورد استفاده قرار بگیرد. مثلاً ممکن است فردی ابتدا درمان‌ را با الاینر شروع کند و پس از چندین ماه به جای آن از براکت معمولی استفاده شود.

پیش از شروع درمان ارتودنتیست معاینه کامل انجام داده و سابقه پزشکی و دندانپزشکی بیماران دریافت می‌کنند. از آنجایی‌ که دندان‌ها قرار است در استخوان زنده حرکت کنند در صورتی که بیمار دچار کمبود تراکم استخوان است و یا بیمار داروهایی برای درمان مشکلات استخوانی مصرف می‌کند، حتماً باید این موضوع مدنظر قرار بگیرد. این مشکلات در زنان شایع‌تر است.

ارتودنسی بزرگسالان
ارتودنسی بزرگسالان
4.8 امتیاز از 5 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید