کش ارتودنسی

اتصال کش ارتودنسی یکی از مراحل مهم در ارتودنسی دندان است. علت کش انداختن در ارتودنسی و همین طور قابلیت‌های کش اراتودنسی در کنار مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی در بین دندان‌ها از مهمترین دلایل تمایل افراد در شناخت اروینگ و کش ارتودنسی است.

زیباترین رنگ کش ارتودنسی از دیگر مواردی است که برای داشتن ظاهر زیبای دندان‌ها پس از انجام عمل ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. استفاده از کش ارتودنسی همراه بریس نصب شده بر روی دندان از جمله مراحل ارتودنسی دندان است. اورینگ ارتودنسی دندان نیز کش های کوچکی هستند که دور پره های براکت ها بسته می شوند و سیم ارتودنسی را درون شکاف هر براکت نگه می دارند.

 

بریس ارتودنسی
بریس ارتودنسی دندان

 

همه چیز درباره کش ارتودنسی دندان

کش ارتودنسی که به آن اصطلاحا الاستیک ارتودنسی دندان نیز گفته می‌شود، یک نوار لاستیکی کوچک است که برای اصطلاح روابط بین دو فک در اتودنسی دندان کاربرد دارد. کش ارتودنسی بین براکت‌های بالا و پایین و یا قسمت های جلو یا عقبی دندان‌ها قرار گرفته و به قرار گرفتن دندان در جای تعیین شده کمک می‌کند.

کش ارتودنسی یا به عبارتی عامیانه تر کش دندان در ارتودنسی در رنگ‌های مختلف برای نشان دادن ظاهری زیبا تر تولید و در طول درمان ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کش ارتودنسی چیست

کش‌های ارتودنسی با هدف ایجاد شرایط بهتر در طول و دوره درمان ارتودنسی طراحی و بر بین براکت و دندان‌های مختلف نصب می‌شوند. کش ارتودنسی ابزاری در هنگان انجام عمل ارتودنسی بر روی دندان است که وظیفه اعمال فشار به دندان‌های برای قرارگیری در جای مناسب در طول زمان‌های مختلف را بر عهده دارد.

کش ارتودنسی در انواع و مدل‌های گوناگون متناسب با تشخیص پزشک تهیه و نصب می‌شوند. چند نوع از کش ارتودنسی به ترتیب زیر قابل معرفی هستند.

 

کش رنگی ارتودنسی
کش رنگی ارتودنسی دندان

 

انواع کش ارتودنسی

  • کش ارتودنسی O – Ring  : این سبک کش ارتونسی در دور هر براکت قرار گرفته و برای نکهداشتن سیم‌ها در شیار براکت کاربرد دارد. رنگ های کش ارتودنسی در این مدل نیز مورد توجه افراد خصوصا کودکان قرار گرفته است. کش ارتودنسی O-Ring بعنوان یک نگهدارنده‌ی سیم ارتونسی در داخل براکت شناخته شده است.
  • کش ارتودنسی رابربند :این نوع کش ارتودنسی بطور حدودی بزرگتر از کش ارتودنسی  O-Ring است. از این مدل کش ارتودنسی برای وارد کردن فشار به فک استفاده می‌شود تا بایت اصلاح شود. کش ارتودنسی رابربند نیز در رنگ‌های مختلف تولید و قابل استفاده اشت.

پس از شناخت نسبی کش ارتودنسی و آشنایی با نحوه عملکرد این ابزار در دوره درمان ارتونسی دندان و دلایل رایج استفاده از کش ارتودنسی اشاره خواهیم داشت.

 

علت کش انداختن در ارتودنسی

مهمترین دلیل استفاده از کش ارتودنسی در هنگام درمان کمک به قرار گرفتن دندان‌ها در جای مشخص و همین طور برطرف کردن ناهنجاری های مشاهده شده در فک‌های بالا و پایین به مرور زمان می‌باشد.کش‌های ارتودنسی به منظور اصلاح بایت یا نحوه همپوشانی دندان‌ها به کار می‌روند.

 

کش انداختن در ارتودنسی
کش انداختن در ارتودنسی دندان

 

هنگامی که فرد بیمار با مشکل آندربایت یا اوربایت مواجه باشد، سیم و براکت های ارتودنسی به تنهایی نمی‌توانند مشکل دندان‌ها را بر طرف نمایند. در این موارد متخصص ارتودنسی تصمیم می‌گیرد از نوعی کش مخصوص به نام کش ارتودنسی استفاده کند.

در واقع برهم ریختگی بیش از حد دندان‌ها و ناهماهنگی فک‌های بالا و پایین افراد نیاز استفاده از انواع کش ارتودنسی برای ایجاد حرکت در جهت‌های تعیین شده را پس از نصب براکت و سیم بر روی دندان‌ها بوجود می‌آورد.

مشاهده رنگ‌های کش ارتودنسی برای انتخاب بهترین رنگ کش ارتودنسی یکی از درخواست‌های پر تکرار افراد خصوصا کودکان در هنگام ارتودنسی دندان می‌باشد. در این قسمت نمونه‌ای از رنگ‌های کش ارتودنسی را با هم مشاهده می‌کنیم.

 

الاستیک ارتودنسی
الاستیک ارتودنسی دندان

 

قیمت کش ارتودنسی

این سوال بارها در بین افرادی که دوره درمان ارتودنسی دندان‌های آنها با نصب کش ارتودنسی همراه بوده مطرح است که کش ارتودنسی را از کجا بخرم؟ بهترین راهنما در این حالت پزشک متخصص و ارتودنیست مخصوصی است که کار درمان دندان‌هایتان را انجام می‎دهد. قیمت کش ارتودنسی وابسته به نوع و تعداد آن متغیر است.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید