سن مناسب ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

مناسب ترین سن ارتودنسی

اطلاع از سن مناسب ارتودنسی از مواردی است که ذهن افرادی که قصد انجام این درمان را دارند به خود مشغول می­‌کند. قبل از اینکه درباره مواردی مانند هزینه ارتودنسی کودکان، هزینه ارتودنسی دندان در سال 97 و عوارض ارتودنسی تحقیق کنیم، باید بدانیم سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟ در این مطلب قصد داریم به سن مناسب ارتودنسی، سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان، ارتودنسی در سن 30 سالگی، ارتودنسی بالای 30 سال، و اینکه آیا ارتودنسی در سن 40 سالگی عوارضی دارد یا نه، صحبت کنیم.

 

سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان چه زمانیست؟

بهتر است بدانید كه تا زمانی كه دندان در دهان فرد وجود دارد، می‌توان درمان ارتودنسی را انجام داد. بنابراین سن مناسب ارتودنسی و سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان را به­طور دقیق نمی­‌توان مشخص کرد. همان­طور که ارتودنسی در سن 30 سالگی ممکن است، ارتودنسی بالای 30 سال نیز قابل انجام است و پاسخ سوال آیا ارتودنسی در سن 40 سالگی امکان پذیر است نیز، “بله” است.

البته مشخصا سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان را می­‌توان دقیق­تر بررسی و آن را مشخص کرد. انجمن ارتودنسی آمريكا توصیه می­‌کند كه اولين ویزیت ارتودنسی با مشاهده اولين مشكل ارتودنسی انجام شود. همچنین، اين معاينه بايد قبل از 7 سالگی توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان انجام شود.

با توجه به مواردی که درباره سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان، ارتودنسی در سن 30 سالگی و ارتودنسی بالای 30 سال گفتیم، سن مناسب ارتودنسی برای شروع درمان ارتودنسی در 7 سالگی توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان می­تواند ضروری نباشد. اما معاينه دقيق و زودهنگام، در تعيين بهترين زمان شروع درمان و کاهش عوارض ارتودنسی موثر است. علاوه بر آن، چنین معاينه‌ه­ای در سن مناسب ارتودنسی، باعث تشخيص به موقع مشكلات شده و فرصت زيادی برای درمان فراهم می­‌كند.

 

 

ارتودنسی در سن 30 سالگی یا ارتودنسی بالای 30 سال؟

تا اینجای مطلب متوجه شدید که سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان به­طور دقیق وجود ندارد و در واقع هرچه زودتر به فکر انجام ارتودنسی باشید، بهتر است. چرا که مداخله ماهرانه در الگوی رشد دندان­‌های بيمار در سن مناسب ارتودنسی، رشد آن‌ها را هدایت کرده و از بروز عوارض ارتودنسی و مشكلات شديدتر در اين دوره جلوگيری می­‌كند. در 7 سالگی، اولين دندان آسياب بزرگ در دهان ظاهر می­‌شود که نقش مهمی در جويدن و تثبيت الگوی جفت شدن دندان‌­ها دارد. در اين زمان و در سن مناسب ارتودنسی، دکتر متخصص ارتودنسی کودکان بهتر از هر زمان دیگری قادر به ارزیابی روابط دندان­‌ها و فک­‌هاست.

البته باید توجه داشت که درمان‌های ارتودنسی (حتی در سن مناسب ارتودنسی) تنها به منظم کردن دندان‌ها محدود نبوده و به تغییر یا هدایت رشد استخوان‌های فک بالا و پایین نیز مربوط می‌شود. یک دکتر متخصص ارتودنسی کودکان می‌تواند با هدایت رشدی در سنین رشد هماهنگی بین اجزای صورت را برقرار کند. در طول درمان ارتودنسی در سن 30 سالگی یا ارتودنسی بالای 30 سال، پزشک متحصص این کار را به کمک روش‌های جدید و جراحی انجام داده و با ردیف کردن دندان‌ها، زیبایی ظاهری، بهبود صحبت کردن، جویدن و کاهش استرس‌های ناشی از تعامل با دیگران را در سن مناسب ارتودنسی به ارمغان آورد.

 

 

 آیا ارتودنسی در سن 40 سالگی امکان­پذیر است؟

مشخصا زمان درمان بستگی به نوع ناهنجاری و شدت مشکل دارد. هرچه سن بیمار (و سن مناسب ارتودنسی) کمتر باشد درمان راحت­تر، کوتاه­تر، موفقیت آمیزتر و عوارض ارتودنسی نیز کمتر خواهد بود. بیمارانی که مشکل فکی دارند حتما باید پیش از بلوغ معاینه شوند. برای پسرها 9 سالگی و برای دخترها 8 سالگی معمولا سن مناسب ارتودنسی برای معاینه توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان است. اما براساس نوع ناهنجاری می­‌توان زودتر نیز معاینه و درمان را انجام داد (نوع ناهنجاری تعیین کننده این مطلب است).

اگر متخصص ارتودنسی مشکلی فکی را در بیمار تشخیص دهد، باید با کمک دستگاه­‌های ارتودنسی این مشکل را در سن مناسب ارتودنسی حل کرد. در صورت عدم درمان در زمان و سن مناسب ارتودنسی، مشکل بیمار دیگر تنها با ارتودنسی رفع نشده و بیمار به جراحی فک نیاز خواهد داشت.

بنابراین، ویزیت در سن مناسب ارتودنسی، در درمان ناهنجاری­‌های فک و دندان بسیار اهمیت دارد. اما اگر بیمار مشکل فکی نداشته و تنها دندان­‌های او نیاز به درمان برای منظم و ردیف شدن داشته باشند، آنگاه سن مناسب برای ارتودنسی بزرگسالان عدد خاصی ندارد. آن‌ها می‌­توانند درمان ارتودنسی در سن 30 سالگی و یا حتی ارتودنسی بالای 30 سال را انجام دهند. اگرچه در این­صورت نیز سن مناسب ارتودنسی در محدوده 10 تا 12 سالگی توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان است.

اما آیا ارتودنسی در سن 40 سالگی نیز ممکن است؟ بله. چهل سالگی نیز می­‌تواند سن مناسبی برای ارتودنسی بزرگسالان باشد. بیماری که مشکل دندانی دارد، می­‌تواند درمان را در هر سنی (به شرط آنکه مشکلات لثه‌ه­ای نداشته باشد) انجام دهد. اما اگر مشکل فکی در سنین بزرگسالی وجود داشته باشد، دیگر درمان ارتودنسی به تنهایی کارساز نخواهد بود و بیمار به جراحی همراه با ارتودنسی احتیاج خواهد داشت. اگر مشکل فکی بیمار در سن مناسب ارتودنسی (سنین قبل از بلوغ) تشخیص داده شود، می‌­توان تنها با ارتودنسی و بدون جراحی فک او را درمان کرد.

 

 

هزینه ارتودنسی کودکان چقدر است؟

امیدواریم تا اینجا پاسخ سوالات خود را در رابطه با سن مناسب ارتودنسی، ارتودنسی در سن 30 سالگی، ارتودنسی بالای 30 سال و… گرفته باشید. در این قسمت مرور کوتاهی داریم بر هزینه ارتودنسی کودکان (توسط دکتر متخصص ارتودنسی کودکان)، هزینه ارتودنسی دندان در سال 97، 98 و عوامل موثر بر آن.

سن مناسب ارتودنسی عامل مهمی در تخمین هزینه ارتودنسی کودکان و هزینه ارتودنسی دندان در سال 97 است. درمان­های ارتودنسی ثابت زمانی که فرد در مرحله نوجوانی قرار دارد راحت­تر از درمان ارتودنسی در بزرگسالی است. حرکت دندانی در بزرگسالان کندتر بوده و از این نظر، قیمت این نوع درمان در سنین بالا (مثلا ارتودنسی بالای 30 سال) قیمت بالاتری نسبت به ارتودنسی ثابت در کودکان یا نوجوانان دارد.

نوع درمان(ثابت یا متحرک بودن)، کشیدن یا نکشیدن دندان، نوع براکت­‌ها، شدت مشکل و ناهنجاری، تخصص و تجربه دکتر متخصص ارتودنسی کودکان، کلینیکی که به آن مراجعه می­‌کنید و حتی شهر شما نیز بر هزینه ارتودنسی کودکان و هزینه ارتودنسی دندان در سال 97 و 98 تاثیرگذار هستند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید