براکت ارتودنسی

براکت ارتودنسی چیست؟ معرفی انواع براکت­های ارتودنسی

اگر در رابطه با ارتودنسی جستجو کرده باشید، نام براکت ارتودنسی حتما برای­تان آشناست. همان­طور که از نام آن مشخص است، براکت ارتودنسی از لوازم مراحل ارتودنسی است که انواع مختلفی دارد؛ مانند براکت ارتودنسی نامرئی و براکت دیمون. اما تنها مشاهده عکس براکت ارتودنسی­ اطلاعات کاملی به شما در مورد آن نداده و ممکن است همچنان سوالاتی داشته باشید.

در این مقاله به معرفی براکت ارتودنسی و انواع آن می‌­پردازیم؛ و موارد دیگری مانند فروش براکت ارتودنسی، شکستن براکت ارتودنسی، کنده شدن براکت ارتودنسی و… را نیز بررسی می­‌کنیم.

 

براکت ارتودنسی یا براکت دندان چیست؟

براکت، یکی از ابزارهای اصلی مراحل ارتودنسی است که برای اصلاح ناهنجاری‌های دهان و دندان در کنار بریس‌ها (پلاک‌­های نگه دارنده) به کار می‌روند. اگر عکس براکت‌های ارتودنسی را دیده باشید، این براکت­‌ها در واقع همان نگین­‌هایی هستند که در طول درمان و مراحل ارتودنسی روی دندان‌­ها توسط پزشک چسبانده می­‌شوند.

مطمئنا یک سیم قوسی را نیز در عکس براکت ارتودنسی دیده­‌اید، براکت‌­های ارتودنسی برای اتصال پذیری همین سیم با چسب یا باند روی دندان­‌ها در مراحل ارتودنسی به کار می‌رود.

براکت­‌های ارتودنسی، نیروی سیم ارتودنسی را به دندان‌­ها منتقل می­‌کنند تا به محل صحیح خود هدایت شوند. آن‌ها معمولا دو شیار برای قرارگیری سیم روی خود دارند. فروش براکت ارتودنسی با توجه به ماده سازنده آن شامل براکت فلزی (طلا، تیتانیوم، کامپوزیت، کبالت و …)، سرامیکی و پلاستیکی در بازار انجام می­‌شود.

 

براکت ارتودنسی
براکت دندان

 

معرفی انواع براکت ارتودنسی

کافی است تا عکس براکت ارتودنسی را در اینترنت جستجو کنید تا با انواع براکت­‌های ارتودنسی مواجه شوید. این مسئله در فروش براکت ارتودنسی نیز صادق است. انواع مختلف براکت­‌های ارتودنسی تنها به مدل­‌های شناخته شده­‌ای مانند براکت ارتودنسی نامرئی و براکت دیمون محدود نمی­‌شود. امروزه انواع مختلفی از این براکت­‌ها برای استفاده در مراحل ارتودنسی، و برای اهداف و سلیقه‌های مختلف موجود است.

 

  • براکت ارتودنسی نامرئی

براکت ارتودنسی نامرئی، احتمالا توجه توجه بسیاری را در میان عکس براکت ارتودنسی و خرید و فروش براکت ارتودنسی به خود جلب می­‌کند. براکت ارتودنسی نامرئی، براکت پلاستیکی و یا سرامیکی زمانی در مراحل ارتودنسی استفاده می‌شود که بیمار به ارتودنسی با ظاهر طبیعی‌تری نیاز داشته، و تمایلی به استفاده از مدل فلزی نداشته باشد.

البته باید توجه داشت که براکت ارتودنسی نامرئی در طول زمان و بر اثر عادت‌هایی مانند مصرف توتون، دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی تغییر رنگ خواهند داد. همچنین، به دلیل آنکه براکت ارتودنسی نامرئی اصطکاک بیشتری دارد و حرکت دندان­‌ها در این روش آهسته ­تر است، ممکن است طول دوره درمان و مراحل ارتودنسی با این براکت‌­ها کمی بیشتر شود.

 

  • براکت دیمون

براکت دیمون یا به­ طور کامل‌­تر، براکت خود بازشونده دیمون، فشار لازم برای منظم کردن دندان­‌ها را از طریق فنری بسیار نازک به سیم ارتودنسی وارد می‌کند. استفاده از براکت دیمون طول درمان و تعداد جلسات درمانی را کاهش می­‌دهد. علاوه بر آن، هزینه ارتودنسی به دلیل کاهش تعداد کشیدن دندان‌ها و حفظ دندان­‌های بیمار تا حد امکان، کمتر نیز هست.

احتمالا در جستجوی عکس براکت ارتودنسی، مواردی را دیده‌­اید که در آنها از کش استفاده شده است. اما با استفاده از براکت دیمون و به دلیل حذف کش دور براکت‌ها، از تجمع پلاک روی دندان­‌ها جلوگیری می‌­شود و میزان آن نیز تا حد امکان کاهش داده می‌شود. در نتیجه استفاده از براکت دیمون در مراحل ارتودنسی، لبخند طبیعی و جذاب­تری را برای شما به ارمغان می­‌آورد.

 

انواع براکت ارتودنسی

 

  • براکت فلزی

یکی از پر استفاده‌ترین براکت‌­ها در مراحل ارتودنسی، براکت فلزی است که در ارتودنسی ثابت کاربرد زیادی دارد. ارتودنسی ثابت مزایایی مانند قابل بازیافت بودن، استریلیزه بودن و مقاومت بالا در برابر فشار داشته و در مقایسه با براکت‌های ارتودنسی متحرک، کمترین هزینه را دارد. با کش­‌های رنگی می‌­توان جذابیت ارتودنسی ثابت را افزایش داد؛ اما مهمترین عیب آن، مشخص بودن نوع بریس است که در مدلی مانند براکت ارتودنسی نامرئی دیده نمی‌­شود.

 

  • براکت لینگوال

ممکن است در یک عکس براکت ارتودنسی دیده باشید که براکت‌­ها ارتودنسی در داخل دندان تعبیه شده است؛ این مدل براکت لینگوال نام دارد. مانند براکت ارتودنسی نامرئی پلاستیکی یا سرامیک، مزیت این براکت نامرئی بودن آن است. هرچند دشواری تمیز کردن دندان‌ها (حتی با مسواک ارتودنسی) و احساس ناراحتی در طول درمان ارتودنسی، از معایب این روش است.

 

شکستن براکت ارتودنسی

مراقبت از براکت ارتودنسی یکی از مهمترین مراحل ارتودنسی است. این براکت­‌ها محل عبور سیم ارتودنسی هستند و در صورت بروز انحراف در آن‌ها، منظم شدن دندان‌­ها طبق برنامه پیش نخواهد رفت. لق شدن براکت ارتودنسی یا شکستن آن، یکی از مشکلات ارتودنسی به ویژه ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی) است.

باید توجه داشت که نمی‌­توان از براکت شکسته مجددا استفاده کرد و باید هزینه براکت جدید را پرداخت؛ البته در صورت افتادن براکت ارتودنسی، می‌توانید مجدد از آن استفاده کنید.

در صورت شکستن براکت، روند کار مختل و سرعت مرتب شدن دندان‌­ها کند خواهد شد. گاهی شکستن براکت ارتودنسی (حتی یکی از آنها) می‌­تواند درمان را 2 تا 3 ماه عقب انداخته و حتی درمان قبلی را بی اثر کند. یکی دیگر از پیامدهای شکستن براکت ارتودنسی بروز زخم­‌های دهانی است. ممکن است لب و زبان شما در زمان غذا خوردن یا صحبت کردن در اثر شکستن براکت ارتودنسی زخم و دچار عفونت شود. از طرفی به دلیل مرطوب بودن دهان، زخم­‌ها نیز دیرتر بهبود می‌­یابد.

 

در صورت شکستن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

به منظور پیشگیری از شکستن براکت ارتودنسی(که ممکن است منجر به کنده شدن براکت ارتودنسی شود)، از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید. هر چند با وجود مراقب­ها، شکستن براکت ارتودنسی ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد؛ برای مثال سست شدن چسب ارتودنسی، خوردن آجیل، ضربه به براکت و… . در چنین شرایطی باید هرچه سریع­تر به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر بلافاصله نمی­توانید به پزشک­تان مراجعه کنید، در صورتی که براکت هنوز به سیم متصل هست، آن را دستکاری و از سیم جدا نکنید. کمی از مومی که پزشک در زمان شروع مراحل ارتودنسی به شما داده است را روی محل شکستن براکت ارتودنسی قرار دهید تا از زخم­های دهان و دندان جلوگیری شود. اگر براکت از سیم جدا شده است، با دقت براکت را از سیم جدا کنید؛ زیرا ممکن است هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن آن را قورت دهید.

 

شکستن براکت ارتودنسی
کنده شدن ارتودنسی

 

کنده شدن براکت ارتودنسی

کنده شدن براکت ارتودنسی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که ممکن است با آن مواجه شوید؛ چه از براکت ارتودنسی نامرئی، براکت دیمون، و یا انواع دیگر استفاده کنید. هرچند جنس خوب براکت و چسب ارتودنسی با کیفیت احتمال کنده شدن براکت ارتودنسی را بسیار کاهش خواهد داد. این مسئله نیز می­تواند اتمام مراحل ارتودنسی را به تعویق بیندازد. در صورت کنده شدن براکت ارتودنسی نیز بهتر است هرجه سریع­تر به پزشک خود مراجعه کنید.

 

رنگ براکت ارتودنسی

یکی از مواردی که می‌تواند زیبایی ویژه‌ای در ارتودنسی شما ایجاد کند، رنگ‌های براکت ارتودنسی است. شما می‌توانید از بین رنگ‌های متفاوتی که ساخته می‌شوند، متناسب با سلیقه خود، رنگ‌های دلخواه‌تان را انتخاب کنید؛ و بهترین رنگ براکت ارتودنسی را بر مبنای سلیقه خودتان انتخاب کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید