روش‌های درمان و بستن فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها (به انگلیسی: Diastema) یکی از مواردی است که می‌تواند زیبایی دهان و دندان فرد را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما علت فاصله بین دندان کودکان، علت فاصله بین دندان جلو و به طور کلی دلیل فاصله بین دندان ها چیست؟ چگونه فاصله بین دندان ها را کم کنیم؟ آیا درمان خانگی فاصله بین دندان ها وجود دارد و از بین بردن فاصله دندان در خانه امکان پذیر است؟

در این مطلب علل و درمان فاصله بین دندان ها را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

 

علت فاصله بین دندان ها

دلیل فاصله بین دندان ها اعم از علت فاصله بین دندان کودکان، فاصله بین دندان نوزاد، فاصله بین دندان نیش، علت فاصله افتادن بین دندان های پایین و … می‌تواند موارد متعددی باشد. نقطه مقابل فاصله افتادن بین دندان ها، ازدحام آنها در دهان است. فاصله بین دندان های جلو و فاصله بین دندان های بالا رایج ترین شکل این عارضه است. در ادامه دلیل فاصله بین دندان ها را توضیح می‌دهیم:

 

1. علت فاصله بین دندان کودکان

فاصله افتادن بین دندان‌ها اکثرا به صورت نامرتبی دندان ‌ها در کودکی است و خود به خود اصلاح می‌شود. علت فاصله بین دندان کودکان و فاصله بین دندان نوزاد بخشی از روند ایجاد فاصله بین دندان‌‌های شیری است که به جای گرفتن دندان‌ های دائمی و بزرگ ‌تر در آینده کمک می‌کند. علت فاصله بین دندان کودکان ممکن است زمانی که دندا‌ن‌های شیری و دائمی هر دو در دهان وجود دارند نیز در ۸ تا ۹ سالگی مشاهده شود.

 

علت فاصله بین دندان کودکان
علت فاصله بین دندان کودکان

 

اگر نگران فاصله بین دندان نوزاد و علت فاصله بین دندان کودکان خود هستید، می‌توانید با دندانپزشک مشورت کنید؛ اما جای نگرانی نیست و فاصله بین دندان نوزاد و علت فاصله بین دندان کودکان خود به خود اصلاح خواهد شد.

 

2. عدم تطابق طول قوس با دندان‌ ها

بیشتر بودن طول قوس دندانی از تعداد دندان‌ های موجود نیز می‌تواند علت فاصله بین دندان کودکان، علت فاصله افتادن بین دندان های پایین یا بالا باشد. فاصله بین دندان ها در این حالت می‌‌تواند به دلیل افتادن دندان، کوچک بودن دندان‌ ها، بزرگ بودن اندازه فک، و یا کشیدن دندان که موجب رانده شدن دندان‌ های مجاور می‌شود، به وجود بیاید.

 

فاصله بین دندان ها
فاصله بین دندان ها

 

3. فرنوم بین دندان ها

فرنوم بین دندان ها نیز می‌تواند دلیل فاصله بین دندان ها، به خصوص علت فاصله افتادن بین دندان های پایین و یا بالا باشد. فرنوم یک بافت ضخیم و گوشتی در قسمت جلویی دهان است که روی لثه‌ های بالا و پایین مشاهده می‌‌شود. این بافت می‌تواند موجب فاصله افتادن بین دندان ها و فاصله میان خط میانی دندان ها شود. در این حالت، بافت پیوندی بین دو دندان جلویی قرار گرفته و از نزدیک شدن آنها به یکدیگر جلوگیری می‌کند.

 

4. عادات نامناسب و فاصله افتادن بین دندان ها

عاداتی مانند مکیدن انگشت و زبان، فشار دادن زبان و… نیز ممکن است علت فاصله بین دندان کودکان و فاصله بین دندان نوزاد باشد. عادت‌هایی از این دست در بیشتر مواقع علت فاصله افتادن بین دندان های پایین، جلو آمدن دندان ها، و فاصله بین دندان های بالا هستند.

 

علل ایجاد فاصله بین دندان‌ها

 

5. وجود مشکلات در خط میانی دندان ها

علت فاصله بین دندان های جلو مشکلاتی مانند کیست ها، تومورها، و یا دندان نهفته که بین دو دندان تحت فشار قرار می‌گیرد نیز می‌تواند باشد. هر کدام از این موارد از نزدیک شدن دندان های پیشین در دو طرف خط میانی جلوگیری می‌کنند و موجب فاصله افتادن بین دندان ها می‌شوند.

 

درمان فاصله بین دندان ها

مهم‌ترین دلیل برای درمان فاصله بین دندان ها سلامت لثه هاست، می‌باشد عمل جویدن باید با دندان ها انجام شود و نه با لثه ها. از سوی دیگر، درمان فاصله بین دندان‌های جلو زیبایی چهره و تکلم فرد را نیز بهبود می‌بخشد. در این قسمت می‌خواهیم ببینیم چگونه فاصله بین دندان ها را کم کنیم. از درمان خانگی فاصله بین دندان ها گرفته تا روش های پزشکی مانند ارتودنسی و همچنین از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی.

 

1. درمان خانگی فاصله بین دندان ها

علت فاصله بین دندان کودکان، علت فاصله افتادن بین دندان های پایین و… را بررسی کردیم؛ اما خودمان چگونه فاصله بین دندان ها را کم کنیم؟ اگر به دنبال درمان خانگی فاصله بین دندان ها و از بین بردن فاصله دندان در خانه هستید، می‌توانید از از براکت های DIY یا نوار دندان استفاده کنید. برای درمان خانگی فاصله بین دندان ها با این چسب ها باید هر شب نواری را دور دندانی که می‌خواهید حرکت کند، بگذارید.

این درمان خانگی فاصله بین دندان ها برای از بین بردن فاصله دندان در خانه می‌تواند نتیجه بخش باشد. اما احتیاط کنید، زیرا ممکن است فاصله بین دندان ها بدتر شود یا هیچ تفاوتی را مشاهده نکنید. مسلما در درمان خانگی فاصله بین دندان ها و از بین بردن فاصله دندان در خانه، سلامت شما و دندان های تان در اولویت قرار نمی‌گیرد.

 

از بین بردن فاصله بین دندان‌های جلو، بدون ارتودنسی

 

2. از بین بردن فاصله بین دندان‌های جلو، بدون ارتودنسی

اگر به دنبال درمان خانگی فاصله بین دندان ها نباشید، احتمالا ارتودنسی دندان فاصله دار اولین گزینه ای است که به ذهن می‌رسد. اگر به دلیل هزینه پر كردن فاصله بين دندان ها در این روش یا موارد دیگر مایل به استفاده از ارتودنسی برای فاصله دندان ها نیستید، از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی با روش های زیر را در نظر داشته باشید:

  • ونیر دندان
  • باندیگ دندان
  • نگهدارنده دندان

 

بستن فاصله دندان‌ها

 

3. بستن فاصله دندان با ارتودنسی

در مقایسه با درمان خانگی فاصله بین دندان ها و از بین بردن فاصله دندان ها بدون ارتودنسی این روش قطعی ترین راه برای رفع فاصله بین دندان های جلو، فاصله بین دندان نیش و… است. در صورت کمک گرفتن از ازتودنسی برای رفع دلیل فاصله بین دندان ها، بیمار دندان های خود را دارد، چیزی از خارج به آن اضافه نشده است، ماده پر کردگی وجود ندارد که بیفتد یا تغییر رنگ دهد، و مشکلات لثه ای نیز پیش نخواهد آمد. مهم تر از همه (در صورت رعایت نکات)، این فضا دیگر برنمی‌گردد و نیازی نیست نگران فاصله بین دندان ها بعد از ارتودنسی باشید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید