پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان

پروتز دندان یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است که داشتن لبخندی زیبا را برای افراد فراهم می کند. اگر قصد پر کردن جای دندان های از دست رفته خود را دارید یا ساختار آنها بهم ریخته است، پروتز دندان می تواند مشکل شما را رفع کند. در این مطلب از وبسایت دکتر سعید قریشی توضیح می دهیم پروتز دندان چیست، انواع پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک را معرفی، و در نهایت تعرفه پروتز دندان را بررسی می کنیم.

 

پروتز دندان (به انگلیسی: Dental Prosthesis)

 

پروتز دندان” چیست؟

دندان ها به دلایل متفاوتی مانند پوسیدگی و آسیب دیدگی می توانند بیفتند و یا شکل طبیعی خود را از دست بدهند. همانطور که شاید در عکس پروتز دندان دیده اید، کار پروتز دنداناصلاح طرح لبخند“، جایگزینی و ترمیم دندان های افتاده و یا تغییر شکل یافته است. یک پاسخ ساده تر هم برای پروتز دندان چیست وجود دارد، پروتزهای دندانی در واقع همان دندان های مصنوعی یا روکش هایی است که بارها نام آن را شنیده اید. برخی از مزایای مهم پروتز دندان عبارت اند از:

 • بازتوانی و نگهداری موثر از دهان و دندان
 • حفاظت از دندان های مصنوعی جزئی
 • کاهش تحلیل رفتگی استخوان فک
 • افزایش کیفیت زندگی بیماران
 • افزایش زیبایی

 

انواع پروتز دندانی

 

انواع پروتزهای دندانی

مطمئنا با مشاهده عکس پروتز دندان متوجه شده اید که این روش انواع متفاوتی دارد. پروتز های دندانی به 3 دسته کلی پروتز دندان ثابت، پروتز دندان متحرک و ایمپلنت تقسیم می شوند که هر یک مدل های متفاوتی دارند.

1. پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت معمولا میان مردم با نام روکش دندان شناخته می شود. پس از قرارگیری پروتز دندان ثابت درون دهان، متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی خود نخواهید شد. همان طور که در عکس پروتز دندان می توانید ببینید، این پروتزها ظاهر مناسبی دارند و از پروتز دندان متحرک محبوب تر هستند. مهم ترین انواع پروتز دندان ثابت عبارت اند از:

1-1. روکش تک واحدی دندان

روکش دندان برای دندان های آسیب دیده بسیار مناسب است. اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، دندان چند بار پر شده و یا به دلیل عصب کشی تیره شده باشد، استفاده از این پروتز دندان ثابت بهترین روش است. روکش دندان به استحکام دندان کمک کرده و ظاهر آن را نیز بهبود می دهد. روکش دندان روی پایه کوچکی که درون آن قرار دارد نصب می شود. هنگام بررسی تعرفه پروتز دندان، توجه داشته باشید که قیمت پروتز دندان تکی یا قیمت یک عدد پروتز دندان می تواند مربوط به این مدل باشد.

1-2. بریج دندان

بریج دندان بیشتر با نام پروتز دندان ثابت شناخته می شود. افرادی از این پروتز دندان ثابت استفاده می کنند که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند، و یک دندان در جلو و یک دندان در عقب این دندان ها دارند. با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی، یک پل یا بریج بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی پر شده و فرد دوباره توانایی جویدن داشته باشد. این پروتز دندان ثابت محل دندان‌ های افتاده را می پوشاند و باعث بهبود عملکرد و زیبایی دندان ها می شود.

 

پروتز دندان متحرک

 

2. پروتز دندان متحرک

گاهی نمی توان از پروتز دندان ثابت برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد. در چنین شرایطی، دندانپزشکان استفاده از پروتز دندان متحرک را تجویز می کنند. همان طور که از نام پروتز دندان متحرک و عکس پروتز دندان مشخص است، این پروتزهای دندانی را می توان به راحتی داخل دهان گذاشت و یا برداشت. پروتز دندانی متحرک بین سالمندان بسیار محبوب است؛ اما این بدین معنا نیست که جوانان از آن استفاده نمی‌کنند. پروتز دندان متحرک به 3 دسته تقسیم می شوند:

2-1. پروتز دندانی پارسیل

پروتز دندان متحرک پارسیل یا تکه ای بیشتر با نام دندان تکه ای شناخته می شود. این روتزهای کرم کبالت انواع گوناگونی دارند که در ادامه آنها را معرفی کره ایم:

 1. پروتزهای پارسیل تمام آکریل که در بیشتر موارد به عنوان یک درمان موقت استفاده می شود .
 2. پروتزهای کرم کبالت که برای درمان بی دندانی ها با انتهای آزاد (افرادی که در عقب دهان دندانی برای پایه پروتز ثابت ندارند) یا افرادی که مایل نیستند از پروتز دندان ثابت استفاده کنند، به کار می رود.
 3. پروتز دندان متحرک دارای ترکیب آکریل (لثه پروتز) و آلیاژ فلزی نیز از مدل های متحرک هستند. این پروتزهای دندانی متحرک به دلیل فلزی بودن گیره ها ظاهر ناخوشایندی دارند. به همین علت از یک نوع پروتز دندان پارسیل دیگر که بخش فلزی آن به رنگ دندان است، استفاده می شود.

2-2. پروتز کامل دندان یا دست دندان

مسلما میان انواع عکس پروتز دندان دندان هایی مانند دندان های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز دیده اید. این پروتز دندان متحرک برای افرادی مناسب است که تمام دندان های خود را از دست داده اند. البته امروزه با وجود ایمپلنت های دندانی، استفاده از این پروتز دندان متحرک کمتر شده، اما هنوز به عنوان یک پروتز دندان ارزان استفاده می شود. پروتز کامل دندان 2 نوع است (معمولی و لثه نرم) و 2 بخش دارد: قسمت دندان ها و بخش صورتی پروتز که بین افراد با نام لثه پروتز شناخته می شود.

2-3. پروتز دندان اوردنچر

پروتز دندان متحرک اوردنچر در واقع یک دست دندان کامل است که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت می نشیند. پروتز دندان اوردنچر در مقایسه با پروتز کامل دندان راحت تر است، اما به هر حال متحرک بوده و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر است.

 

تعرفه پروتز دندان

 

تعرفه پروتز دندان

اما هزینه پروتز دندان چقدر است؟ وجود گزینه های متفاوت در پروزتزهای تابث و متحرک به معنی متفاوت بودن تعرفه پروتز دندان است. برای مثال، قیمت پروتز دندان تکی و قیمت یک عدد پروتز دندان با پروتزهای تکه ای متفاوت است. اگر به دنبال پروتز دندان ارزان هستید و دندان های زیادی را از دست داده اید، پروتز کامل دندان می تواند گزینه مناسبی باشد.

به طور کلی قیمت و تعرفه پروتز دندان را بدون معاینه نمی‌توان تعیین کرد. اگر می خواهید بدانید هزینه پروتز دندان چقدر است، ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید و از او مشاوره پروتز دندان بگیرید تا میزان آسیب دندان هایتان مشخص شود. میزان پروتزی که استفاده می شود، هزینه های لابراتواری سازنده پروتز، و از همه مهم تر دستمزد دندانپزشک تعرفه پروتز دندان، قیمت پروتز دندان تکی، قیمت یک عدد پروتز دندان و… را به طور دقیق مشخص می کند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"پروتز دندان چیست؟ معرفی انواع پروتز دندان"

  Eric Jones

  Hey there, I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found orthodontic.ir after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Talk With Web Visitor is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to learn more about everything Talk With Web Visitor can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=orthodontic.ir

دیدگاه خود را بنویسید