تغذیه دوران ارتودنسی

تغذیه در دوران ارتودنسی

تغذیه دوران ارتودنسی و اینکه در زمان ارتودنسی چه بخوریم، از اولین سوالاتیست که افراد پس از انجام این درمان از خود می‌پرسند. آیا تغذیه در ارتودنسی مانند دوران قبل از این درمان است؟ و یا باید به بایدها و نبایدهای ارتودنسی توجه کرد؟ آیا تغذیه در ارتودنسی تنها برای هفته اول ارتودنسی متفاوت است یا باید برای مدت طولانی‌تری به تغذیه دوران ارتودنسی توجه کنیم؟ در این مطلب قصد داریم تغذیه در دوران ارتودنسی را به‌طور کامل بررسی کنیم و ضمن توضیح بایدها و نبایدهای ارتودنسی، به شما بگوییم بعد از ارتودنسی چه بخوریم و چه چیزی را نخوریم.

 

اهمیت تغذیه در دوران ارتودنسی

پس از قرار دادن سیستم براکت در دهان، باید برخی از غذاها را از تغذیه دوران ارتودنسی حذف کنید؛ چرا که ممکن است باعث شل شدن یا شکستن براکت شوند. علاوه بر تغذیه در ارتودنسی، باید مراقب نحوه جویدن خود نیز باشید تا آسیبی به سیم، نگین براکت و سایر اجزای سیستم براکت وارد نشود. در ادامه بررسی می‌کنیم که در زمان ارتودنسی چه بخوریم.

 

تغذیه در ارتودنسی؛ غذاهای سفت و ترد

افراد زیادی هستند که از خوردن غذاهای ترد لذت می‌برند. اگر شما نیز در این دسته قرار می‌گیرید و می‌پرسید در زمان ارتودنسی چه بخوریم و در زمان ارتودنسی چه بخوریم، نکات زیر را به خاطر بسپارید:

 1. گنجاندن غذاهای ترد و سفت در تغذیه دوران ارتودنسی و جویدن آنها، خطر شکستن یا جدا شدن قطعات سیستم براکت را به دنبال دارد. پیشنهاد می‌کنیم این مواد غذایی را از تغذیه ارتودنسی خود حذف کنید.
 2. سبزیجات خام مانند هویج، کرفس، تربچه و… به همراه میوه‎های خام مانند سیب و میوه‌‌هایی که کامل رسیده نیستند، در تغذیه ارتودنسی جایی ندارند. شما می‌توانید این مواد را به صورت پخته و یا رنده‌شده در تغذیه دوران ارتودنسی خود قرار دهید.
 3. آجیل از جمله بادام، بادام زمینی، فندق، تخمه و… نیز موارد نباید در تغذیه در دوران ارتودنسی مصرف شوند. شما می‌توانید این مغرها را به ‌صورت خردشده و یا آسیاب‌شده مصرف کنید.
 4. ذرت بو داده علاوه بر اینکه حاوی پوسته‌های سفت می‌باشد، ممکن است حاوی دانه‌های بو داده نشده و سفت باشد. همچنین ممکن است پوسته‌های آنها در زیر لثه گیر کرده و باعث التهاب لثه شود. به همین دلیل، ذرت بوداده با پوسته را از تغذیه دوران ارتودنسی حذف کنید.
 5. سیب‌ زمینی سرخ‌ شده در صورتی که لبه‌های آن ترد باشد برای تغذیه دوران ارتودنسی مناسب نیست. اگر می‌خواهید سیب‌زمینی سرخ‌شده میل کنید، لبه‌های ترد آن را جدا کنید و یا انواع نرم‌تر آن را تهیه کنید.
 6. چوب شور جزو خوراک‌های ترد و تا حدی سفت محسوب می‌شود و بهتر است آنها را در تغذیه ارتودنسی با اختیاط مصرف کنید.
 7. برخی انواع غلات صبحانه سفت و ترد هستند. برای مصرف این مواد در تغذیه دوران ارتودنسی، ابتدا آنها در شیر نرم کنید.
 8. بهتر است انواع آب‌‌نبات و شکلات‌های سفت را به طور کامل از تغذیه ارتودنسی خود حذف کنید.

 

تغذیه در دوران ارتودنسی

 

تغذیه دوران ارتودنسی؛ خوراکی‌های چسبناک

هنگتم پاسخ به سوالات در زمان ارتودنسی چه بخوریم و بعد از ارتودنسی چه بخوریم، خوراکی‌های چسبنده و جویدنی را نیز نباید فراموش کرد. از مصرف غذاها و خوراکی‌های چسبنده در تغذیه ارتودنسی خودداری کنید، چرا که ممکن است ذرات غذا به قطعات براکت بچسبد. علاوه بر اینکه تمیز کردن آنها دشوار است، ممکن است هنگام جدا کردن ذرات غذا از بین اجزای براکت، سیم یا بخش‌های دیگر آسیب ببینند. حتما به موارد زیر را در رابطه با بایدها و نبایدهای ارتودنسی توجه کنید:

 1. مصرف هرگونه آدامس و شکلات‌کشی برای تغذیه در دوران ارتودنسی اصلا توصیه نمی‌شود. اگر می‌خواهید پس از صرف غذا دهان‌تان تازه شود، پیشنهاد می‌کنیم دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یا از دهان‌شویه استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده زیاد از دهان‌شویه باعث تحریک لثه می‌شود، بنابراین در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.
 2. بهتر است تافی و شکلات‌های کاراملی و انواع خوراکی‌های جویدنی یا چسبناک را نیز از تغذیه ارتودنسی حذف کنید.

 

در زمان ارتودنسی چه بخوریم

 

در زمان ارتودنسی چه بخوریم؟ لیست غذاهای نرم

تا اینجا توضیح دادیم که چه موادی را نباید در تغذیه دوران ارتودنسی قرار داد. در این قسمت خواهیم گفت در زمان ارتودنسی چه بخوریم و بعد از ارتودنسی چه بخوریم.

پس از نصب وسیله ارتودنسی و پس از هر مرتبه تنظیم سیم ارتودنسی، بهتر است تا 48 ساعت رژیم غذایی نرم داشته باشید و تغذیه ارتودنسی خود را با توجه به لیست غذاهای نرم برنامه‌ریزی کنید. این کار به شما کمک می‌کند سریع‌تر با شرایط جدید سازگاری پیدا کنید، و براکت‌های تازه چسبانده شده نیز فرصت داشته باشند تا تثبیت شود. لیست غذاهای نرم و از جمله غذاهایی که در این 48 ساعت می‌توانید مصرف کنید عبارت‌اند از:

 • ماست، پودینگ، پنیر نرم، کشک و خامه
 • اسموتی میوه، میلک شیک و آبمیوه
 • پوره سیب‌زمینی و سبزیجات پخته
 • برنج، ماکارونی و انواع پاستا
 • میوه‌های بخارپز و پوره شده
 • کیک و بستنی (بدون نان)
 • تخم‌مرغ (در هر شکلی)
 • سوپ و فرنی
 • ماهی پخته

 

در زمان ارتودنسی چه بخوریم؟
در زمان ارتودنسی چه بخوریم؟

 

بایدها و نبایدهای ارتودنسی

ممکن است بایدها و نبایدهای ارتودنسی به نظرتان زیاده از حد باشد، اما واقعا اینطور نیست. شما مواد غذایی بسیاری را می‌توانید در تغذیه دوران ارتودنسی مصرف کنید، البته با رعایت احتیاط. برای مثال علاوه بر رعایت تغذیه دوران ارتودنسی، تا می‌توانید از دندان‌های جلویی خود استفاده نکنید. دندان‌هایی جلو هنگامی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند، حساس شده و هنگام جویدن با آنها ممکن است احساس ناراحتی کنید. علاوه بر این، ممکن است فشار زیادی به ارتودنسی وارد شده و خراب شود.

هنگامی که وسیله ارتودنسی در دهان دارید، غذا را به تکه ‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا لازم نباشد یک تکه بزرگ غذا را با دندان‌های جلو گاز بزنید. فراموش نکنید که علاوه بر حساس بودن دندان‌های جلو، به خاطر وجود ارتودنسی در دهان‌تان در باز کردن دهان محدودیت دارید. علاوه بر توجه به تغذیه ارتودنسی، برخی رفتارهای اشتباه نیز در دوران درمان ارتودنسی و یا حتی پس از آن باید متوقف شوند، چرا که به دندان‌ها آسیب وارد می‌کنند. از جمله بایدها و نبایدهای ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جویدن مداد، خودکار یا هر شی سفت دیگر برای ایجاد تمرکز و یا غلبه بر استرس
 • جویدن ناخن یا کندن زائده‌های پوستی کنار ناخن با دندان
 • باز کردن درب پلاستیکی یا قوطی با دندان

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید