نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی مورد استفاده در پایان درمان ارتودنسی می باشد، پس از پایان درمان حالا نوبت شماست تا با نگهدارنده ارتودنسی مانع از حرکت مجدد دندان ها در مسیر نا صحیح شوید.

اگر از نگهدارنده ارتودنسی استفاده نکنید به مرور زمان با افزایش سن بافتهای نرم مانند زبان، گونه ها و لبها باعث تغییر موقعیت دندان ها می شوند. به صورت معمول، از نگهدارنده ارتودنسی برای انواع ارتودنسی ها بهره برده می‌شود. از جمله پس از درمان به وسیله ارتودنسی‌های نامرئی.

 

انواع نگهدارنده ارتودنسی

نگهدارنده ارتودنسی به دو صورت ثابت یا غیر ثابت (متحرک) وجود دارد.

 

ریتینر هالی

ریتینر هالی یک نگهدارنده غیر ثابت از جنس پلاستیک است و مخصوص دهان فرد ساخته می شود ، سیم فلزی داخل ریتینر هالی به سطح جلویی دندان‌ها متصل می شود.

ریتینر شفاف یا اسیکس

جنس ریتینر شفاف یا اسیکس تماما از جنس پلاستیک شفاف ساخته می‌شود. ریتینر شفاف ظاهری شبیه به ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین دارد.

به دلیل نامرئی بودن این نگهدارنده افراد زیادی ترجیح می دهند از این نگهدارنده ارتودنسی استفاده کنند.

ریتینر ثابت

ریتینر ثابتتوسط یک سیم فلزی به پشت دندان ها می چسبد ، این عمل باعث می شود مخفی بماند و در واقع نگهدارنده مخفی نام دارد.

با توجه به اینکه با فراموشی یا خارج کردن مکرر نگهدارنده ارتاودنسی از دهان ممکن است درمان با مشکل روبرو شود، متخصصین ارتودنسی ترجیح می دهند از روش ثابت در نگهدارنده استفاده کنند.

 

نحوه مراقبت از نگهدارنده ارتودنسی

توصیه می شود درصورت استفاده از نگهدارنده ارتودنسی بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید در غیر اینصورت ممکن است به التهاب لثه و پوسیدگی دندان دچار شوید.

ابزار نگهدارنده ارتودنسی به دلیل ظریف بودن ممکن است دچار شکستگی شود پس بهتر است هنگام مصرف مواد غذایی احتیاط بیشتری به خرج دهید تا دچار مشکل نشوید.

اگر یکی از بیماران ما در کلینیک ارتودنسی ایده آل هستید و رتینر مورد استفاده به هر دلیلی دچار لقی یا شکستگی شده است، یک وقت اورژانسی از دکتر اورتودنسی بگیرید تا سریعا تعمیر شود.

نگهدارنده ارتودنسی
نگهدارنده ارتودنسی
4.3 امتیاز از 6 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید