ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت جز اولین و پرکاربرد ترین روش های درمان ارتودنسی به شمار می رود، براکت ارتودنسی ثابت روی دندان های بیمار متصل می شوند سپس سیم ارتودنسی ثابت با عمل مکانیکی و فشار تنظیم شده توسط متخصص ارتودنسی به آرامی به جای مناسب هدایت می شود.

در حقیقت ارتودنسی ثابت به این معنی است که بیمار نمی تواند در طول درمان ارتودنسی، براکت های ارتودنسی ثابت را از دهان خود خارج سازد. در کنار ارتودنسی ثابت نیز، ارتودنسی متحرک از جمله ارتودنسی نامرئی قرار می‌گیرد.

برای آشنا شدن با انواع ارتودنسی، می‌توانید نوشتار انواع ارتودنسی را مطالعه کنید.

بیشتر متخصصین ارتودنسی ترجیح می دهند از روش ارتودنسی ثابت برای درمان کجی دندانها استفاده کنند که البته دلیل آن واضح است، کنترل بیشتر متخصص ارتودنسی روی این روش و قابل اطمینان بودن درمان ارتودنسی ثابت به دلیل عدم نیاز به همکاری بیمار

 

انواع ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت به سه نوع مختلف تقسیم می شود:

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی با براکت های فلزی

ارتودنسی با براکت های سرامیکی

در هر سه نوع ارتودنسی، استفاده از سیم کشی مرسوم است و عمل مکانیکی توسط سیم متصل به براکت ها انجام میگیرد که دندان ها را به آرامی در محل صحیح خود راهنمایی می کند.

همیشه برای پوشاندن ظاهر ارتودنسی راه حل هایی ایجاد شده مثلا استفاده از ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی از پشت دندان و یا استفاده از براکت ارتودنسی سرامیکی یا شفاف به جای ارتودنسی با براکت های فلزی، اما همه این ها بسته به ناهنجاری استفاده می شوند، اما معمولا ویژگی های ارتودنسی فلزی به مراتب بهتر است.

 

[مطلب مرتبط ارتودنسی بزرگسالان: حل مشکلات فوریتی براکت ارتودنسی در خانه]

 

ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی

استحکام و استقامت بالای براکت های فلزی معمولا بهترین ویژگی این نوع ارتودنسی ثابت می باشد. براکت های فلزی به رنگ های نقره ای و طلایی موجود است و روی دندان های جلو جهت درمان متصل می شود.

پس از اتصال براکت فلزی به دندان ها ، لثه و دهان بیمار کمی غیر عادی می شود که طولی نمی‌کشد این وضعیت برای بیمار عادی می شود.

جهت جلوگیری از صدمه رسیدن به براکت های فلزی بهتر است عادت های غذایی را در طول درمان تغییر دهید ، از خوردن غذاهای چسب ناک مانند پفک و چیپس ، همچنین به جای اینکه میوه هایی مانند سیب را گاز بزنید بهتر است آن را به تکه های کوچک تبدیل کنید و میل فرماید.

جهت شستشو نیز بهتر است از دستگاه مخصوص که اب را با فشار به براکت ها میزند تمیز کنید چون استفاده از نخ دندان ممکن نیست.

 

ارتودنسی ثابت با براکت های سرامیکی

عملکرد براکت های سرامیکی در ارتودنسی ثابت شبیه به هم می باشد ، منتها تنها تفاوت این نوع از براکت ، شفاف بودن آن است که در دهان بیمار زیاد مشخص نیست.

البته این نوع ارتودنسی ثابت قیمت بالاتری نسبت به ارتودنسی با براکت های فلزی دارد. این نوع ارتودنسی بیشتر مناسب افرادی است که دوست ندارند از براکت های فلزی استفاده کنند چون در دهان دیده می شود ، همچنین شکننده بودن براکت های سرامیکی ، مراقبت بیشتری را می طلبد.

مزایای براکت های سرامیکی

مشخص نبودن براکت سرامیکی بیشترین مزیت این روش ارتودنسی ثابت است، و بیشترین دلیل انتخاب این روش درمان ارتودنسی ثابت همین مشخص نبودن آن است.

براکت ارتودنسی لکه دار نمی شود اما اگر بیمار سیگاری باشد و یا از قهوه و چای زیادی استفاده کند احتمال اینکه رنگ کش های ارتودنسی را تغییر دهند.

معایب براکت های سرامیکی

براکت سرامیکی به دلیل شکننده بودنش در مقایسه با براکت های فلزی به مراقبت زیادی نیاز دارد، هر ضربه ای ممکن است براکت سرامیکی را بشکند ، یکی دیگر از معایب ارتودنسی سرامیکی به غیر از قیمت بالای آن نسبت به براکت های فلزی ، طول درمان بالاتر آن است ، زیرا این نوع براکت از تحمل کمتر در مقابل فشار تنظیم ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی برخوردار است به همین جهت طول درمان در این نوع ارتودنسی بالاتر است چون فشار کمتر برای هر بار تنظیم به آن وارد می شود.

براکت های لینگوال یا پشت دندانی

براکت های لینگوال (ارتودنسی مخفی) یک راه برای مشخص نشدن سیم کشی داخل دهان است ، این براکت از آنجایی که به پشت دندان ها متصل هنگام لبخند قابل رویت نیست و همچنین شکل لب توسط براکت لینگوال تحت تاثیر قرار نمی گیرد به همین دلیل طرفداران خودش را دارد.

روش ارتودنسی لینگوال از روش های دیگر ارتودنسی ثابت گران تر است ، اما مناسب همه ناهنجاری ها نیست ، و این متخصص ارتودنسی است که به صلاح دید این نوع براکت ارتودنسی ثابت را پیشنهاد می دهد.

استفاده از ارتودنسی لینگوال هم برای بیمار هم برای متخصص ارتودنسی سخت می باشد.

طول درمان ارتودنسی ثابت

طول درمان ارتودنسی ثابت حداکثر 2 سال می باشد ، این این زمان بسته به نوع ناهنجاری ممکن است کم یا زیاد شود.
مراقبت های ارتودنسی ثابت حین درمان

در طول درمان نیاز است بیمار مراقبت های خاصی را از ابزارهای ارتودنسی موجود در دهان انجام دهد ، عدم مصرف غذاهای سفت چون ممکن است بر اثر فشار وارد شده براکت ارتودنسی ثابت از دندان جدا شود ، ضمنا جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها در زمان استفاده از ارتودنسی ثابت بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید.

ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت
4.8 امتیاز از 6 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید