«ارتودنسی نامرئی کودکان» و هزینه آن

25

وقتي واژه ارتودنسي را مي‌شنويد، چه چيزي به ذهن شما مي‌رسد؟ احتمالاً يک نوجوان که دندان‌هاي او با شبکه‌اي از سيم‌هاي فلزي پوشانده شده است. شايد اين توصيف در مورد بسياري از بيماراني که اورتودنسي انجام مي‌دهند صادق باشد، اما امروزه روش‌هاي متعددي به عنوان جايگزين بريس‌هاي فلزي قديمي براي ارتودنسي معرفي شده‌اند و ميزان استقبال از اين روش‌ها هم روز به روز در حال افزايش است. از جمله الاينرهاي شفاف نامرئي.

اگر شما هم فرزندان کودک يا نوجواني داريد که فکر مي‌کنيد ممکن است نياز به ارتودنسي داشته باشند، روش ارتودنسي نامرئي (اینویزیلاین) را در نظر داشته باشيد. در حال حاضر يک نوع مخصوص از بریس اینویزیلاین وجود دارد که به طور اختصاصي براي کودکان و نوجوانان طراحي شده است. ارتودنسي نامرئي کودکان به عنوان روشي جديد و بسيار مؤثر شناخته مي‌شود که ميزان استفاده از آن به سرعت در حال گسترش است.

 

مطلب مرتبط: ارتودنسی نامرئی

 

ما در مرکز تخصصی اطفال و ارتودنسی کودکان دکتر قريشي معتقديم که معاينه و تشخيص بيماري‌هاي ارتودنسي در کودکان بايد به صورت پيشگيرانه و در سنين پايين انجام شود، زيرا اين عوارض قبل از آنکه دندان‌هاي دائمي کودک دربيايد، خودشان را نشان مي‌دهند. تشخیص زودهنگام مشکلات ارتودنسی در کودک، این امکان را فراهم می‌سازد که بتوان قبل از آنکه آسیبی به دندان‌هاي دائمی کودک وارد شود یا مشکلی از نظر سلامتی دهان و دندان برای او به وجود بیاید، این عارضه را درمان نمود. متخصصین ما از دانش و تجربه بالایی در تشخیص و درمان عوارض ارتودنسی در کودکان و نوجوانان بهره می‌برند. با انجام یک معاینه اولیه در سنین پایین، متخصصان ما می‌توانند مشکلات و عوارض شایع ارتودنسی در کودکان را تشخیص داده و آن را تحت نظر داشته باشند تا از تشدید این مشکلات در آینده جلوگیری شود. متخصصین ما با کمال میل آماده ارائه خدمات ارتودنسی نامرئی به بیمارانی هستند که مایل به استفاده از بریس‌های نامرئی برای اصلاح مشکلات فک و دهان خود باشند.

ارتودنسی نامرئی چیست؟


همان طور که نام این روش نشان می‌دهد، الاینرهای شفاف نامرئی از جنس پلاستیک پلی اورتان که تقریباً به طور کامل نامرئی می‌باشد، ساخته می‌شوند. این الاینرها بر خلاف بریس‌های فلزی ثابت یا بریس‌های شفاف سرامیکی که به دندان‌ها چسبانده شده یا با اتصالات مخصوصی متصل می‌شوند، کاملاً متحرک و قابل برداشتن از روی دندان هستند. به طوری که برای شرکت در مراسم و میهمانی‌های مهم و نیز هنگام خوردن غذا و از همه مهم‌تر، برای مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می‌توان به راحتی آن را از روی دندان‌ها برداشت.

کدام مشکلات و ناهنجاری‌های فک و دهان کودک را می‌توان با ارتودنسی نامرئی اصلاح کرد؟


از ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین می‌توان برای اصلاح جلوآمدگی فک‌ها، فاصله بین دندان‌ها یا همپوشانی زیاد دندان‌های بالا و پایین استفاده کرد. اینها شایع‌ترین مشکلات فک و دندان هستند که در کودکان و نوجوانان، زیاد دیده می‌شود. اگر برنامه درمان ارتودنسی کودک توسط یک پزشک متخصص ارتودنسی که تجربه زیادی در زمینه ارتودنسی نامرئی دارد تنظیم شود، الاینرهای نامرئی نیز می‌تواند همان اهداف و نتایج خوبی که بریس‌های فلزی برای ما حاصل می‌کنند را به دنبال داشته باشد.

26

ارتودنسی پیشگیری چه کارآیی و تأثیري دارد؟

درمان مشکلات ارتودنسی در کودکان را می‌توان از سن 7 سالگی آغاز کرد. در بیماران جوان، زمان‌بندی برنامه درمان ارتودنسی از اهمیت بسیار زیادی در دستیابی به نتایج خوب و ماندگار برخوردار است. از آنجا که هر بیمار شرایط آناتومیکی و کلینیکی خاص خود را دارد، بنابراین سن مناسب برای شروع درمان ارتودنسی تا حد زیادی به شدت و نوع عارضه‌ای که باید درمان شود، بستگی خواهد داشت. بهترین سن برای درمان مشکلات ارتودنسی و عضلانی- اسکلتی مربوط به استخوان فک، از ابتدای 7 سالگی (7 تا 10 سالگی) می‌باشد، زیرا در این سن رشد و نمو فیزیکی کودک خيلي سریع است. در واقع این یک مقطع بحرانی از سن کودک از لحاظ رشد و نمو بافت‌ها و ساختارهای مختلف بدن است که در طی آن می‌توان با به کارگیری انواع مختلف درمان‌های ارتوپدی دندان و صورت، شکل فک و استخوان‌های حمایت کننده از دندان‌ها را با ملایمت اصلاح نمود تا ناهنجاری‌های ارتودنسی در کودک درمان شود و از بروز مشکلات بیشتر در آینده پیشگیری گردد.

مزایای ارتودنسی نامرئی


27

بعضی از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی نامرئی در کودکان عبارت است از:

  • الاینرهای شفاف کاملاً متحرک و قابل برداشته شدن هستند. البته این مزیتی است که می‌توان آن را یک عیب هم دانست، زیرا کودک بازیگوش شما مرتب وسوسه می‌شود که الاینر را از دهان خود خارج کند و این باعث می‌شود که الاینر به مدتی کمتر از مقدار توصیه شده بر روی دندان‌های او قرار داشته باشد.
  • بهبود بهداشت دهان و دندان. وقتی که کودک شما از لوازم ارتودنسی متحرک استفاده می‌کند، می‌تواند دندان‌های خود را خیلی راحت‌تر از هنگامی که بریس‌های فلزی در دهان دارد، تمیز کند و مسواک بزند.
  • شکل ظاهری مناسب. اگر کودک شما درمان ارتودنسی را مشکل شخصی خود می‌داند و دوست ندارد علائم آن در دهانش مشخص باشد و یا در صورتی که فکر می‌کنید استفاده از بریس‌های فلزی ممکن است به غرور و اعتماد به نفس کودکتان آسیب بزند، الاینرهای نامرئی می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای کودک شما باشد.
  • تنوع غذايي بيشتر. براي محافظت از بريس‌هاي فلزي شما به ناچار بايد در نوع غذاهايي که کودکتان مي‌تواند بخورد تغييراتي بدهيد. اما با استفاده از الاينرهاي شفاف و ارتودنسي نامرئي، کودک شما مي‌تواند باز هم به سيب گاز بزند و يا پيتزا و غذاهاي ترد و خشک بخورد.
  • راحتي بيشتر. مواد نرم و انعطاف‌پذيري که الاينرهاي شفاف از آن ساخته مي‌شود، هيچ گونه حساسيت يا آسيبي براي بافت‌هاي نرم دهان کودک ايجاد نمي‌کند، در حالي که بريس‌هاي سنتي فلزي مي‌تواند به دهان کودک صدمه بزند.
  • حفاظت از دندان‌ها در برابر ساييدگي. اگر کودک شما دندان قروچه دارد يا عادت به ساييدن دندان‌هاي خود بر روي هم دارد، الاينرهاي شفاف مي‌تواند به صورت يک لايه نازک محافظ عمل کند و شب‌ها دندان‌هاي کودک را در برابر فرسايش زياد محافظت کند.

درمان به روش ارتودنسي نامرئي در مرکز تخصصي اطفال و ارتودنسي کودکان دکتر قريشي


الاينرهاي شفاف نامرئي همان کاري را انجام مي‌دهند که بريس‌هاي سنتي فلزي انجام مي‌دادند. يعني يک نيروي ملايم و مداوم بر روي دندان‌ها وارد مي‌کند و دندان‌ها را به طرف جايگاه سالم و درست خود فشار مي‌دهد. اما تفاوت آنها با بريس‌هاي سنتي اين است که به جاي فلز، از جنس پلاستيک‌هاي شفاف و انعطاف‌پذير ساخته شده‌اند.

ما با کمک نرم‌افزارهاي رايانه‌اي تخصصي، يک برنامه خاص براي جابه‌جايي دندان‌هاي کودک شما از جايگاه فعلي آن به بهترين و سالم‌ترين جايگاه ممکن طراحي مي‌کنيم. اين جابه‌جايي در طي چندين مرحله متوالي انجام مي‌شود. براي هر مرحله، دو قالب پلاستيکي يا “الاينر” ساخته مي‌شود که يکي از آنها روي دندان‌هاي بالايي و يکي روي دندان‌هاي پاييني کودک شما قرار داده مي‌شود. کودک شما بايد به مدت دو هفته و هر روز حداقل 20 ساعت از اولين سري الاينرها استفاده کند. سپس سري دوم الاينرها براي مرحله بعدي از جابه‌جايي تدريجي دندان‌هاي کودک استفاده مي‌شود. کودک شما اين کار را تا زماني که دندان‌هايش کاملاً رديف و مرتب شوند، ادامه مي‌دهد.

پيشرفت‌هايي در زمينه ارتودنسي نامرئي

در طي چند سال گذشته دو ويژگي جذاب ديگر به الاينرهاي شفاف افزوده شده است تا جذابيت و مناسبت آن براي درمان ارتودنسي کودکان و نوجوانان بيشتر شود. يکي زائده‌هاي مخصوصي (Eruption tab) است که فضاي کافي براي رشد دندان‌هاي آسياب که هنوز به طور کامل رشد نکرده‌اند را فراهم مي‌کند. قابليت جديد ديگر الاينرها، “شاخص‌هاي پيشرفت درمان” (Compliance indicator) است که در داخل مواد سازنده الاينر تعبيه شده است و هر چه بيشتر از الاينر استفاده شود و ساختار آن بيشتر ساييده شود، اين شاخص‌ها به تدريج محو مي‌شوند. وجود اين شاخص‌ها به والدين کودک، دندانپزشک و خود کودک کمک مي‌کند تا مطمئن شوند از الاينر براي همان مدتي که تجويز شده است، استفاده مي‌شود. اين نکته بسيار مهمي است، زيرا درمان با ارتودنسي نامرئي فقط هنگامي مي‌تواند موفق باشد که از هر الاينر دقيقاً براي مدت زمان تجويز شده استفاده شود.

مراقبت از دندان‌هاي کودک در طول دوره درمان ارتودنسي نامرئي


يکي از مزاياي اصلي تقبل هزینه ارتودنسی نامرئی آن است که الاينرهاي شفاف کاملاً متحرک هستند و مي‌توان آنها را برداشت و دندان‌ها را تميز کرد. پس لطفاً فراموش نکنيد که حتماً اين کار را انجام دهيد! کودک شما بايد بعد از هر وعده غذايي دندان‌هاي خود را مسواک بزند تا ذرات غذا و پلاک‌هاي باکتري در داخل الاينرها  گير نکند، زيرا در اين صورت مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان‌ها و افزايش بيماري‌هاي لثه شود. خود الاينرها هم بايد به طور مرتب تميز شوند. براي اين کار خود کودک مي‌تواند الاينرها را با مسواکش تميز کند و بعد آن را با آب ولرم بشويد.

همچنين لطفاً به خاطر داشته باشيد که هرچند فرايند درمان با الاينرهاي شفاف کاملاً با بريس‌هاي فلزي سنتي متفاوت است، اما در اينجا هم تلاش در جهت حفظ نتايج به دست آمده از ارتودنسي دقيقاً به همان ميزان اهميت دارد. بنابراين بايد مطمئن شويد که کودک شما بعد از پايان دوره ارتودنسي، از نگهدارنده‌هايي (ريتينرها) که براي او تجويز شده است طبق دستور دندانپزشک استفاده مي‌کند تا هزينه‌اي که براي داشتن لبخند زيباي کودک خود انجام داده‌ايد به هدر نرود.

 

مطلب مرتبط: ارتودنسی نامرئی

 

هزينه ارتودنسي نامرئي چقدر است؟


ما اين مژده را به شما مي‌دهيم که در کلينيک ما هزینه ارتودنسی نامرئی هيچ تفاوتي با هزينه بريس‌هاي سنتي يا ارتودنسي ثابت نخواهد داشت.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید