ارتودنسی فوری

ارتودنسی سریع چیست؟ + هزینه ارتودنسی سریع دندان

آیا تا به حال نام ارتودنسی سریع به گوش‌تان خورده است؟ می‌دانید ارتودنسی سریع چیست و چه تفاوتی با ارتودنسی‌های قدیمی دارد؟ عبارت ارتودنسی سریع دندان می‌تواند هر کسی با دندان‌های نامرتب را وسوسه کند تا با انجام یک ارتودنسی فوری لبخندی زیبا داشته باشد. در این مطلب قصد داریم ارتودنسی سریع را به طور کامل به شما معرفی کنیم. ابتدا خواهیم گفت ارتودنسی سریع چیست، چه مزایا و معایبی دارد، برای چه کسانی مناسب است، و نهایتا هزینه ارتودنسی سریع چقدر است و قیمت ارتودنسی سریع دندان چگونه برآورد می‌شود.

 

ارتودنسی سریع چیست؟

ممکن است فکر کنید ارتودنسی سریع دندان به عنوان جایگرینی برای ارتودنسی‌های قدیمی، شما را از چالش‌های طولانی داشتن بریس در دهان نجات داده و در زمانی بسیار کوتاه همان نتیجه را دارد. اما ارتودنسی سریع دقیقا این کار را نمی‌کند. پس ارتودنسی سریع چیست؟

در ارتودنسی سریع از ونیرهای سرامیکی، باندینگ، روکش‌ها، بریج‌های دندان یا ترکیبی از این روش‌ها برای بستن فاصله‌ها و اصلاح روی هم آمدن (همپوشانی) دندان‌ها استفاده می‌شود. در واقع، روش ترمیمی ارتودنسی فوری برای درمان برخی از مشکلات خفیف دندانی کاربرد دارد. برای حل مشکلاتی مانند اوربایت یا ناهنجاری‌های فک‌ها بهترین راه همچنان استفاده از بریس‌ها و سیم‌های ارتودنسی است.

 

ارتودنسی سریع برای چه کسانی مناسب است؟

شرط لازم برای موثر بودن ارتودنسی فوری سالم بودن بایت یا نداشتن اختلال فکی-دندانی است. اگر متقاضی استفاده از ارتودنسی سریع دندان باشید، متخصص ارتودنسی ابتدا وضعیت بایت شما را در جلسه مشاوره اولیه بررسی می‌کند. اگر بایت و یا فک شما مشکلی داشته باشد، متخصص ارتودنسی روش‌هایی به جز ارتودنسی سریع دندان را به شما پیشنهاد خواهد داد. اما اگر چنین مشکلی نداشته باشید، در حالت‌های زیر می‌توانید از ارتودنسی فوری استفاده کنید:

 

 • اگر از لبخندتان راضی نیستید.
 • اگر دندان‌های شما نامرتب هستند.
 • اگر بین دندان‌های شما فاصله وجود دارد.
 • اگر دندان‌های شما (دندان‌های جلو) کج هستند.
 • اگر دندان‌های شما شلوغ و به هم فشرده هستند.

شما حتی اگر از درمان‌های ارتودنسی استفاده کرده‌اید و هنوز از طرح لبخند خود راضی نیستید، می‌توانید با استفاده از ارتودنسی فوری به هدف خود برسید. در هر حالت، مشاوره با دندانپزشک متخصص را فراموش نکنید.

 

مزایای ارتودنسی سریع دندان
مزایای ارتودنسی سریع دندان

 

مزایای ارتودنسی سریع دندان

حالا که می‌دانیم ارتودنسی سریع چیست و برای چه کسانی مناسب است، به مزایای این روش می‌پردازیم:

 

1. نتیجه فوری با ارتودنسی سریع

با نصب ونیرهای سرامیکی در ارتودنسی فوری، شما می‌توانید بلافاصله پس از نصب نتیجه آن را ببینید و از لبخندتان لذت ببرید.

 

2. آسایش ارتودنسی فوری

روش‌های ارتودنسی سریع دندان (برای مثال نصب ونیرهای سرامیکی) تقریبا بدون درد است. زمانی که آنها در موقعیت خود قرار داده می‌شوند، شما به زودی وجودشان را در دهان خود فراموش خواهید کرد.

 

3. راحتی ارتودنسی سریع دندان

ارتودنسی فوری تنها نیاز به یک ارزیابی از دندان‌ها نیاز داشته، و شما در جلسه بعدی درمان می‌توانید اقدام به نصب ونیرهای دندانی کنید. زمانی که ونیرها به‌به دندان‌ها متصل شدند، شما می‌توانید برنامه منظم حفظ و نگهداری دندان‌های خود را از سر بگیرید.

 

4. زیبایی‌شناسی ارتودنسی سریع

زیبایی کلی لبخند شما می‌تواند به کمک ارتودنسی سریع بهبود پیدا کند. ونیرهای سرامیکی را می‌توان در اندازه، شکل یا رنگ‌های مختلف تهیه کرد. بنابراین نه‌تنها لبخند شما یکدست خواهد شد، بلکه دندان‌های شما نیز ردیف و تراز می‌شوند.

 

5. مراقبت‌های بهداشتی ساده

مراقبت‌های بهداشتی از ونیرهای سرامیکی بسیار آسان است. افراد می‌توانند به‌طور منظم به مراقبت بهداشت دهان و دندان خود بپردازند. این مراقبت‌ها شامل دو بار مسواک زدن در روز، یکبار کشیدن نخ دندان در روز و مراجعه به دندان‌پزشک هر شش ماه یکبار باشد.

 

ارتودنسی فوری چه گرینه‌هایی دارد؟
ارتودنسی فوری چه گرینه‌هایی دارد؟

 

ارتودنسی فوری چه گرینه‌هایی دارد؟

ارتودنسی سریع دندان تکنیک‌های متفاوتی داشته و روش‌های آن با توجه به نوع مشکل بیمار متغییر است. در ادامه این تکنیک‌ها را توضیح می‌دهیم:

 

1. ونیرهای پرسلن (سرامیکی)

ونیرهای پرسلن رایج‌ترین نوع درمان ارتودنسی سریع هستند. این پرسلن‌های دندانی که به دندان‌ها متصل می‌شوند، نه تنها ظاهر دندان‌ها را صاف می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند آنها قوی‌تر و سفیدتر شوند. ونیرهای سرامیکی پوسته‌های نازکی از جنس پرسلن، و شبیه به دندان‌های طبیعی هستند که به خوبی به دندان‌ها متصل می‌شوند. هر روکش مطابق با شکل و رنگ دندان‌ها ساخته شده، و می‌تواند سفیدتر و یا روشن‌تر نیز باشد. این روش بسیاری از مشکلات دندانی را اصلاح می‌کند، از جمله:

 • دندان‌های ترک‌خورده و یا لب پرشده
 • دندان‌های ناهموار و بهم‌ ریخته
 • دندان‌های کج شده
 • تغییر رنگ دندان‌ها

 

2. اینله، انله و روکش‌های دندانی

برای بهبود طرح لبخند در مقیاس کوچک‌تر نسبت به ونیرهای پرسلن، می‌توان از سرامیک‌های انله، اینله و روکش‌های دندانی استفاده کردن. پرسلن انله، اینله و روکش‌های دندانی برای ترمیم چند دندان در یک زمان استفاده شده، و به طور عمده برای مواردی مانند تقویت دندان‌های ضعیف، ترک‌خورده یا دندان‌های پوسیده به کار می‌رود. اگر به دلیل ضعیف شدن دندان‌ها و تغییر موقعیت آنها ظاهر لبخند دچار خدشه شود، این روش بسیار مفید خواهد بود.

روکش دندانی هم نوعی از پر کردن محسوب می‌شود که به طور کامل روی دندان را پوشش می‌دهد و یا در دور یک دندان و یا ایمپلنت دندانی قرار می‌گیرد. روکش دندانی در ارتودنسی سریع بیشتر زمانی استفاده می‌شود که پوسیدگی زیادی سلامت دندان را تهدید کند. آنها توسط چسب و یا سیمان‌های دندانی به دندان متصل می‌شوند و مقاومت و ظاهر دندان را بهبود می‌دهند. هزینه ارتودنسی سریع با استفاده از روکش کمی بالاست.

 

ارتودنسی سریع و فوری

 

3. باندینگ‌های دندانی

ارتودنسی سریع دندان با باندینگ یا ترمیم دندان با مواد همرنگ و کامپوزیت‌ها نیاز به آماده‌سازی چندانی ندارد. به استفاده از بی‌حسی نیز نیاز نیست، مگر آنکه همراه باندینگ قرار باشد پوسیدگی دندان هم ترمیم شود. باندینگ دو نوع متداول دارد:

 1. باندینگ کامپوزیت مستقیم: در این روش دندانپزشک با استفاده از کامپوزیت‌ها (ترکیبات همرنگ دندانی) اختلالت دندانی را ترمیم می‌کند. این روش شامل پر کردن حفره‌ها، ترمیم ترک‌های دندانی، پر کردن شکاف بین دندان‌ها و بازسازی لبه‌های دندان‌های پوسیده می‌شود.
 2. باندینگ چسبنده: در این روش برخلاف باندینگ کامپوزیت مستقیم، یک بخش بازسازی‌شده به دندان متصل می‌شود. این روش معمولا برای روکش‌های زیبایی، ونیرهای پرسلن، بریج‌ها، اینله و انله استفاده می‌شود.

 

هزینه ارتودنسی سریع چقدر است؟

قیمت ارتودنسی سریع دندان به میزان ترمیم و تعداد دندان‌های درگیر بستگی دارد. ارتودنسی سریع به معنای بهره‌گیری از ونیرهای پرسلن در دندان‌های جلو، در ردیف‌های بالا و پایین است. معمولا هزینه ارتودنسی سریع برای هر دندان به‌صورت جداگانه محاسبه می‌شود. با توجه به شهری که در آن زندگی می‌کنید، تجربه دندانپزشک و مواد دندانی استفاده شده، هزینه ارتودنسی سریع و قیمت ارتودنسی سریع دندان می‌تواند متفاوت باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید