سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی

آشنایی با سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی یکی از اصلی ترین قسمت های ارتودنسی است. اما درآمدن سیم ارتودنسی یکی از اصلی ترین دردسرهای مراجعین است. جا انداختن سیم ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی انجام شود. تعویض سیم ارتودنسی هزینه بر است. سایز سیم ارتودنسی بسته به موقعیت دندان شما تعیین می شود اما سیم ارتودنسی رنگی به سلیقه بیمار می تواند تعیین شود. شماره سیم های ارتودنسی بسته به مدل های ارتودنسی متفاوت است.

 

جا انداختن سیم ارتودنسی شماره سیم های ارتودنسی مدل های ارتودنسی

 

سیم ارتودنسی چیست؟

به طور کلی ارتودنسی شامل دو جزئ اصلی است: سیم ارتودنسی و براکت که در این مقاله درباره سیم ارتودنسی صحبت می کنیم. سیم ارتودنسی یا آرچ وایر، سیمی فلزی می باشد برای اینکه درون شیار براکت ارتودنسی قرار بگیرد و کشش لازم به جهت تغییر جایگاه دندان ها را بر روی لثه و فک ایجاد می کند. بخش اصلی کارکرد سیستم ارتودنسی سیم های آن می باشد.

 

سیم های زیبایی که برای استفاده با براکت های سرامیکی مناسب است. این قوس های ساخته شده از پیش ساخته دارای یک پوشش بسیار نازک به رنگ سفید هستند. هر سیم در جایی که با شکاف Archwire در تماس باشد بدون روکش باقی می ماند به طوری که بدون افزایش اصطکاک دندان را صاف می کند.

 

تعویض سیم ارتودنسی درآمدن سیم ارتودنسی

 

جالب است بدانید سیم ارتودنسی که برای توسط متخصص ارتودنسی استفاده می شود، یک سیم قوس دار بوده که به براکت های دندان وصل است. طراحی سیم ارتودنسی قوس دار است به این دلیل که، ساختار قرارگیری دندان به صورت قوسی شکل هم در فک بالا و هم در فک پایین می باشد. در واقع این سیم قوس دار سبب حرکت دندان های شما در راستای مورد نظر می شود و مرتب سازی دندان ها در ساختار ارتودنسی شکل می گیرد.

 

طرز عملکرد سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی به دندان های کج و نامرتب شما نیرو لازم را وارد می کند و باعث می شود دندان های شما شکل دلخواه را درون فک های شما بگیرند. سیم ارتودنسی باید ساختار فنری داشته باشد، همچنین با وارد کردن نیرویی بسیار کم و آهسته به دندان ها باعث حرکت آنها شود و براکت خود را به آرامی مجبور به حرکت کند.

 

جنس های مختلف سیم ارتودنسی

جنس سیم ارتودنسی مورد استفاده برای ارتودنسی متفاوت است که در زیر به معرفی برخی از انواع سیم ارتودنسی پرداخته ایم:

سیم ارتودنسی تیتانیوم TiMolium:

سیم ارتودنسی تیانیوم ترکیبی از انعطاف پذیری، نیروی مداوم و بازدارنده تیتانیوم نیکل با سفتی و قابلیت خمش بالای سیم استیل است. استفاده از نیکل تیتانیوم و سیم بتا تیتانیوم برای مقاومت در برابر شکست، صافی، صیقلی و انعطاف می باشد.

 

فروش سیم ارتودنسی سیم ارتودنسی رنگی سایز سیم ارتودنسی

 

سیم ارتودنسی نیکل تیتانیوم رفلکس:

سیم ارتودنسی نیکل تیتانیوم رفلکس ترکیب فوق العاده الاستیک با بازیابی شکل بالا برای ایجاد فشار ملایم و ثابت برای نیروهای راحت و کارآمد است. در برابر انحراف دائمی مقاومت می کند و اجازه می دهد تا دندان درگیر فشارهای شدید و قوی در قشرهای مختلف نشود و به صورت مسکن عمل میکند بدون اینکه دندان ها دچار شکستگی شوند و اجازه می دهند براکت ها عملکرد مناسب و درستی داشته باشند.

 

سیم ارتودنسی TP Original Wire:

سیم ارتودنسی TP Original Wire از مقاومت و سختی بسیار بالایی برخوردارند و درجه سختی برتری را به همراه درجه نیروهایی ملایم و مداوم بدون تغییر شکل یا شکستگی در هنگام استفاده فراهم می کند. جنسی عالی برای تراز کردن در مراحل اولیه درمان و برای تصحیح می باشند.

 

سیم ارتودنسی که مورد استفاده قرار میگیرند در طی زمان تغییراتی داشته اند از جمله اینکه در گذشته از سیم هایی از جنس طلا به جهت ارتودنسی کردن دندان ها استفاده می کردند. در حال حاضر جنس سیم ارتودنسی از نیکل، مس، تیتانیوم، استیل ضد زنگ و مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم می باشد که باتوجه به صلاحدید متخصص ارتودنسی از جنس مورد نظر برای دندان استفاده می گردد؛ از نظر شکل و ظاهر نیز سیم ارتودنسی دچار تغییراتی شده است که جلوتر به آن اشاره خواهیم کرد.

 

از دلایل اصلی تغییر در جنس سیم ارتودنسی می توان به نیروی اصطکاک مابین سیم و شیار موجود بر روی براکت یاد کرد لازم به ذکر است که موقعیت دندان و میزان انحراف از حالت طبیعی دندان نیز در ایجاد اصطکاک بین سیم ارتودنسی و براکت موثر است. به همین دلیل است که شرکت های سازنده سیم های ارتودنسی و نیز محققان این امر، همواره به دنبال راه حل های کم کردن این اصطکاک و بهبود عملکرد سیم ارتودنسی هستند؛ همچنین مشخص کردن اندازه مناسب برای سیم های ارتودنسی با توجه به اندازه های براکت و بریس، بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

انواع سیم ارتودنسی

متخصص ارتودنسی با توجه به میزان انحراف موجود روی دندان بیمار از جنس مناسب با ابعاد و شکل مناسب استفاده می‌کند و در واقع تعیین کننده اصلی، ضخامت و سطح مقطع سیم ارتودنسی می باشد. ضخامت و سطح مقطع سیم ارتودنسی است که میزان اصطکاک، انعطاف و کنترل بر روی حرکات دندانی را مشخص می کند. اصل موضوع مقطع و ضخامت سیم ارتودنسی می باشد. هنگامی که سیم وارد شیار براکت می شود و یا از آن خارج شود، اگر با زاویه بیشتری انحراف پیدا کند، اصطکاک ایجاد می شود. سیم ارتودنسی از نظر ظاهری به شکل های سیم گرد، سیم مربعی و سیم مستطیلی دسته بندی می شوند.

 

سیم ارتودنسی و انواع سیم ارتودنسی

 

سیم ارتودنسی گرد یا دایره ای:

سیم ارتودنسی گرد یا دایره ای مقطع عرضی این سیم ها به طور کامل گرد بوده و عموما در مراحل ابتدایی درمان ارتودنسی و به جهت نحوه قرارگیری منظم دندان ها، از آن ها استفاده می شود. سیم های گرد به دلیل خاصیت ارتجاعی بیشتر نسبت به سایر سیم ها، کارکرد مناسبی در پوشش یکنواخت تمام دندان ها دارد.

 

سیم ارتودنسی گرد:

سیم ارتودنسی گرد برای اینکه لغزش بیشتر و اصطکاک کمتری ایجاد می کند بسیار منایب است اما قدرت لازم را برای جابه جایی دندان ها ندارد.

سیم ارتودنسی مربعی:

سیم ارتودنسی مربعی از نظر بالینی و کارایی به مراتب از سیم های ارتودنسی مربعی و مستطیلی بهتر هستند و کارکرد مناسبتری را دارند زیرا کنترل بیشتری روی دندان ها دارند و می توان حرکت دندان ها را در جهت مناسب و دلخواه پیش برد، سیم های مربعی برای حرکت دادن دندان ها طی فرایند ارتودنسی، بسیار مناسب هستند. همچنین سیم ارتودنسی مربع شکل، به علاوه اینکه حرکت مناسب و راحت برای دندان به ارمغان می آورد به واسطه شکل ظاهری امکان لغزش مکانیکی را نیز دارا می باشد که این مزیت بیشتر در سیم های ارتودنسی دایره ای شکل به چشم می خورد. تنها مشکل و عیب سیم های ارتودنسی مربعی کم عرض بودن سیم ارتودنسی مربعی می باشد.

 

سیم ارتودنسی مستطیلی:

سیم ارتودنسی مستطیلی سیم ارتودنسی مستطیلی برای کنترل حرکت دندان ها بسیار مناسب است همچنین در مراحل پایانی درمان بیشتر از سیم های مستطیلی شکل به جهت قابلیت حرکت پذیری بالای آنها استفاده می گردد. به دلیل احتمال سفت شدن بیش از اندازه سیم ها و برای جلوگیری از فشار بیش از حد به براکت و امکان جدا شدن براکت از دندان حتما باید برای استفاده از سیم ارتودنسی مستطیلی از متخصصین با مهارت بالا و دقیت بسیار زیاد استفاده نمود.

سیم ارتودنسی
سیم ارتودنسی
5 امتیاز از 2 رای

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید