مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان ارتودنسی

متناسب با میزان مشکلات دندان و لثه و سن، مدت زمان ارتودنسی متغیر است. مدت زمان ارتودنسی دندان حدودا ۶ الی ۲۴ ماه طول می‌کشد. مدت زمان ارتودنسی دندان توسط دکتر متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود. حتی مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی، از فردی تا فرد دیگر متفاوت است. اما سن ارتودنسی دندان، مهم‌ترین عامل مدت زمان صاف شدن دندان‌های شماست.

آیا ارتودنسی در زمان کوتاه امکان پذیر است؟ عوارض ارتودنسی در زمان کوتاه چیست؟ ارتودنسی چقدر طول می کشد؟ مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی چقدر است؟ در این نوشته با ما همراه باشید تا پاسخ آن‌ها را بیابید.

 

لیست موضوعات در زمینه مدت زمان ارتودنسی

 

عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی دندان

همان طور که گفتیم، مدت زمان ارتودنسی دندان به عوامل مختلفی از جمله سن ارتودنسی کننده، نوع ارتودنسی، نحوه مراقبت و همکاری فرد بستگی دارد. از جمله مهم‌ترین عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی:

 

عوامل موثر بر مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی

مدت زمان ارتودنسی دندان

 

سن ارتودنسی دندان

در هر سنی می‌توان درمان ارتودنسی را شروع کرد. اما مدت زمان ارتودنسی و صاف شدن دندانها در ارتودنسی، مستقیما با سن فرد مرتبط است. کودکان و نوجوانان معمولا سریع‌تر نتیجه می‌گیرند و مدت زمان ارتودنسی در سنین پایین‌تر، کوتاه‌تر است.

از آن جهت سن پایین بهتر است که فک درحال شکل‌گیری و رشد است. مثلا 8 یا 9 سالگی بهترین سن ارتودنسی دندان است. زیرا در این مرحله، دندان‌های دائمی کودک درحال رشد هستند و ارتودنسی کودکان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد. البته این به این معنا نیست که ارتودنسی در بزرگسالی 2 سال به طول بینجامد. بلکه باتوجه به میزان مشکلات دندان‌ها و فک، می‌تواند کمتر هم باشد.

 

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی: نوع ارتودنسی

امروزه انواع ارتودنسی برای مراجعه کنندگان وجود دارد. بریس‌های فلزی سنتی، بریس‌های سرامیکی و بریس‌های شفاف (نامرئی) از گزینه‌های ارتودنسی هستند. بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی و شفاف، شما را سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسانند. اما بیشتر بزرگسالان از انواع سرامیکی و شفاف آن بیشتر استقبال می‌کنند. اما ممکن است مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی با روش‌های فوق بیشتر باشد.

 

شدت مشکل ارتودنسی؛ یکی دیگر از عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی

یکی دیگر از عوامل مهم در مدت زمان ارتودنسی دندان، شدت مشکلات ارتودنسی است. فاصله جزیی دندان‌ها، شلوغی جزیی دندان و بهم ریختگی فرم دندان‌ها در مدت کمتر از یک سال رفع می‌شوند. اما در موارد خاص و مواردی مانند الکوژن می‌تواند طول مدت ارتودنسی را کمی افزایش دهد.

 

رفتار و تعهد مراجعه کننده؛ مهم‌ترین عامل در مدت زمان ارتودنسی دندان

در مدت زمان ارتودنسی، همکاری و مراقبت مراجعه کننده با دکتر ارتودنسی خود، منجر به نتیجه بهتر خواهد شد. رعایت بهداشت دندان‌های ارتودنسی شده، حضور منظم در جلسات تعیین شده از سوی ارتودنتیست و استفاده از بریس‌های ارتودنسی طبق دستورالعمل دکتر، می‌تواند طول مدت زمان ارتودنسی دندان را کاهش دهد.

به عنوان مثال؛ اگر به جای 20 ساعت در روز، تنها 10 ساعت از ارتودنسی خود استفاده کند، مدت زمان ارتودنسی ممکن است بیشتر از مدت زمات تخمینی متخصص ارتودنسی باشد.

 

ارتودنسی در زمان کوتاه

 

عوامل دیگر موثر بر مدت زمان ارتودنسی

از دیگر عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی، فیزیولوژی فک و دندان‌های فرد است. درمان ارتودنسی از هر فرد تا فردی دیگر کمی متفاوت خواهد بود.

 

آیا مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی فاکتور در انتخاب متخصص است؟

در کنار هزینه ارتودنسی و نتیجه مطلوب از ارتودنسی، مدت زمان ارتودنسی دندان یکی از مواردی است که برای مراجعه کنندگان اهمیت دارد. اما مهارت و روش تشخیصی متخصص ارتودنسی، در مدت زمان صاف شدن دندانها موثر است.

 

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌شود. زیرا طول مدت ارتودنسی متفاوت است.

 

آیا ارتودنسی در زمان کوتاه امکان پذیر است؟

کوتاه‌ترین زمان ارتودنسی، 6 ماه است. مثلا برای کودکان و کسانی که مشکلات کمتری در دندان‌هایشان دارند، باتوجه به روش درمانی این زمان 6 ماه است. در مورد ارتودنسی در زمان کوتاه حتما با دندانپزشک متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. گاهی روش‌های سریع‌تر شما را ممکن است به دردسرهای بزرگتری بیندازد.

 

عوارض ارتودنسی دندان در زمان کوتاه

  • جواب نگرفتن و کامل نشدن درمان ارتودنسی
  • آسیب به فکر و دندان‌ها

 

شما خواننده عزیز، اگر برایتان مدت زمان ارتودنسی دندان اهمیت دارد و می‌خواهید مدت زمان آن را به هر دلیلی تخمین بزنید، می‌توانید با مراجعه به یکی از کلینیک‌های دکتر سعید قریشی، متخصص ارتودنسی، از مدت زمان ارتودنسی خود آگاه شوید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید