ارتودنسی (Orthodontics ارتودنسی به انگلیسی) یکی از شاخه‌های رشته دندانپزشکی است. ارتودنسی پیش نیاز دیگر بخش‌های دندانپزشکی است. مانند ساختمانی که برای بنا شدن، نیازمند زیرساختی مستحکم است.

در ادامه برای شما عزیزان علاوه بر پرداختن به ارتودنسی, به مواردی از جمله مراحل ارتودنسی, مراحل ارتودنسی بزرگسالان, فیلم ارتودنسی دندان, مدت زمان ارتودنسی دندان, فیلم مراحل ارتودنسی, ارتودنسی متحرک و ارتودنسی داندان کودکان پرداخته‌ایم.

در کنار ارتودنسی یا ارتودنسی چیست, موارد زیر نیز بسیار مورد توجه شما عزیزان است.

  • ارتودنسی دندان
  • اتودنسی متحرک یا ارتودنسی ثابت
  • ارتودنسی نامرئی
  • ارتودنسی درد داره؟

با ما همراه بمانید تا در ادامه به شرح ارتودنسی، ارتودنسی چیست و مواردی که ذکر نمودیم, بپردازیم.

 

ارتودنسی

 

ارتودنسی

ارتودنسی یا ارتودنسی چیست یکی از پرسش‌های بسیار رایج در حوزه دندانپزشکی است. احتمالا افرادی را دیده‌اید که دندان‌هایشان به شکلی قرار گرفته است که علاوه بر ایجاد نازیبایی, تغییراتی عمیق در فرم فک و صورتشان ایجاد کرده است.

یکی از اصلی‌ترین دلایل ارتودنسی, ایجاد بستری برای دیگر فعالیت‌های دندانپزشکی است؛ و همچنین رفع مشکلاتی که برای فرد تا به کنون روی داده است.

در صورت مراجعه شما به یک دندانپزشک مجرب, شاهد آن خواهید بود که ابتدا او به بررسی فرم فک و نحوه چینش دندان‌های شما می‌پردازد و در صورتی که دندان‌هایتان از فرم مناسب بهره‌مند نیستند, ابتدا دندانپزشک شما را نزد متخصص ارتودنسی ارجاع خواهد داد.

 

ارتودنسی داندان

ارتودنسی دندان همان ارتودنسی است. گاهی چنان فرم چینش دندان‌ها نامناسب است که بهترین متخصص ارتودنسی, به شما پیشنهاد ارتودنسی فک (ارتودنسی فک بالا یا ارتودنسی فک پایین) را می‌دهد. در چنین مواردی, به تبع فرایند درمان زمان بیشتری می‌برد و البته ممکن است فرایندی که برای درمان  پیش روی شما  قرار می‌گیرد را کمی نامطلوب بشمارید.

این را در نظر بدارید که پس از درمان به وسیله ارتودنسی (ارتودنسی نامرئی, ارتودنسی ثابت یا …) دندان‌های شما چینش مطلوبی به دست خواهد آورد که می‌توانید از آن لذت ببرید.

 

مراحل ارتودنسی دندان

قدم اول در مراحل ارتودنسی  دندان, بررسی فرم فک و چینش دندان‌های فرد است. این مورد را در ذهن خود بدارید که هر چه سن فرد متقاضی برای ارتودنسی پایین‌تر است, فرایند ارتودنسی و مراحل ارتودنسی برای او به شکلی آسان‌تر پیش می‌رود. البته برای بزرگسالان ارتودنسی امکان‌پذیر است, اما در مدت زمان بیشتری شاهد نتایج آن خواهند بود (با توجه به شکل گیری و مستحکم شدن ساختار استخوانی فک‌شان).

مراحل ارتودنسی دندان تفاوتی با مراحل ارتودنسی دندان بزرگسالان ندارد. البته ارتودنسی دندان کودکان نیازمند صبوری بیشتری از سوی متخصص است تا در حین ارتودنسی, کودک احساس امنیت و راحتی کند.

در ادامه شاهد شرح مراحل ارتودنسی دندان یا مراحل ارتودنسی دندان بزرگسالان هستید.

 

مراحل ارتودنسی دندان

 

قالب گیری از فک و دندان‌ها

دومین قدم در مراحل ارتودنسی دندان یا مراحل ارتودنسی بزرگسالان, قالب گیری از فک و دندان‌ها است.

این امر برای طراحی ارتودنسی شما مورد نیاز است. تفاوتی ندارد ارتودنسی ثابت بخواهید یا ارتودنسی متحرک. با قالب گیری از دندان‌های شما, متخصص ارتودنسی روندی که دندان‌های شما باید طی کند را برنامه‌ریزی می‌کند.

عکس‌برداری رادیولوژی برای ارتودنسی

در قدم بعد, بهترین دکتر اتودنسی برای شما در کلینیک ارتودنسی خود, به عکس‌برداری از دندان‌ها و فک شما می‌پردازد. نوع عکس‌برداری در این مرحله OPG و لنترال سفالومتری است.

در قدم اول متخصص ارتودنسی برای بررسی ریشه دندان‌هایتان از عکس‌برداری OPG بهره می‌برد تا به بررسی سلامت و کیفیت ریشه‌های داندان‌هایتان بپردازد.

در قدم بعد, از عکس‌بردری لنترال سفالومتری برای مشخص شدن شکل و حالت اسکلت فک شما بهره برده می‌شود.

عکس‌برداری رنگی برای مراحل ارتودنسی دندان

این نوع عکس‌برداری برای مشخص شدن گستره بافت‌های نرم و بافت‌های سخت دهان شما به کار می‌رود و در راستای زیبایی دندان شما است.

بررسی دهان توسط متخصص ارتودنسی

در این قدم متخصص ارتودنسی باری دیگر به نتایج عکس‌برداری‌های شما رجوع می‌کند و به شرح فرانید ارتودنسی ای که شما نیازمند آن هستید, خواهد پرداخت.

ارتودنسی نامرئی

حال در صورتی که شما طبق تشخیص متخصص ارتودنسی بتوانید از ارتودنسی نامرئی بهره ببرید, در همان جلسه یا در جلسه آینده این امر (ارتودنسی نامرئی) برای شما انجام می‌شود.

براکت‌گذاری

در صورتی که شما نتوانید از ارتودنسی نامرئی بهره ببرید, در طی یک جلسه, برای شما به دقت براکت‌ها بر روی دندان قرار داده می‌شود. این فرایند زمانبر است و باید توسط متخصص ارتودنسی صورت بپذیرد.

بررسی ارتودنسی در فواصل زمانی مشخص

پس از انجام ارتودنسی, متخصص ارتودنسی برای شما فواصل زمانی‌ای را مشخص می‌کند تا در آن زمان‌ها به او مراجعه کنید و تعدیل‌های لازم را انجام دهد.

ارتودنسی دندان بزرگسال

فیلم ارتودنسی دندان

فیلم ارتودنسی دندان (فیلم مراحل ارتودنسی دندان) یکی از موارد مورد علاقه شما عزیزان است. ما در ادامه برای شما, فیلم ارتودنسی دندان (فیلم ارتودنسی دندان در ایران) را قرار داده‌ایم.

این فیلم به صورت فیلم مراحل ارتودنسی دندان است.

مدت زمان ارتودنسی دندان

یکی از موارد بسیار متغیر در ارتودنسی دندان, مدت زمان ارتودنسی دندان است. مدت زمان ارتودنسی دندان متناسب با سن شما, میزان حاد بودن وضعیت فک شما, نوع ارتودنسی‌ای که برگزیده‌اید و … متغیر است.

برای آگاهی از مدت زمان ارتودنسی دندان حتما باید یک متخصص در این مورد نظر دهد.

 

ارتودنسی متحرک

یکی از گزینه‌های دیگر شما برای ارتودنسی, ارتودنسی متحرک است. فرایند ارتودنسی متحرک به صورت کلی همانند ارتودنسی است. البته این مورد را باید در نظر بدارید که معمولا ارتودنسی متحرک زمان بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت می‌برد.

 

جمع بندی مقاله ارتودنسی

امیدواریم شما عزیزان از این نوشتار که پیرامون ارتودنسی بود، بیشترین بهره را ببرید. در صورت داشتن هرگونه پرسش و یا نیاز به مشاوره برای اورتودنسی، می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

برای شما، ارتودنسی مطلوبی را آرزومندیم.

ارتودنسی
4.4 امتیاز از 8 رای